Sabotáž! rozčiluje se oštěpařský mistr světa. V Keni na něj 'zapomněli' s letenkou na OH

- LOH 2016 autor: knp

S největší pravděpodobností žádný z 10 500 sportovců, kteří startují na olympiádě v Riu de Janeiro, nemusel na cestě do Brazílie podstoupit takovou odyseu jako Keňan Julius Yego. Představitelé tamního olympijského výboru (KOV) mu totiž nezajistili letenku a on musel cestovat přes angolskou Luandu, v dějišti her přistál včera vpodvečer tamního času. A to nejdůležitější: nebyl to žádný řadový člen výpravy, nicméně s vizitkou úřadujícího mistra světa v hodu oštěpem jedna hlavních z medailových nadějí země!

Julius Yego (vlevo) s trenérem. Na něj může na rozdíl od ostatních v Riu zapomenout

Julius Yego (vlevo) s trenérem. Na něj může na rozdíl od ostatních v Riu zapomenout , zdroj: Profimedia

Původně 13hodinovou cestu z Nairobi do Ria si prodloužil o mezizastávku v angolské Luandě. To by ještě nebylo tak hrozné, kdyby nepodezříval olympijský výbor své země z toho, že mu to udělal schválně. Jako reakci na Yegovu kritiku ohledně podmínek pro jeho kouče Josepha Mosonika, kterou zveřejnil na svém facebookovém profilu. „Někdo se snaží sabotovat keňské výsledky v Riu. Sprinteři odcestovali minulou neděli bez trenérů, kteří zůstali nezodpovědným a směšným způsobem doma. A teď se dozvím, že můj trenér dorazí do Ria týden po mě, tedy jen den předtím, než mi začíná soutěž. A odlétá ještě před finále! To je výsměch!“ soptil Yego.

A to je přitom medailovým aspirantem a také soupeřem v boji o stupně vítězů české trojici oštěpařů Veselý, Vadlejch, Frydrych. „Co tak asi mám dělat bez trenéra? Zvlášť na olympiádě, která vyžaduje absolutní připravenost? A to především v hlavě, což je pro sportovce bez kouče nemožné zvládnout! Někdo by ty pány z výboru měl vyrazit!“ pokračoval 27letý světový šampion z loňského roku.

Tohle napsal den před odletem… Jako výsledek dorazil na letiště a zjistil, že funkcionáři pro něj jaksi nemají lístek na palubu. Na letišti v Nairobi se tak odehrála malá zákopová válka, neboť ostatní keňští sportovci, kteří měli včera cestovat do Ria, několik hodin na Yegovu podporu odmítali nastoupit do letadla bez něj. A svolili až ve chvíli, kdy oštěpař dostal alespoň místo ve spoji do Luandy.

Celé vedení keňského sportu je prohnilé, tvrdí funkcionář

Yego v tom nebyl navíc sám, problémy s letenkami vyvstaly také u dalšího aspiranta na zlato, mílaře Elijaha Motoneie Manangoie, a maratonské legendy a trenérky Catherine Nderebaové. Zatímco u nich se to povedlo funkcionářům KOV vyřešit, Yegův případ dopadl zdárně až po zásahu Keňských aerolinek. Z Luandy pak hvězda zamířila už do Ria. Další běžecké hvězdy a medailisté z loňského MS v Pekingu si raději zařídili letenky sami.

V Keni není radno spoléhat na nikoho. Nedávno si sportovci stěžovali na dresy pro Rio, které na nich údajně plandají a navíc jsou z mizerného materiálu. V Riu zase zakázali start favorizovanému dvoustovkaři Carvinu Nkanataovi, jenž měl u sebe jen pas USA, kde se narodil. Keňská strana mu prostě nevyřídila potřebné dokumenty… Do toho všeho dopingový stín na výpravě, který zesílila aféra kolem manažera atletické reprezentace Michaela Rotiche, jenž údajně za statisíce korun nabízel, že dopředu varuje sportovce před dopingovými kontrolami.

Podle jednoho z funkcionářů je celá struktura KOV prohnilá. „Po návratu z her tito lidé musejí odstoupit,“ vyzval sekretář Asociace keňských profesionálních sportovců a bývalý běžec Julius Ndegwa.

Tagy: atletika Olympiáda v Rio de Janeiro

Zdroje: Vlastní