Sportovní symbol svobody a cti v drsných rukou: Proč Západ ztrácí zájem o olympiády

MAGAZÍN - LOH 2016 autor: Vojtěch Ondráček

Olympijské hry sice stále ještě patří mezi nejsledovanější globální sportovní události, o jejich pořádání ale není zdaleka takový zájem, jaký by teoreticky měl být. Naznačuje to mimo jiné i výsledek nedávného referenda v Hamburku, v němž místní obyvatelé pořádání her odmítli. Nechuť Západu přitom nahrává zemím, které se svých obyvatel na názor vůbec neptají. 

Olympijské medaile ze Soči. Ilustrační snímek

Olympijské medaile ze Soči. Ilustrační snímek , zdroj: Profimedia

Poslední olympiádu hostilo Německo v roce 1972 v Mnichově. Více než sportovními zážitky se do historie zapsala jako místo útoku palestinských ozbrojenců na izraelskou výpravu. A zatím to vypadá, že tato olympiáda i nadále zůstane pro Německo poslední. 

Obyvatelé přístavního Hamburku totiž v nedělním referendu odmítli kandidaturu města pro rok 2024. Možná pomohla i kampaň odpůrců - Nolympia, která odhadovala finanční výdaje na částku přesahující hranici 11 miliard eur.

Peníze jsou teď přitom vzhledem k uprchlické krizi potřeba jinde, jak upozorňuje mluvčí negativistické agitky Florian Kasiske. "Do města přijíždí hodně lidí, kteří musí spát ve stanech. A na to by měly směřovat peníze," říká. 

"Vypadá to, že olympiáda a Německo teď nejdou dohromady," hořekuje předseda německého olympijského svazu Alfons Hörmann. Naráží na to, že podobně neúspěšné referendum zhatilo plány bavorského Mnichova kandidovat na pořadatele zimní olympiády v roce 2022.

Odmítnutí usilovat o pořádání olympiády ale není až takovou výjimkou, jak to může na první pohled vypadat. Třeba letní olympiádu, která se uskuteční v roce 2024, odmítla i radnice Bostonu. Zdůvodnila to negativními průzkumy veřejného mínění.

Chcete pořádat olympiádu? Neptejte se obyvatel

Po odstoupení Německa tak v boji o pořádání zůstávají pouze Paříž, Řím, Los Angeles a Budapešť. O organizátorovi sportovního svátku rozhodne mezinárodního olympijský výbor v Limě v roce 2017. Není však vůbec vyloučené, že ze současné čtveřice uchazečů ještě někdo vypadne.

Po nedávných útocích v Paříži zůstal viset otazník nad kandidaturou francouzské metropole. A to z bezpečnostních důvodů. Atentátníci totiž udeřili mimo jiné i na stadionu Stade de France přímo během fotbalového zápasu. Zatěžkávací zkouškou by mohlo být pro Paříž fotbalové mistrovství Evropy, které Francie přivítá už za pár měsíců. 

V případě Říma zase panují silné pochyby, zda je město vůbec schopné tak obrovskou událost uspořádat. Místní dávají za příklad nekonečnou a problémy zmítanou výstavbu nové linky metra. Parlamentní politik Giuseppe 'Pippo' Civat rovnou prohlásil, že se při přípravách na olympiády často plýtvá a Itálie zrovna není země, která by dokázala zabránit "problémům s velkými projekty". 

Na velkých zakázkách by se navíc mohla přiživit také všudypřítomná mafie. 

Jako kdyby se z olympiády stál horký brambor. Není to tak dávno, kdy se leckterý zájemce o velkolepý sportovní svátek uchýlil i k neférovým praktikám, a boj o pořadatelství (ať už olympiády, nebo třeba fotbalového mistrovství světa) sem tam provázely dokonce i úplatkářské aféry. Dlouholetý šéf olympijského výboru Juan Antonio Samaranch byl koneckonců usvědčen z toho, že se nechal "ukecat" od delegace ze Salt Lake City luxusními dary a Američané pak kandidaturu pochopitelně získali. 

Jenže v poslední době sílí kritika pořádání megalomanských sportovních akcí. Lidé odmítají vydávat z veřejných peněz obrovské částky na výstavbu supermoderních hal a sportovišť, která leží ladem a postupně chátrají. Aktuální korupční a dopingové aféry v atletice či fotbale jen utvrzují veřejnost v její nedůvěře vůči sportovním bossům.

Neznamená to ovšem, že by o pořádání sportovních akcí nebyl ve světě zájem. Jen se z liberálně demokratických zemí přesouvá do států, které sice vykazují hluboký demokratický deficit, ale zároveň i ochotu utratit obrovský balík peněz.

Rozpočet poslední zimní olympiády v ruském Soči se vyšplhal až k astronomické částce 50 miliard dolarů. Kdo ví, na kolik Rusy přijde výstavba a modernizace fotbalových stadionu kvůli fotbalovému šampionátu v roce 2018. Jedno je ale jasné - ušetří na referendu o pořadatelství. Stejně jako na olympiádu se totiž řadových Rusů nikdo neptal ani na fotbalový svátek. 

Chuť utrácet nekřesťanské peníze a pramálo se starat o lidská práva má také Katar, který v roce 2019 uspořádá atletický světový šampionát a zkušenosti z pořadatelství velké akce pak zúročí o tři roky později na fotbalovém mistrovství světa. 

V zemi, kde panuje pro sport absolutně nepříznivé počasí a kde umírají stovky a stovky zahraničních dělníků, znamená přidělení kandidatury jasnou rezignaci na jakékoli etické a morální normy, které k olympiádě a sportu obecně kdysi patřívaly. 

Tagy: Rusko Německo olympijské hry Olympiáda v Rio de Janeiro mezinárodní politika zajímavosti a kuriozity olympijské hry v Riu MS v Kataru zahraniční kuriozity

Zdroje: Vlastní