Kde jsou všichni? Olympiáda připomíná pohřební síň, přesto se Rio chlubí prodejem lístků

MAGAZÍN - LOH 2016 autor: Petr Widenka

Svůj zlatý večer si užil s plnou parádou. Když si jamajský sprinter Usain Bolt doběhl v sobotu v závodě na 100 metrů pro svou sedmou zlatou olympijskou medaili, celým stadionem Engenhão se neslo jednohlasné: 'Bolt!Bolt!Bolt!' Burácející tribuny hlasitě oslavovaly svého hrdinu a my jsme si mohli alespoň na pár minut 'čuchnout' k té správné olympijské atmosféře. Zatím s ní totiž Rio pořádně šetří.

Co má společného olympijské ragby s posledními filmy Nicolase Cagea? Tržby to určitě nebudou...

Co má společného olympijské ragby s posledními filmy Nicolase Cagea? Tržby to určitě nebudou... , zdroj: Profimedia

Mnohem častěji se opakuje zcela opačný scénář – dojatý sportovec se raduje z životního úspěchu, rozdává polibky a srdíčka na všechny strany a mává, a mává, a mává…ale komu vlastně? Většinou jen hrstce diváků, v horším případě pouze jednotlivcům, kteří budí dojem, že se na stadionu ocitli jaksi omylem.

Komáři a teroristi spojte se

Už pár hodin po startu olympiády se objevovaly indicie naznačující, že sportovní areály v Riu rozhodně nebudou praskat ve šveh. Dokonce i sám Bolt vyzýval dva dny po slavnostním zahájení her na Twitteru fanoušky po celém světě, aby na poslední chvíli přehodnotili své plány a zamířili do Brazílie. „Kupte si vstupenku a vyrazte za námi, čeká vás skvělá podívaná!“

Motlitby atletického boha však nebyly vyslyšeny.

Podle oficiálních informací tvoří cizinci pouze zhruba čtvrtinu divácké kulisy na olympijských stadionech. Domácí návštěvníci si pak pochopitelně vybírají především sporty, které v jejich zemi padly na úrodnou půdu.

Takže zatímco plážoví volejbalisté si vychutnávali výbornou atmosféru plnými doušky, ragbisté museli pro změnu pojmout podezření, že lidská populace prošla v posledních týdnech radikální liposukcí. A rozhodně nebyli jediní. Ostatně i všichni čeští tenisté bojovali o medaile v dosti komorní atmosféře.

Neochota lidí po celém světě sbalit si svých pět švestek a vyrazit na zkušenou do Ria je vcelku pochopitelná. Strašáky jako virus Zika, vysoká kriminalita, hrozba terorismu nebo prostá předpojatost, že Brazilci nebudou schopni uspořádat tak monstrózní akci na špičkové úrovni, to vše dokázalo odradit nejen potenciální diváky, ale i leckteré sportovce.

Duchové mají slevu 50 procent!

Smutný pohled na poloprázdné tribuny přitom ostře kontrastuje s čísly, které předkládají samotní organizátoři. Ti uvádějí, že bylo prodáno už 5,7 milionů vstupenek, tedy 88 procent z celkového balíčku 6,5 milionů lístků.

Kam se tedy všichni ti lidé poděli?

„Řada lidí si koupí vstupenku na poslední chvíli, třeba i pár minut před koncem soutěže. Nikdo tomu nechce věřit, ale bohužel je to tak,“ vysvětloval jeden z organizátorů v rozhovoru pro Financial Times.

Situaci komplikují i zdlouhavé bezpečnostní prohlídky a zbytečně kostrbaté rozvržení dopravních spojů. Určité procento míst je navíc vyhrazeno sponzorům, kteří si s jejich vyplněním nikdy moc hlavu nelámali.

„Existuje několik důvodů, proč naše sportovní areály – zejména atletický stadion – vypadají tak liduprázdně. Pro některé lidi jsou soutěže příliš zdlouhavé a tak třeba v polovině programu odejdou. Další si zakoupí vstupenky, ale pak se neukážou,“ prohlásil v rozhovoru pro agenturu Reuters tiskový mluvčí her Mario Andrada.

„Dost často se stává, že si lidé prostě doběhnou někam na jídlo a pak se vrátí. No a samozřejmě se návštěvnost odvíjí především od toho, jak je ten či onen sport pro zdejší občany atraktivní,“ dodal.

Možná se ale pouze naplno projevuje rostoucí frustrace většiny obyvatel Brazílie. Největší jihoamerická země si prochází nejhorší hospodářskou krizí od třicátých let minulého století a tak je jen málokomu pochuti, že ze státní kasy vytékají miliardy dolarů na olympijský projekt.

V době utahování opasků si navíc každý dvakrát rozmyslí, jestli se pořádně plácne přes kapsu a půjde si na pár hodin zažonglovat s pěti kruhy.

Tagy: návštěvnost Olympiáda v Rio de Janeiro

Zdroje: Reuters,Daily Mirror,Vlastní,The Financial Times