Basketbalisté USA nafotili společné fotky, ale něco na nich nehraje!

MAGAZÍN - LOH 2016 autor: Michal Markup

Za pár dní se rozeběhne kolotoč jménem olympijské hry a stejně jako individuální disciplíny na nich budou mít početné zastoupení i kolektivní sporty. Jedním z hlavních týmů, na který se bude v brazilském Riu upínat pozornost, jsou basketbalisté Spojených států, kteří by rádi navázali na úspěchy z předchozích let. Američané jsou, co do počtu zlatých medailí, nejúspěšnějším basketbalovým týmem v historii LOH. 

Kteří hráči se museli tak trochu zakrýt? Není tak těžké to uhodnout

Kteří hráči se museli tak trochu zakrýt? Není tak těžké to uhodnout , zdroj: Nike Basketball/Twitter.com

Hvězdy z celé NBA se tedy sešly, aby se před olympiádou stačily sehrát, ale basketbal, to už dávno není jen hra Afroameričanů z chudinských čtvrtí, ale pořádný byznys, který živí nejednu nadnárodní společnost.

A právě zde naráží pomyslná kosa na kámen. Nebo spíš "fajfka" na "pruhy"? Výhradním sponzorem basketbalistů USA je značka Nike, respektive Jordan. Abychom to uvedli na pravou míru, Nike pochopitelně vyrábí i sportovní obuv určenou pro basketbal, ale firma zároveň v roce 1985 uvedla na trh podznačku Jordan, pojmenovanou po nejslavnějším basketbalistovi všech dob, Michaelu Jordanovi. A právě Jordanova kolekce se specializuje na oblečení a obuv pro hráče.

Kromě společného tréninku před olympiádou tedy přišlo na řadu i tradiční focení pro komerční účely. Společná fotografie byla s velkou pompou vypuštěna do světa jako bílá holubice, ale fanoušci si rychle všimli, že není vše úplně v pořádku. Vedení Nike se nejspíš nelíbilo, že hráči Matt Barnes a Kyle Lowry mají smlouvu se značkou Adidas a logicky hrají v jejich obuvi. A situaci jim zjevně komplikoval i Klay Thompson, jehož obuv sice nezdobí tři pruhy, ale logo značky Antas.

V Nike si s tím ale hlavu příliš nelámali a tak zmíněné hráče jednoduše naaranžovali tak, aby jejich boty nebyly na výsledném snímku vidět.

nike_edit A tady je řešení hádanky, zdroj: Nike Basketball/Twitter.com

Přijde vám to divné? Nebylo to ale poprvé, kdy si slavný výrobce sportovního oblečení "poradil" s konkurencí. V roce 2008 udělal se společnou fotografií v podstatě to samé a pokud bychom sáhli ještě hlouběji do historie, tak nenápadná "cenzura" proběhla i v roce 1992 na olympiádě v Barceloně. Ano, přesně v době, kdy své soupeře válcoval legendární Dream Team postavený okolo Michaela Jordana.

Nike 2008 "Kamufláž" firmy Nike z roku 2008, zdroj: Twitter.com

Tehdy ale měla výhradní smlouvu s národním týmem firma Reebok, která hráče oblékla od hlavy až k patě. Při slavnostním ceremoniálu a předávní si pak někteří hráči přehodili přes ramena americkou vlajku a tím tak zakryli logo britského výrobce, který později koupil Adidas.

untitled (1 of 1) Takhle se tehdy hráči zakryli vlajkami, zdroj: tisková zpráva

Jordana se na gesto s vlajkou novináři několikrát ptali a on pak měl co vysvětlovat.

"Všichni se shodneme na tom, že jsme tím nechtěli firmě Reebok uškodit. Americká vlajka nemůže nikdy nic znehodnocovat a za tím si stojíme. Americký sen je stát si za tím, čemu věříte. Já v to věřím a vždy budu. Pokud by si někdo myslel něco jiného, je to opravdu smutné," pronesl Jordan.

Letošní fotografie je důkazem, že marketingové oddělení v Nike má strategii dlouhodobě stejnou.

Tagy: NBA basketbal americký basketbalista Olympiáda v Rio de Janeiro reklama a propagace sportovní zajímavosti a kuriozity

Zdroje: Vlastní