V pěti ho unesli, jako malý přišel o otce i o ledvinu. Přesto bude bojovat o zlato

- LOH 2016 autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

V třech letech na sebe strhl hrnec s vařící vodou a utrpěl těžké popáleniny. V pěti se stal obětí únosu a krátce na to mu zemřel otec. O dalších pět let později přišel po pádu ze stromu o jednu ledvinu. Život nebyl k brazilskému kanoistovi Isaquiasi Queirozi dos Santosovi vůbec shovívavý. Přesto dokázal brazilský šampión zatnout zuby a na domácí olympiádě se může stát prvním brazilským olympijským vítězem v rychlostní kanoistice. Zatím mu zacinkalo stříbro na kilometru.

Zaltou medaili vyfoukl Queirozovi na kilometru Němec Sebastian Brendel

Zaltou medaili vyfoukl Queirozovi na kilometru Němec Sebastian Brendel,zdroj: Profimedia.cz

K těžkostem z minulosti se Queiroz vracet nechce, své dětství považuje za šťastné. Těžké chvíle prý prožívá jen při nespočetných hodinách tvrdého tréninku. "Myslím, že cestu každého sportovce provází spousta obtíží. Každý den musíte sám sebe tak trochu zabíjet, abyste pak dokázali vítězit," řekl.

Jeho příběh se začal psát ve městě Ubaitaba, jehož jméno pochází z domorodého výrazu pro kanoi, kde vyrůstal s matkou a devíti sourozenci. Queiroz však v dětství dával přednost jako takřka každý Brazilec fotbalu. Kanoistiku okusil v rámci vládního sociálního programu poprvé v jedenácti letech a nový sport ho zaujal.

"Od jeho prvního kontaktu s vodou mi bylo jasné, že bude dobrý. Měl v sobě něco mimořádného," zavzpomínal jeho první trenér z mládí, kterého prý mátlo, proč mu ostatní děti říkají "Sem Rim" (portugalsky bez ledviny). "Tak mi vyprávěl svůj příběh, jak se chtěl podívat na hada na stromě. Byl tam ale kámen, na který ze stromu spadl," popsal, jak Queiroz přišel o ledvinu.

Mezi světovou elitu patří Queiroz už několik let. V roce 2011 získal juniorský titul mistra světa a o dva roky později vybojoval na pětistovce první zlato mezi seniory. Na neolympijské trati triumf v roce 2014 obhájil, vloni navíc přidal titul s deblkanoí. Na sprinterské dvoustovce má z Milána bronz.

Tagy: Olympiáda v Rio de Janeiro rychlostní kanoistika

Zdroje: ČTK