Kreuziger má první titul z republiky. A už si brousí zuby na Starou dámu

- LOH 2016 autor: art

Roman Kreuziger má konečně titul z domácího šampionátu. Silnice v Rio de Janeiro ale nevyzkouší. Na programu má třicetiletý profesionál stáje Tinkoff v letošní sezóně totiž Tour de France a Vueltu. 

Roman Kreuziger loni při vítězství na šesté etapě Loveland to Fort Collins

Roman Kreuziger loni při vítězství na šesté etapě Loveland to Fort Collins,zdroj: Profimedia.cz

Za pátým jezdcem celkového pořadí Tour de France 2013 dojeli Juraj Sagan, který se tak stal mistrem Slovenska, a Zdeněk Štybar. Pro český bronz si za celkově čtvrtým Peterem Saganem dojel Martin Hunal.

Přes dvě třetiny více než 185 kilometrů dlouhého závodu, který se jel na devět okruhů o délce 20,6 kilometru se startem a cílem v Kyjově, strávila v čele sedmička uprchlíků Michael Kolář, Erik Baška, Jan Kovář, Jonáš Vojtěch, Martin Boubal, Václav Nežerka a Petr Swaczyna.

Ti měli ještě po šesti okruzích více než pět minut k dobru, pak se v sedmém kole utrhla trojice Kolář, Baška a Kovář, ale tou dobou již František Sisr tahal na zteč hlavní skupinu, v níž byly i hlavní hvězdy závodu.

"V jednu chvíli to vypadalo beznadějně, když ta skupina v čele vedla skoro o osm minut, ale František Sisr tam odvedl skvělou práci, pak pracoval výborně i Peter Sagan," řekl Kreuziger.

Rozhodl nástup do závěrečného stoupání 

V předposledním kole vyrazil Kreuziger vpřed, za ním Hunal se Štybarem, vítěz loňského závodu ze Žiliny Peter Sagan a jeho starší bratr Juraj. V nástupu do posledního okruhu už měli manko pouhých 20 vteřin a záhy dotáhli trio uprchlíků.

"Když za to vzal Peter Sagan, tak měl v háku svého bratra a Kreuzigera. Já jsem musel přeskakovat ještě jednoho cyklistu. Desetimetrovou mezeru se mi nepodařilo dotáhnout," řekl jeden ze spolufavoritů Jan Bárta, český mistr z roku 2013. "Ten moment mi trochu řízl nohy. A v posledním kopci mě chytly křeče, takže se mi už jen podařilo dojet skupinku přede mnou," dodal osmý muž absolutního pořadí v mistrovském závodu.

Peter Sagan pomohl Jurajovi dotáhnout se na úplné čelo, dopomohl tak svému sourozenci ke slovenskému titulu, neboť sám se držel zpět. "Jsem nesmírně rád, že se mi podařilo dosáhnout na životní výsledek. Ve většině závodů totiž jen plním roli pomocníka," radoval se ze slovenského titulu Juraj Sagan.

O tom českém rozhodl Kreuzigerův nástup do závěrečného stoupání, který nikdo nezachytil. Kreuziger dojel do cíle v čase 4:45:17, Juraj Sagan zaostal o čtyři sekundy stejně jako Štybar.

"Chtěl jsem něco vymyslet už v dlouhém kopci. Ale Zdeněk Štybar byl nalepený na mém zadním kole. Tak jsem využil jeho zaváhání dva kilometry před cílem, kdy se otočil na Juraje Sagana," řekl Kreuziger. "Musel jsem něco zkusit, i když jsem nevěděl, zda to vyjde. Při cílovém spurtu na dlažebních kostkách by byl Štybar favoritem. Měl jsem z něj obavy," přiznal Kreuziger.

"Roman závodil od začátku agresívně, byla z něj patrná chuť vyhrát. Tu jsem měl také, ale jeho tým měl převahu. V posledním kopci mě chytly křeče. Na jeho poslední nástup jsem už nebyl schopen zareagovat," konstatoval Štybar.

Stará dáma a Vuelta dostaly přednost

Kreuziger navzdory prvenství není v kvartetu, které bude reprezentovat českou silniční cyklistiku na olympijských hrách v Riu. Důvodem je jeho náročný program, protože by měl letos ještě vedle Tour de France startovat i na Vueltě. "Nezbývá tam prostor na to, abych se připravil na olympiádu. S rozhodnutím jsem srovnaný. S trenérem Tomášem Konečným jsme na toto téma hovořili už dva měsíce," poznamenal Kreuziger.

V případě cesty do Ria nebyl schopen se dobře připravit ani na olympiádu a pak ani na Vueltu. "A posléze by to nedělalo dobře ani pro reprezentaci, kde je lepší mít stoprocentně namotivované kluky, aby odvedli maximum. A já abych mohl odvést maximum na Vueltě. Po dlouhých debatách s Tomášem jsme se rozhodli, že to bude takhle nejlepší. Bude mít jednoho lídra, na kterého se to pojede, já pak budu mít ten prostor zase na jiných akcích," řekl Kreuziger.

Čeští jezdci mají podle něj větší naději na úspěch v časovce, silniční závod na náročné trati Kreuziger považuje za velkou loterii. "V časovce budou mít vyhlídky na dobré umístění König s Bártou, který pro Českou republiku vybojoval dvě olympijská místa. Štybarovi start na olympiádě přeju, protože mu před čtyřmi lety těsně unikl start v Londýně. Vakoč je velkým příslibem pro českou cyklistiku. Je dobré, aby zažil olympijskou atmosféru," dodal Kreuziger.

Tagy: český cyklista Olympiáda v Rio de Janeiro česká cyklistika

Zdroje: ČTK