PRVNÍ MEDAILE! Slalomář Prskavec získal na olympijské divoké vodě bronz

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 13. 8. 2016 14:43) - LOH 2016 autor: knp

Byly to obrovské nervy, rozhodovaly setiny vteřiny, ale čekání české výpravy na první cenný kov z olympiády v Riu de Janeiro je v 5. den trvání her u konce. Úřadující mistr světa na kajaku, 23letý vodní slalomář Jiří Prskavec, si na kanálu Deodoro vyjel bronz. Ve finále přitom předvedl jasně nejrychlejší čas dne, o zlato jej připravil dotek jedné branky…

Jiří Prskavec na trati olympijského závodu

Jiří Prskavec na trati olympijského závodu , zdroj: Profimedia

Prskavec skončil v semifinále na 2. příčce a pak v rozhovoru pro Českou televizi přemítal: „Ještě to nebylo úplně na doraz, ale je otázka, kdyby to na doraz bylo, jestli by to vyšlo.“ Do finálové jízdy se pustil podle svých zvyklostí bez zábran, v horní části trati získal náskok 77 setin vteřiny na průběžně vedoucího Brita Josepha Clarka, svého vrstevníka. „Začal jsem to tam docela sázet. Jel jsem nejrychleji, co to šlo, a říkal jsem si: ‚Teď to jen udržet!‘,“ líčil.

Jenže na protivodné 13. brance se dopustil chyby, lehce se dotkl tyče a na jeho účet přiskočily 2 trestné sekundy. „Krutě mi nevyšla voda. Měl jsem namyšleno, že to vyšlu jako v tréninku, ale prostě jsem tam měl proud, takže jsem se dotkl,“ posteskl si.

Ani jeden ze závodníků v popředí do té doby penalizaci nenabral, Prskavec byl ve velké nevýhodě. V tu chvíli věděl, že musí jet na maximální riziko. „A to se mi docela povedlo,“ radoval se. Trať dokončil na 3. místě a čekal, jak si povede vítěz semifinále, Slovák Jakub Grigar.

Před jízdou 19letého talentu bylo jasné, že medaili bude mít buď Česko, nebo Slovensko. A dlouho to vypadalo na druhou možnost. Grigar jel fantasticky, vypracoval si ohromný náskok. Jenže nakonec nedosáhl ani na zlato, ani na jinou medaili. Na předposlední brance před cílem zpomalil a z úspěchu se tak radoval Prskavec.

Bronz si vyjel o pouhé 3 setiny vteřiny

Pocity má smíšené. Mohl vyhrát, ale také nemusel mít žádnou medaili, kdyby Grigar v závěru neselhal. „Docela jsem mu věřil, je to kamarád a přál bych mu to. Na druhé straně si myslím, že je ještě mladej a může si počkat,“ řekl český kajakář na adresu o 4 roky mladšího slovenského soupeře.

Na poměrně snadné trati se krutě trestala každá chyba. „Škoda toho ťuku, byl jsem nejrychlejší. Byl jsem rád, že jsem to ustál, to znamenalo strašně moc. Mrzelo by mě, kdybych byl 4., ale říkal jsem si, že si tu bronzku fakt zasloužím,“ uvedl.

Jestliže včera 4. kanoistu Vítězslava Gebase dělilo od bronzu 13 setin sekundy, jeho reprezentační kolega dnes medaili vyfoukl Němci Hannesi Aignerovi o pouhé 3 setiny! Prskavec, jenž už má vedle titulu mistra světa doma i 3 primáty z evropského šampionátu, navázal na stříbro svého konkurenta Vavřince Hradilka z minulých her v Londýně.

Závod vyhrál Brit Clarke před Slovincem Peterem Kauzerem. Clarke se přitom dosud na velkých akcích nikdy neprosadil. Jeho maximem bylo 6. místo z MS 2013. Na loňském světovém šampionátu byl 38., na letošním ME obsadil 10. pozici. Nikdy nevyhrál ani závod Světového poháru.

Výsledky:

Kanoistika – slalom:

Muži – K1: 1. Clarke (Brit.) 88,53 (0 tr. sekund), 2. Kauzer (Slovin.) -0,17 (0), 3. Prskavec (ČR) -0,46 (2), 4. Aigner (Něm.) -0,49 (0), 5. Grigar (SR) -0,90 (0), 6. Da Silva (Braz.) -3,01 (0), 7. De Gennaro (It.) -3,24 (0), 8. Combot (Fr.) -4,02 (2).

Kompletní výsledky dne

Tagy: bronzová medaile Olympiáda v Rio de Janeiro vodní slalom česká výprava do Ria

Zdroje: Vlastní