První česká výprava do Ria váží čtyři tuny. Materiál počká na stovku sportovců

- LOH 2016 autor: von

Český olympijský tým poslal do brazilského Ria de Janeiro čtyři tuny materiálu. Náklad zahrnuje mimo jiné 120 beden, čtyři masérské stoly, čtyři lékařské přístroje, počítače, tiskárny, koloběžky či rotopedy. V olympijské vesnici čekají na české sportovce i speciálně vyrobené matrace. Aktuálně se na olympiádu kvalifikovala rovná stovka Čechů, další ale ještě přibudou.

"Zátopkovy nohy" zůstávají jako symbol letošní olympiády v Praze, do Ria ale odcestovaly čtyři tuny důležitějšího materiálu

"Zátopkovy nohy" zůstávají jako symbol letošní olympiády v Praze, do Ria ale odcestovaly čtyři tuny důležitějšího materiálu,zdroj: Michal Šula / MAFRA / Profimedia

"Chceme, aby sportovci na české misi našli vše, co potřebují. Aby všichni členové týmu měli perfektní podmínky pro své výkony a práci," uvedl v tiskové zprávě šéf české mise Martin Doktor.

Sportovci budou mít k dispozici i deset chladících vest, které olympionici použili kvůli teplému podnebí poprvé na hrách v Aténách před dvanácti lety. Vesty se naplní vodou, zamrazí se a následně chladí organismus. Pro veslaře a kanoisty je připraven také bazének, v němž se dá voda ochladit na pět stupňů.

"V Brazílii je sice v době her zima, ale i tak se teploty mohou vyšplhat vysoko. Když jde o olympijské medaile a špičkové sportovní výkony, hraje roli každý detail. Snažíme se být připraveni na vše," doplnil Doktor.

Zástupci ČOV už mají k dispozici také vstupenky, které budou v blízké době distribuovat oficiální prodejci. Omezený počet lístků je stále v prodeji, i když vstupenky na exponované disciplíny již zmizely. "Nicméně třeba na atletiku a závod oštěpařky Báry Špotákové vstupenky stále jsou," uvedla manažerka ČOV Blanka Konečná.

Ke stovce reprezentantů ještě přibudou další

Rovných sto českých sportovců má momentálně jistou účast na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Toto číslo se ale ještě navýší. S největší pravděpodobností přibudou golfistka Klára Spilková a badmintonista Petr Koukal, jejichž nominační žebříčky zatím nejsou uzavřeny. V úterý bude zbývat měsíc do začátku her.

Kvalifikace ještě čeká basketbalisty, limity mohou plnit atleti na blížícím se mistrovství Evropy, uspět ještě mohou i plážové volejbalistky Markéta Sluková a Barbora Hermannová. Definitivní nominaci schválí Český olympijský výbor na plénu 12. července. Ještě týden poté ale bude možné další sportovce doplnit.

Je jisté, že rekord z Atén 2004 v počtu reprezentantů (142) nepadne.

Aktuální česká nominace na OH:

Atletika: Pavel Maslák (400 m), Jakub Holuša (1500 m), Eva Vrabcová-Nývltová (maraton), Petr Svoboda (110 m př.), Zuzana Hejnová, Denisa Rosolová (obě 400 m př.), Jaroslav Bába, Michaela Hrubá (oba výška), Jan Kudlička, Michal Balner, Jiřina Ptáčníková, Romana Maláčová (všichni tyč), Radek Juška (dálka), Anežka Drahotová, Lukáš Gdula (oba chůze), Tomáš Staněk (koule), Barbora Špotáková, Jakub Vadlejch, Vítězslav Veselý, Petr Frydrych (všichni oštěp), Kateřina Šafránková (kladivo), Adam Sebastian Helcelet, Jiří Sýkora (oba desetiboj), Eliška Klučinová, Kateřina Cachová (obě sedmiboj).

Badminton: Kristína Gavnholt.

Dráhová cyklistika: Pavel Kelemen (sprint), Adam Ptáčník (keirin).

Horská kola: Ondřej Cink, Jaroslav Kulhavý, Jan Škarnitzl, Kateřina Nash.

Silniční cyklistika: Leopold König, Zdeněk Štybar, Petr Vakoč, Jan Bárta.

Jachting: Veronika Kozelská-Fenclová (laser radial), Viktor Teplý (laser).

Judo: Lukáš Krpálek, Pavel Petřikov, Jaromír Ježek

Rychlostní kanoistika: Josef Dostál (K1 a K4 1000 m), Martin Fuksa (C1 200 a 1000 m), Filip Šváb (C1 200 m), Daniel Havel, Jan Štěrba, Lukáš Trefil (všichni K4 1000 m), Jaroslav Radoň, Filip Dvořák (oba C2 1000 m).

Vodní slalom: Jiří Prskavec, Kateřina Kudějová (oba K1), Vítězslav Gebas (C1), Jonáš Kašpar, Marek Šindler (C2).

Moderní pětiboj: David Svoboda, Jan Kuf, Barbora Kodedová.

Plavání: Simona Baumrtová (200 m znak, 200 m pol. záv., 4x100 m pol. záv.), Jan Micka (400 a 1500 m v. zp.), Lucie Svěcená (100 m mot., 4x100 m pol. záv.), Barbora Závadová (200 a 400 m pol. záv.), Martina Moravčíková (200 m prsa, 4x100 m pol. záv.), Barbora Seemanová (4x100 m pol. záv.).

Dálkové plavání: Jana Pechanová.

Synchronizované plavání: Soňa Bernardová, Alžběta Dufková.

Sportovní gymnastika: David Jessen.

Sportovní střelba: David Kostelecký (trap), Filip Nepejchal (malorážka vleže), Adéla Bruns, Nikola Mazurová (obě sportovní malorážka 3x20), Libuše Jahodová (skeet).

Stolní tenis: Iveta Vacenovská, Lubomír Jančařík, Dmitrij Prokopcov, Hana Matelová.

Šerm: Jiří Beran ml. (kord), Alexander Choupenitch (fleret).

Tenis: Tomáš Berdych, Jiří Veselý, Radek Štěpánek, Petra Kvitová, Lucie Šafářová, Karolína Plíšková, Barbora Strýcová, Lucie Hradecká, Andrea Hlaváčková, Lukáš Rosol.

Triatlon: Vendula Frintová.

Veslování: Ondřej Synek, Miroslava Topinková-Knapková (oba skif), Lenka Antošová, Kristýna Fleissnerová (dvojskif), Lukáš Helešic, Jakub Podrazil (dvojka bez kormidelníka), Jiří Kopáč, Jan Vetešník, Ondřej Vetešník, Miroslav Vraštil (čtyřka bez kormidelníka lehké váhy).

Vzpírání: Jiří Orság (nad 105 kg).

Tagy: ČOV Olympiáda v Rio de Janeiro

Zdroje: ČTK