Olympiáda v Riu může celou Brazílii srazit na kolena

MAGAZÍN - LOH 2016 autor: Petr Widenka

Není tomu ani rok a půl, co se v Brazílii konalo fotbalové mistrovství světa. Největší jihoamerická země si ale ani na chvíli neoddychla, jelikož za humny už na ni čeká další globální sportovní svátek – olympijské hry v Rio de Janeiru. Na půli cesty mezi oběma akcemi se však ukazuje, že latinskoamerický obr si toho naložil na svá bedra příliš mnoho. A experty i veřejností často pokládaná otázka – co z toho vlastně bude Brazílie mít – zůstává nezodpovězena.

Olympijské hry v Rio de Janeiru odstartují 5. srpna 2016

Olympijské hry v Rio de Janeiru odstartují 5. srpna 2016 , zdroj: Profimedia

Pořádáním takových monstrózních podniků, jakými jsou fotbalové mistrovství a olympijské hry, chtěla Brazílie demonstrovat svou ekonomickou a politickou sílu, se níž se do budoucna musí počítat.

Nicméně globální hospodářská krize přistřihla křídla rychle brazilskému ekonomickému růstu a to zrovna ve chvíli, kdy to v portugalsky mluvící zemi nejméně potřebovali.

V Brazílií doutnají sociální nepokoje a všudypřítomná korupce výrazně navyšuje cenu takřka všeho, co je před olympiádou v Riu třeba postavit. Do toho se neustále promílá klíčová otázka – jaké výhody z toho Brazílie bude mít v dlouhodobém horizontu?

Hry na řecký způsob

Odstrašujícím příkladem budiž olympiáda v Aténách v roce 2004. Většina zařízení a sportovišť, vybudovaných v rámci povinné přípravy na samotné hry, dnes leží ladem bez jakéhokoliv využití.

Ačkoliv se experti shodují na tom, že olympiáda nebyla hlavním spouštěčem řecké krize, jedním dechem dodávají, že i ona nese svůj smutný díl viny.

Brazílii může čekat něco obdobného. Stačí se jen podívat na to, jaký užitek přinesly této zemi stadiony sloužící pro zápasy fotbalového mistrovství.

Pořádání olympijských her je často ospravedlňováno oživením turistického ruchu a popularizací země jako takové.

Jenže tyto výhody, jež mají podle studií stejně jen krátkodobý účinek, jsou vykoupeny miliardami dolarů, určenými na stavbu sportovních areálů a olympijské vesnice, na zlepšení infrastruktury, zajištění bezpečnosti pro atlety i fanoušky a celou řadu dalších doprovodných projektů.

Strach a hnus v Guanabara Bay

Finanční aspekt je v tomto ohledu klíčový, Rio de Janeiro ale trápí i další neduhy, které mohou celé Brazílii přivodit ostudu. Jedním z nich je katastrofální znečištění v zátoce Guanabara Bay, kde se budou konat lodní soutěže.

Koncem srpna museli být kvůli infekčnímu kožnímu onemocnění hospitalizování dva jachtaři – Němec Erik Heil a Jihokorejec Wonwoo Cho. Choův trenér Danny Ok později uvedl, že zhruba 70 procent veškerého odpadu, který desetimilionové Rio vyprodukuje, je jednoduše naházeno do zátoky.

To vytváří ideální prostředí pro šíření superbakterií, rezistentních vůči antibiotikům.

Organizátoři tvrdí, že do zahájení her bude celá oblast dokonale vyčištěna. Mezinárodní olympijský výbor už ale střádá nitky rezervního plánu, který by soutěže přesunul do jiné oblasti.

Pokud však Brazilci svůj slib přece jen splní, mohl by se právě ze zátoky Guanabara Bay stát symbol užitečnosti celé akce.

Vize pro příští rok – olympiáda a ekonomický kolaps

Obyvatele Brazílie ale už dávno opustil veškerý optimismus. V zemi se konají pravidelné masové protesty, namířené především proti prezidentce Dilmě Rousseffové, jejíž popularita klesla v srpnu na pouhých osm procent.

A to může být jenom začátek. Ještě v roce 2009, kdy jihoamerickému státu připadlo pořádání LOH, byla brazilská ekonomika ve vynikající kondici. Jen HDP vzrostlo za poslední pětiletku takřka na dvojnásobek.

Pozitivní trend přetrval ještě další dva roky, než se Brazílie začala potýkat s hospodářským propadem. Za posledních několik dní se vyrojila řada varovných zpráv, podle kterých může země upadnout do nejhorší ekonomické recese od začátku 90. let.

A tak se olympiáda, která měla původně reprezentovat sílu a sebevědomí Brazílie, může stát paradoxně jejím hrobníkem. V zemi vládne chaos a korupce, většina olympijských projektů válčí s termíny dostavby, přičemž mnohé z nich stále připomínají spíše staveniště než sportovní areály.

Datum 5. srpna 2016, kdy odstartují hry, se může jednou provždy zapsat černým písmem do historie Brazílie.

Tagy: Olympiáda v Rio de Janeiro

Zdroje: Vlastní,RT,American Interest