Veslaře ničí na OH velké vlny. Megaextrém, hlava mi to nebere, zlobí se Synek

- LOH 2016 autor: knp

Vysoké vlny na laguně Rodriga de Freitase v centru Ria de Janeiro kazí náladu veslařům. Obhájkyně zlata Mirka Topinková Knapková i 2násobný stříbrný olympijský medailista Ondřej Synek sice ve skifu postoupili bez problémů do čtvrtfinále, v cíli ale jen naštvaně rozhazovali rukama.

Ondřej Synek zatím na olympijské regatě trpí

Ondřej Synek zatím na olympijské regatě trpí,zdroj: Profimedia.cz

Topinková Knapková se dokonce při jízdě na start bála, aby se nepřevrátila. „Hrozný, měla jsem plnou loď vody a potápěla jsem se. Měla jsem problémy vůbec dojet na start,“ hlesla v cíli. „Megaextrém, nezažil jsem, že by se v tomhle vůbec někdy závodilo. Hlava mi to nebere,“ přidal se s kritikou Synek.

Mistrovství ve vlnách, surfování, jízda na pramici pod Karlovým mostem. Taková spojení padala při popisu závodu. Skifařky měly s přibývajícím časem vlny vyšší než muži. A žhavá adeptka na zlato Australanka Kim Brennanová dokonce málem nepostoupila. Za úplně neznámou Mexičankou Kenií Alanisovou-Lechugaovou zaostala o 11 sekund! Při závodě dvojek bez kormidelníka se dokonce Srbové vykoupali…

Některé reprezentantky z veslařsky rozvojových zemí měly velké problémy se s lodí širokou jen 26 centimetrů udržet na hladině, natož jet rovně, a na trati byly skoro 10 minut. „Holky z Baham byly úplně vystrašené. A já jsem se bála, protože tam nikde nebyl záchranný člun,“ uvedla česká veslařka. Po dojezdu si postěžovala britské legendě Stevu Redgraveovi, 5násobný olympijský vítěz pracuje v Riu jako expert stanice BBC. „Říkal, že mi rozumí, ale prý se tomu mám postavit čelem a dát hlavu vzhůru,“ řekla.

Celé 4 roky jsme trénovali k ničemu, zoufají si "surfaři"

Horší podmínky podle svých slov nezažila. Kdyby to nebyla olympiáda, jela by prý domů. „Je to jako na nějakém přeboru. Nejhorší je, když to fouká z boku, udělají se takové hřebínky a je to nepříjemné,“ uvedla. „Těžko se v tom řídí, musí se jednou rukou přetahovat, měla jsem pocit, že jedu na surfu. Člověk trénuje 4 roky, aby závodil s lidmi, se kterými normálně nezávodí.“

Podobný názor měl i Synek. Jeho chorvatský soupeř Damir Martin mu dokonce říkal: „To jsme mohli celý rok hrát fotbal někde na písku, přijet sem a bylo by to úplně stejné.“ Podle Synka vůbec nejde o to, kdo má jak natrénováno a kdo jak jede technicky. „Jen o to, kdo se přes to líp dokáže přeplácat,“ láteřil.

Organizátoři se tak ocitli v problémech. Veslaři si stěžují, program nabral hned 1. den soutěží zpoždění. Posouvat závody kvůli televizím a nabitému programu moc nejde, navíc předpověď hovoří v dalších dnech o větru o síle minimálně 3 metry za sekundu a kolem poledne a po obědě až 7 metrů za sekundu.

„Kdybych vyhrál, asi bych mluvil jinak, ale olympijská medaile za tohle?“ prohlásil Synek. „Někomu to v tom jede, někomu ne. Prvních 200 metrů najedeš maximálně loď, pak můžeš ztratit 10 lodí během 500 metrů. Chytneš kraba a je po všem,“ upozornil na nežádoucí záběr opačným směrem. „Tady se nedá řídit, tady se spíš jednoduše vystoupí z lodi. Já tak 3, 4 kraby chytil, v jednu chvíli jsem skoro musel zastavit, protože to byly vlny jako od motorového člunu,“ dodal.

Nejhůř dopadl 2skif Lenka Antošová, Kristýna Fleissnerová, který i vinou podmínek skončil ve své rozjížďce poslední a musí do oprav. „Ze začátku se nám jelo dobře, ale postupně se to začalo hodně zhoršovat,“ popisovala Antošová. Zhruba v polovině trati se české veslařky přiblížily ke kraji vedlejší dráhy a dostaly se do kontaktu s Řekyněmi. „Takže jsme měly díru v lodi a do cíle jsme jely s plnou lodí, což tedy nebylo zrovna moc příjemný,“ uvedla. „Snad to zítra bude lepší, protože chceme do finále.“

Tagy: veslování Olympiáda v Rio de Janeiro

Zdroje: ČTK