Uprchlíci na olympiádě v Riu? Proč ne, jsou to přece atleti

- LOH 2016 autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Vrcholoví sportovci, kteří v současnosti nemohou reprezentovat žádnou zemi, budou v Rio de Janeiru startovat pod olympijskou vlajkou. Na pondělním zasedání Valného shromáždění OSN to řekl předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach. Rezoluci podpořilo 180 ze 193 členských zemí OSN.

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach,zdroj: Profimedia.cz

"Olympijské hry jsou obdobím, kdy se mají uskutečňovat v praxi hodnoty jako tolerance, solidarita a mír," uvedl Bach. "V olympijské vesnici jsou k vidění tolerance a solidarita v nejčistší formě. Sportovci ze všech 206 členských zemí MOV spolu žijí v harmonii bez známek diskriminace," dodal Bach v prohlášení, které přišlo v období uprchlické krize a válek na Blízkém východě, v Africe i Asii.

"V současnosti by žádný z těchto sportovců neměl šanci startovat na olympijských hrách, i kdyby se svými výsledky kvalifikoval. S uprchlickým statutem nemají mateřskou zemi ani národní olympijský výbor, které by reprezentovali," řekl předseda MOV.

"Tito sportovci z řad uprchlíků budou na hrách závodit pod olympijskou vlajkou a olympijskou hymnou. Domov najdou spolu s ostatními 11.000 sportovci z 206 členských zemí v olympijské vesnici," dodal Bach.

Tagy: Olympiáda v Rio de Janeiro

Zdroje: ČTK