Už se zelená všude. Mystérium je však snad vyřešeno: voda v bazénech má špatné pH

- LOH 2016 autor: knp

Byla to záhada a něco dosud nevídaného. Voda v olympijských bazénech pro skoky do vody a vodní pólo přes noc zezelenala. Nikdo si zprvu nedokázal vysvětlit, čím to je. Teprve důkladná analýza vzorku z bazénu podle pořadatelů odhalila, že má olympijská voda špatnou hladinu pH. V obou bazénech se prý příliš snížila její zásaditost. Problém se netýká jen bazénu pro plavecké soutěže, neboť ten má jako dočasná stavba vlastní filtraci.

Do zelena se zbarvil i bazén pro vodní pólo (vlevo)

Do zelena se zbarvil i bazén pro vodní pólo (vlevo),zdroj: Profimedia.cz

V úterý se zvláštně zbarvené vodě ve svém bazénu podivovali skokani do vody, do rána se zazelenalo i v tom sousedním pro vodní pólo. Podle prováděných testů nepředstavuje brčálově zbarvená voda pro sportovce žádné zdravotní riziko.

Pořadatelé dlouho hledali příčinu problému. Nyní se jej snaží vyřešit. „V noci jsme ošetřili oba bazény a úroveň zásaditosti se už zlepšila. Očekáváme, že barva bude velmi rychle zase modrá,“ uvedl mluvčí her Mario Andrada.

Nastavení parametrů pro úpravu vody vycházelo z testovacích závodů a při větším olympijském zatížení nemusí fungovat optimálně. „Pravděpodobně jsme nezohlednili, že větším počtem sportovců může být kvalita vody ovlivněna jiným způsobem,“ řekl Andrada.

Americký expert na údržbu bazénů Jerry Wallace však varoval, že nemusí být tak snadné vrátit barvu vody zpět na průzračně modrou. Podle televizních záběrů a fotografií si navíc myslí, že příčinou problémů mohou být řasy. Pokud se oba bazény čistí stejnými nástroji, mohl se ten pro vodní pólo kontaminovat, myslí si.

Černé čáry na dně bazénu vymezující hrací území pro pólo zatím jsou viditelné a zápasy olympijského turnaje pokračují. Přípravek, který pro návrat azurové barvy do bazénu pořadatelé použili, je však zřejmě pořádný dryák. Někteří pólisté si stěžovali na příliš mnoho chemie v bazénu. „V poslední čtvrtině jsem skoro nemohl otevřít oči,“ stěžoval si kapitán amerického týmu Tony Azevedo.

Takže buď uvidí rozhodčí na hru, nebo hráči na míč…

Tagy: bazén Olympiáda v Rio de Janeiro

Zdroje: ČTK