Virus zika posloužil jako trapná výmluva. Golfisté a tenisté ukázali svou vypočítavost

- LOH 2016 autor: knp

Zesměšnili se na dlouhou dobu v celém sportovním světě.  Řada předních golfistů a tenistů planety se před olympiádou v Riu pěkně vybarvila. Ukázala, že jí nejde ani tak o reprezentaci své země, za níž by ostatní dali cokoliv, ale předně o její vlastní prospěch. Jako příhodná mantra pro výmluvu posloužilo tajemné zaklínací slůvko: zika.

Tomáš Berdych pod českou vlajkou. Obrázek, který v Riu neuvidíte

Tomáš Berdych pod českou vlajkou. Obrázek, který v Riu neuvidíte,zdroj: Profimedia.cz

Virus, který přenášejí primárně komáři, způsobuje vývojové poškození mozku lidských plodů. Současná epidemie viru trvá zhruba rok a nejvíc případů onemocnění – několik tisíc, ne milionů – bylo zaznamenáno právě v Brazílii. Epidemie se rozšířila téměř do celé Jižní a Střední Ameriky. Jistě, mírné obavy jsou zřejmě na místě, ale to jsou z kdečeho kdekoliv jinde na světě…

Je přitom pozoruhodné, že ačkoliv by se viru měly daleko víc obávat ženy (těhotné, což asi není případ olympioniček) či osoby se sníženou obranyschopností organismu, svou neúčast virem zaklínají především muži.

A tak se třeba z golfového turnaje odhlásili z tohoto důvodu postupně světová jednička Jason Day („Důvodem pro mé rozhodnutí je obava z nakažení virem zika a možného rizika, které by v budoucnu mohlo mít vliv na těhotenství mé ženy a na případné další členy naší rodiny.“), druhý hráč světového žebříčku Dustin Johnson („Nebylo to snadné rozhodnutí, ale obavy z tohoto viru nemůžu ignorovat. Bylo by nezodpovědné ohrozit mě, snoubenku nebo celou naši rodinu.“), i trojka pořadí Jordan Spieth („Olympiádu beru vážně, vždycky jsem ji s nadšením sledoval a těšil se, že si zahraju. Bylo to nejtěžší rozhodnutí, co jsem kdy udělal, ale myslím, že to je pro mou budoucnost nejlepší.)“

Když se k tomu přidají bývalí lídři žebříčku Vijay Singh z Fidži a Ir Rory McIlroy a další 4 se stejným důvodem, trklo to kdekoho. „Myslím, že virus použili jen jako záminku, protože jinak mají nabitý program. Olympijskou myšlenku podporují, ale když na to přijde, jsou pro ně majory důležitější,“ řekl britský veslař a pětinásobný olympijský vítěz Steve Redgrave.

Vymluvte se radši na vraždu, rýpl si slavný skifař

To byl ještě mírný. Jeho kolega a žhavý adept na skifařské zlato Mahé Drysdale z Nového Zélandu neměl pro sportovce, kteří zrušili start na hrách kvůli obavám z viru zika, absolutně žádné pochopení. A vzkázal jim, že pravděpodobnost nákazy během olympiády je 10x menší, než že bude v Riu de Janeiro zavražděn, a zhruba poloviční, než že zahyne na Novém Zélandu při autonehodě. „Proč byste se vzdávali olympijského snu kvůli tak nízké pravděpodobnosti!“ napsal na sociálních sítích. „Když už, tak jako omluvu použijte obavu z vraždy. Nebo třeba zůstaňte doma a řiďte auto, pak máte 2x větší možnost mít problém. A tím není nákaza virem, ale smrt!“ pokračoval.

Je pro něj záhadou zejména přístup předních světových golfistů, jejichž sport se do programu her vrací po 112 letech, poprvé od roku 1904, kdy byl součástí programu her v americkém St. Louis. „Aby bylo kolem ziky jasno: šance chytit ji během olympiády představuje pravděpodobnost 3,2:100.000, šance stát se obětí vraždy v Riu 35,7:100.000, šance zabít se na silnici na Novém Zélandu 7,3:100.000,“ napsal.

Ty pravé důvody neúčast předních golfistů a tenistů – v Riu bude v obou případech startovat z elitní desítky jen polovina hráčů – jsou jednoduché. V sázce není to, o co jsou zvyklí bojovat týden co týden: tučné prize money a body do žebříčku. Tím zapříčiněnou nízkou motivaci alespoň přiznal třeba český tenista Lukáš Rosol, který se ale nakonec rozhodl unikátní příležitosti reprezentovat svou vlast využít.

Plíšková: Kvůli čemu nejedu? Jako Tomáš…

Ne tak česká jednička a světová osmička Tomáš Berdych, jehož omluva na poslední chvíli, už po schválení nominace do Ria, vyvolala u vedení české výpravy velkou nevoli. O jeho takovém rozhodnutí se přitom mluvilo už týdny předtím a tenista ta tvrzení rezolutně odmítal. „Nevím, kde se spekulace o mé možné neúčasti vzaly. Do Ria samozřejmě jedu a na olympijské hry se těším,“ řekl během Wimbledonu.

No… nejel. A vedoucí české výpravy Martin Doktor Berdychův krok rozdýchával těžce. „Nechápu, proč rozhodnutí přišlo teď, když se o riziku nákazy virem hovoří stále méně a méně,“ uvedl. „Podle našich informací nehrozí v Riu extrémní riziko. Všechny nominované sportovce i členy doprovodu ujišťuji, že děláme naprosté maximum pro to, abychom minimalizovali nebezpečí nákazy,“ dodal.

Podle generální ředitelky Světové zdravotnické organizace (WHO) Margaret Chanové je riziko nákazy virem zika v Riu nízké a zvladatelné. „Pokud lidé přijmou příslušná osobní ochranná opatření, tedy budou používat repelent proti komárům a nosit oblečení chránící před komářími štípnutími,“ řekla Chanová.

profimedia-0296080405

Členka olympijského pracovního štábu v tričku se sloganem proti viru zika.,zdroj:Profimedia.cz

Podobně mluvil šéflékař Českého olympijského týmu Jiří Neumann. „Nemáme žádné oficiální informace ani od Světové zdravotnické organizace, ani od našeho ministerstva zdravotnictví o tom, že by se situace ohledně viru zika v Brazílii jakkoli zhoršila," uvedl. „Naopak čísla jsou daleko lepší, než byla v průběhu naší zimy. V době konání olympijských her je navíc v Brazílii zimní období, takže aktivita komárů, kteří virus přenášejí, je nižší. Vedle toho jsme přijali řadu preventivních opatření. Nicméně rozhodnutí sportovců musíme respektovat,“ řekl.

Možná ano, ale souhlasit je s ním kolikrát obtížné. Třeba Karolína Plíšková se „záhadně“ odhlásila z her jen pár hodin poté, co tak učinil Berdych – její plánovaný partner pro smíšenou čtyřhru. Její neobratné vysvětlení příčin neúčasti tuhle linku jen potvrdilo. „Omlouvám se ze stejných důvodů jako Tomáš Berdych. Taktéž sdílím obavy z možných důsledků nakažení virem zika,“ uvedla světová šestnáctka. Přeloženo – když nejede on, nejedu ani já.

Společně s dalším tenistou Jiřím Veselým, jenž vzdal účast na hrách kvůli angíně, jsou jedinými českými sportovci, kteří se z olympiády odhlásili. Berdych navíc naprosto zaskočil svého dlouholetého parťáka Radka Štěpánka, s nímž měl v deblu útočit na medaili. Štěpánek, jenž se nedostal do pavouku dvouhry, tak byl najednou bez spoluhráče a tím pádem i bez celé olympiády. To by byla pro velkého vlastence krutá rána. „Bylo to šokující,“ netajil. Berdych mu nic takového dopředu nenaznačil. „Vůbec,“ řekl Štěpánek. A krajanovo rozhodnutí nechtěl komentovat.

Baumrtové stačily ke klidu 2 repelenty

Zato se trefně vyjádřil k obavám z viru zika. „Spíš to bude nafouknuté. Kdyby tam byla taková hrozba, ani nás tam nepustí. Nahlížím na to jenom jedním směrem, že tam jedu reprezentovat českou vlajku na olympijské hry. To je pro mě jediný důvod.“

Podobně mluvili i další čeští sportovci. Česká tenisová jednička Petra Kvitová byla z postoje svých kolegů smutná. „Nemluví se proto o tenisu dobře. Já to vnímám, že olympiáda je něco jako grandslam a nenapadlo mě sem nejet,“ prohlásila. Totéž cyklista Leopold König. „Náboj her překračuje naše odvětví. Je to víc než obyčejný závod. Neumím si představit, že bych odmítl.“ A i drobná plavkyně Simona Baumrtová se „hrozbě“ zákeřného viru postavila statečněji než ostatní. „Mám 2 repelenty, takže vybavená jsem. A neplánuju v dohledné době založit rodinu,“ odbyla problém.

Kvůli viru zika se z olympiády z tenistů odhlásili například i wimbledonský finalista Milos Raonic, další členové elitní desítky Rakušan Dominic Thiem nebo Američan John Isner či světová pětka Simona Halepová z Rumunska. Pár dní před hrami odřekl svůj start také legendární americký pár bratří Bryanů.

Jako by snad všichni ti chtěli po příletu založit rodinu… Samotné onemocnění má totiž obvykle mírný průběh, velkým nebezpečím je jen pro lidský plod. Lékaři se domnívají, že může zapříčinit jeho nedostatečný vývin mozku, takzvanou mikrocefalii. Spojován je také se vzácným Guillain-Barrého syndromem, který se projevuje obrnou svalstva. Proti nemoci neexistuje zatím účinná vakcína.

Merritt by jel, přestože by byl ohrožen víc než ostatní

Proti laciným výmluvám naopak stačí použít zřejmá fakta. „Zika hrozí stejně jako v Brazílii třeba na Floridě. A neviděl jsem žádné golfisty, kteří by se omlouvali z tamních turnajů,“ podotkl například prezident organizačního výboru her Carlos Nuzman a ve stejném duchu mluvili i někteří golfisté.

Legendární skotský hráč Colin Montgomerie dokonce chování svých následovníků označil za ostudu. „Poprvé od roku 1904 máme golf na olympijských hrách a ani se tam neukážeme. Kdyby nejelo tolik žen, možná byste si řekli, že je to tak v pořádku. Jenže zatím vzdala jediná hráčka… Je to prostě zklamání,“ posteskl si.

Úplně opačný přístup ukázal světový rekordman a obhájce londýnského zlata v běhu na 110 metrů překážek Aries Merritt. Američan ani na vteřinu nezapochyboval o tom, že pojede do Ria, přestože to pro něj mohlo znamenat značné zdravotní riziko. Je totiž po transplantaci ledviny a virus zika ho tudíž ohrožuje mnohem víc než ostatní sportovce.

Lékaři jej před cestou do Brazílie varovali. „Mnohokrát se mne zeptali, jestli si to nechci rozmyslet. Ale to opravdu nechci. Pokud se dostanu do týmu, pojedu,“ řekl 30letý překážkář před národní kvalifikací. Nakonec v ní po zranění třísel o jedinou setinu sekundy neuspěl, ale ukázal přístup hodný následování.

Na zahájení jedině v dlouhých rukávech

Jenže u mnohých vítězí ničím neopodstatněný strach. A tak se objevily zprávy, že do dějiště her odmítají jet reportéři britské zpravodajské stanice BBC, preventivní opatření budou patrná už na slavnostním zahájení her. Řada zemí totiž oznámila, že jejich sportovci budou mít na sobě oblečení, které je speciálně navržené s ohledem na virus zika. Týmy Kanady a Korejské republiky plánují volnočasové kolekce s dlouhými rukávy a kalhotami. Jihokorejský olympijský výbor dodal, že oděvy budou napuštěny prostředkem, který odpuzuje hmyz.

Hrozba nákazy virem zika také přiměla účastnické země, aby rozšířily své lékařské týmy. Američané s sebou budou mít například 3 specialisty na nakažlivé nemoci. Do Ria odjede také skupina vědců, která hodlá olympiády využít k dalšímu studování viru zika. Chtějí zkoumat jeho dlouhodobé dopady na reprodukci a využít k tomu olympijské sportovce, trenéry a další členy amerického olympijského výboru, jakož i manželky sportovců.

Všichni čeští olympionici zase zhruba 3 týdny po návratu z Brazílie podstoupí bezplatně zdravotní testy na virus. „Sportovci, kteří budou na olympiádě vystaveni enormní fyzické zátěži a budou reprezentovat naši zemi, si zaslouží podporu," uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Ano, ti, kteří budou reprezentovat…

Tagy: Olympiáda v Rio de Janeiro virus zika

Zdroje: Vlastní,ČTK