Kdo je viníkem a kdo obětí? Ruský dopingový skandál v kostce

MAGAZÍN - LOH 2016 autor: Petr Widenka

Nad světem sportu se v posledních měsících stahují dopingová mračna. Užívání zakázaných látek sice není žádné převratné odhalení, dosud se však optimisticky ladění lidé mohli chlácholit myšlenkou, že jde pouze o případy několika zavrženíhodných jedinců. Ruský dopingový skandál dal ale dopingové problematice systémový, státem vedený nádech.

Dopingový institut v obci Keirscha, Německo

Dopingový institut v obci Keirscha, Německo , zdroj: Profimedia

Světová antidopingová agentura WADA v pondělí minulý týden oznámila, že užívání zakázaných látek u ruských atletů se nevztahuje čistě pouze na sportovce, ale vede od trenérů po lékaře a sportovní úředníky až ke státem organizovanému podvodu.

Továrna na úspěchy

Vyšetřování odstartoval německý dokument (Top Secret Doping: How Russia makes its Winners', který spatřil světlo světa v prosinci minulého roku. Režisér Hajo Seppelt v něm ve spolupráci s manžely Stěpanovovými rozkrývá nitky dopingového případu.

"V Rusku nemůžete dosáhnout takových výsledků, jakými se prezentujete, bez použití zakázaných látek. Úředníci a trenéři táhnou za jeden provaz a v honbě za medailemi překračujíí hranice stanovených regulí," vysvětloval Vitalij Stěpanov, který pracoval tři roky pro ruskou antidopingovou agenturu RUSADA.

"Vtloukají to do hlavy trenérům a ti to přenášejí na sportovce, kteří pak propadnou mylné představě, že užíváním zakázaných látek vlastně nedělají nic špatného," přitakala jeho žena Julia, která se specializuje na tratě 800 a 1500 metrů.

Na základě těchto výpovědí se do toho vložila WADA. Její vyšetřovatelé pracovali několik měsíců na obsáhlé zprávě, která měla tato svědectví buď potvrdit, nebo naopak vyvrátit.

Montrealská sekce světové antidopingové agentury nyní tvrdí, že má prokazatelné důkazy o tom, že v Rusku existuje hluboce zakořeněná, dlouholetá a státem podporovaná 'kultura podvádění,' kterou udržuje při životě ministerstvo sportu, vedení atletické federace a ruská antidopingová agentura.  

A zatímco se mnozí atleti dobrovolně podíleli na tomto podvodu, ti, kteří odmítli, byli zahnáni do ústraní a v řadě případů i vyloučení z národního týmu.

Vyšetřovatelé také zjistili, že téměř 1 400 krevních vzorků bylo záměrně zničeno úředníky v laboratoři v Moskvě poté, co WADA oficiálně požádala o jejich uchování v rámci budoucího přezkoumání.

K dispozici jsou údajně i důkazy o dobře organizovaném úplatkářství, ty však nebudou zveřejněny do té doby, dokud neukončí své vlastní vyšetřování mezinárodní policejní organizace Interpol.

Kdo je bez viny, ať hodí kamenem

"Rusko není jedinou zemí, která čelí problému s organizovaným užíváním zakázaných látek. Ať už mluvíme o atletice nebo o jakémkoliv jiném sportovním odvětví," uvádí zpráva antidopingové agentury.

Jestliže existuje podezření, že i v jiných zemích docházelo k systematickému dopingu, do kterého byli zapleteni sportovci, trenéři a snad i vlády, proč bylo pouze Rusko potrestáno vyloučením z Mezinárodní atletické federace IAAF?

Jednoduše řečeno – to nebylo úkolem vyšetřování, které se zaměřilo čistě na Rusko a pouze na atletické ovály.

"Třebaže vypluly na povrch znepokojivé informace, podle kterých dochází v Rusku k systematickým podvodům i v jiných sportovních disciplínách, nezávislá komise měla za úkol zaměřit se čistě na atletiku. K širšímu vyšetřování neměla mandát," objasňuje zpráva.

Jsme v bryndě, tak co s tím budeme dělat?

Ruské úřady oficiálně odmítly výsledky vyšetřování, hlava ruského atletického svazu Vadim Zelinčok dokonce přešel do protiútoku, když celou záležitost označil za práci na 'politickou objednávku'.

Prezident Vladimir Putin ji tituloval slovem 'nepodložená', zároveň ale zavelel k vlastnímu vyšetřování.

"Požádal jsem ministra sportu a všechny jeho kolegy, aby této problematice věnovali maximální pozornost. Sportovní soutěže jsou interesantní a zábavné jen do té doby, dokud jsou vedeny upřímně," citovala Putina agentura Reuters.

Navzdory kritickým hlasům dala totiž ruská antidopingová agentura příkaz k uzavření moskevské laboratoře, a to jen den poté, co WADA pozastavila tomuto subjektu akreditaci. Později byla suspendovaná i samotná RUSADA. 

Olej do ohně přilila i kauza kolem bývalého prezidenta Mezinárodní atletické federace Lamineho Diacka, který čelí obvinění, že přijal úplatky v hodnotě více než milionu eur výměnou za krytí ruského dopingového systému.

S poctivostí nedojdeš nikam

V reakci na zprávu světové antidopingové agentury se vedení IAAF rozhodlo dočasně vyloučit Rusko a jeho sportovce ze svých soutěží. Zákaz se vztahuje i na olympijské hry v Rio de Janeiru.

Ruští atleti se obávají o svou budoucnost, nicméně ani minulost k nim nemusí být zrovna přívětivá. Vyšetřovatelé z WADA totiž říkají, že už na olympiádě v Londýně 2012 závodilo několik ruských sportovců, kterým měl být zakázán start na hrách kvůli užívání nepatřičných látek.

Šest z nich přesto do Británie odcestovalo a dvěma se dokonce podařilo získat medaili. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) je připraven přijmout veškerá nezbytná opatření a v krajním případě odebrat těmto atletům jejich cenné kovy.

Jaké další následky bude mít současné vyšetřování, to nám odkryjí až příští týdny a měsíce. Rusko totiž ve sportovním světě vede válku hned na několika frontách, mimo jiné čelí obvinění z toho, že si koupilo fotbalové mistrovství světa v roce 2018.

Světová antidopingová agentura se ale začíná přesměrovávat pozornost i na jiné země (třeba africkou Keňu) a je tak docela dobře možné, že východní velmoc nebude jediným kandidátem na radikální kolektivní trest.

Tagy: doping Rusko Olympiáda v Rio de Janeiro

Zdroje: Vlastní,CNBC,Letsrun