Vzpěrač tančí kolem činky za svou vlast, která se potichu potápí do oceánu

VIDEO - LOH 2016 autor: knp

I když skončil v olympijské soutěži do 105 kg na 14. místě jako poslední z klasifikovaných vzpěračů, budil zřejmě největší pozornost. David Katoatau, reprezentant tichomořského souostroví Kiribati, si vysloužil potlesk za své taneční kreace, které předváděl po každém pokusu. Především svou show se snaží upozornit na situaci své vlasti, jež se kvůli globálnímu oteplování postupně potápí.

David Katoatau, veselý vzpěrač ze smutného ostrova

David Katoatau, veselý vzpěrač ze smutného ostrova,zdroj: Profimedia.cz

„Většina lidí ani neví, kde Kiribati je. Chci, aby se to dozvěděli, a využívám k tomu vzpírání a své tancování, abych to světu ukázal,“ vykládal Katoatau po včerejší soutěži, v níž vzepřel 349 kg, o 82 kg méně než vítězný Ruslan Nurudinov z Uzbekistánu.

Taneček u činky je pro něj neodmyslitelnou součástí už od předloňského vítězství na Hrách Commonwealthu, kde pro Kiribati získal historicky první zlatou medaili.

Za tichomořský stát skládající se z 30 atolů a ostrovů tehdy bojoval nejen s činkou. S trenérem rozdávali otevřený dopis, v němž psali, jak lidé na Kiribati přicházejí o své domy, které pohlcuje voda. Několik ostrovů se vinou stoupající hladiny Tichého oceánu potopilo zcela, většina ze 113 000 obyvatel se nastěhovala do administrativního centra Tarawa, složeného z několika ostrůvků kolem centrální laguny.

Prezident Ante Tong prohlásil, že dál už jeho lidé ustoupit nemohou a začal se poohlížet po variantách na stěhování. Uvažoval dokonce o koupi plovoucího ostrova, připomínajícího ropnou plošinu, za 2 miliardy dolarů. Od poněkud megalomanské myšlenky upustil a nyní je aktuální přestěhování celé populace Kiribati na „sousední“ Fidži, vzdálené 2000 kilometrů, kde chce koupit 2000 hektarů půdy. „Nevím, jak dlouho potrvá, než se Kiribati potopí. Nemáme prostředky na to, abychom se zachránili sami,“ uvedl v Riu vzpěrač, kde byl při slavnostním zahájení vlajkonošem výpravy.

Za zlato z Her Commonwealthu obdržel v přepočtu 200 000 korun a postavil za ně rodičům dům, který však krátce nato zničila bouře. „Postavili jsme další, ale je blízko oceánu, což je pořád znepokojující,“ uvedl 32letý vzpěrač, který na Kiribati jen těžko hledal příhodné tréninkové zázemí.

„Když jsem jako kluk začínal, nebyla tam žádná tělocvična a není tam doteď. Trénoval jsem na pláži, kde sluníčko vždycky rychle rozpálilo tyč, takže jsem musel chodit už v 6 ráno,“ líčil Katoatau. Za lepšími podmínkami přesídlil na Novou Kaledonii.

Snad svým tancem pomůže k tomu, aby ho nemuseli následovat další krajané…

Tagy: vzpírání globální oteplování Olympiáda v Rio de Janeiro

Zdroje: Vlastní,ČTK