Boltův kolega z olympijské štafety chytl virus zika! Závodit zatím nepřestane

- LOH 2016 autor: art

Jamajský sprinter, který si s Usainem Boltem zaběhl vítěznou štafetu na olympiádě v Londýně, se nakazil zikou. Potvrdil to sám čtyřiadvacetiletý atlet. Národní olympijské kvalifikace v Kingstonu, která se běží příští týden, se přesto zúčastní. 

Boltův parťák ze zlaté štafety, Kemar Bailey-Cole

Boltův parťák ze zlaté štafety, Kemar Bailey-Cole,zdroj: Profimedia.cz

"Trochu se bojím, ale nenechám se tím zastavit. Do kvalifikace půjdu, jako bych byl zdravý a připravený," řekl Bailey-Cole. "Jsem zklamaný, ale normálně jsem trénoval, aniž bych tušil, že to mám, takže jsem nějakou práci udělal, byť ne úplně dokonale," konstatoval sprinter, který původně průvodní znaky onemocnění, bolesti v zádech a svalů, připisoval tréninkové zátěži.

Přiznal, že zotavovací proces není snadný. Alespoň už ale nepociťuje bolesti svalstva. "Zotavuji se ale pomalu. Pořád mám po těle vyrážku a bolí mě oči," řekl Jamajčan s osobním rekordem na stovce 9,92 sekundy. Vedle zlaté olympijské štafety z Londýna přispěl o rok později i k dalšímu jamajskému triumfu v běhu na 4x100 metrů na mistrovství světa v Moskvě.

Obavy z nákazy virem zika přinutily již několik sportovců ke zrušení startu na olympijských hrách v Riu, protože v pořadatelské zemi je nejvíce nakažených. Virus způsobuje mikrocefalii, tedy těžkou vývojovou poruchu, která u lidských plodů předčasně ukončuje růst mozku. Nákazu primárně přenášejí komáři, zaznamenán byl však i přenos pohlavním stykem.

Tagy: atletika Olympiáda v Rio de Janeiro virus zika

Zdroje: ČTK