Veselý zapil dodatečný bronz slivovicí. Za medaili dostane po letech půl milionu

- LOH 2016 autor: knp

Oštěpař Vítězslav Veselý přišel včera v Riu v olympijské vesnici na pokoj a kolega Jakub Vadlejch mu gratuloval. Veselý vůbec netušil, co se děje. Nesledoval média, neměl puštěný telefon. Právě se stal bronzovým medailistou z olympijských her, aniž by jeho soutěž na letošních hrách začala.

Oštěpař Vítězslav Veselý se po 4 letech dočkal bronzové medaile z OH v Londýně

Oštěpař Vítězslav Veselý se po 4 letech dočkal bronzové medaile z OH v Londýně,zdroj: http://www.atletika.cz/

Původně stříbrný Ukrajinec Oleksandr Pjatnycja z OH v Londýně před 4 lety byl totiž diskvalifikován za doping, Veselý se tak posunul o příčku ze 4. místa. „Ta zpráva se ke mně dostala nečekaně. Tak jsme si dali štamprli slivovice na desinfekci a šli jsme spát. Příjemný večer,“ usmál se dnes mistr světa z Moskvy 2013.

Už v sezoně před 4 lety Veselý s koučem Janem Železným tušili, že s Pjatnycjou nemusí být všechno v pořádku. Když Mezinárodní olympijský výbor oznámil zpětné testování vzorků, oba se shodli na tom, že by se nedivili tomu, kdyby mezi přistiženými byl i Ukrajinec. A skutečně. „Je to překvapení. Moc jsem tomu nevěřil, ale jsem rád,“ uvedl Železný.

Pjatnycja měl v roce 2012 dobrou formu. Na Ukrajině hodil nejlepší výkon roku, nikam jinam však moc nejezdil, i když měl pozvánky na mítinky Diamantové ligy. Jeho 1. pořádným závodem bylo mistrovství Evropy v Helsinkách, kde ho Veselý zdolal. „Tehdy to pokazil,“ vzpomínal český oštěpař. „Pak byl v Paříži na Diamantovce, kde mě porazil, a pak byl Londýn. Bylo to podezřelé, ale tehdy všude prošel,“ podotkl.

Železný kvitoval načasování případu. „Sice to ještě není oficiální od IAAF,“ upozornil, „ale jsem rád, že se to Víťa dozvěděl tady. Může mu to pomoct. Když jedete na olympijské hry a víte, že to je možná poslední šance na medaili, tohle může uklidnit,“ přemítal Železný.

Medaili má, ale pocit z ní i výhody vzal čas

Veselý to tak ale nebere. „Je to pro mě dobrá zpráva, na druhé straně každá medaile je hlavně o emocích, jako je s nimi spojený celý sport. Člověk prožívá výsledek. Trošku škoda takhle pozdě, sportovec je o to ochuzený, ale to se nedá nic dělat,“ pokrčil rameny.

Vedle emocí a ceremoniálu byl Veselý ochuzen i finančně. Odměnu ve výši půl milionu korun mu sice Český olympijský výbor zpětně vyplatí, ale jako bronzový olympijský medailista by v minulém olympijském cyklu měl daleko lepší smlouvu v Dukle Praha i lepší kontrakty se sponzory. „Říkám, dělat se nedá nic. Musím to brát tak, jak to je. Byl jsem v tom závodě 4., byl. To je celé,“ prohlásil.

Tehdy v Londýně hodil v kvalifikaci osobní rekord 88,34 metru, který dodnes nepřekonal. Ve finále to ale nezopakoval. „Kvalifikace a finále je další závod, důležitější je ten druhý, lepší hodit ve finále než v kvalifikaci. Asi tak na to vzpomínám,“ ohlížel se za závodem.

„Ale nemá smysl se dívat do minulosti. Teď je teď. Beru to na vědomí a jsem za to rád. Je dobrý pocit vědět, že člověk má medaili z olympiády. To je jediné, co mi chybělo,“ dodal oštěpař, který na nedávném mistrovství Evropy v Amsterdamu vybojoval stříbro.

Nyní bude v Riu nečekaně házet jako obhájce bronzové medaile…

Tagy: doping oštěp bronzová medaile Olympiáda v Rio de Janeiro

Zdroje: ČTK