Ty bastarde, pošťouchl šampiona Synek. A nevyloučil, že vydrží ještě do příštích her

- LOH 2016 autor: knp

Ondřej Synek přišel po olympijském finále skifařů v Riu na cílové molo a pogratuloval vítězi Mahému Drysdalovi k úspěšné obhajobě zlata z Londýna. „Ty bastarde,“ řekl mu z legrace 33letý veslař, který získal v závodě „jen“ bronz. I když Synek vyhrál v posledním olympijském cyklu všechna 3 mistrovství světa, na olympiádě byl opět nejlepší 37letý fenomén z Nového Zélandu.

Mahé Drysdale (vlevo) a Ondřej Synek na medailovém ceremoniálu

Mahé Drysdale (vlevo) a Ondřej Synek na medailovém ceremoniálu,zdroj: Profimedia.cz

Drysdale už je na Synkův humor zvyklý. „Ví, jak to myslím. Známe se strašně dlouho, závodíme spolu 12. sezonu. Vždycky to byly souboje mezi námi,“ vykládal český smolař. „Teď do toho vstoupil Chorvat (Damir Martin), což bude pro budoucnost nová hvězda skifu, až s Mahém oba skončíme.“

Zatímco pro 37letého Drysdala je to aktuální otázka, pro Synka, zdá se, nakonec ještě možná ne. „Uvidím. Musím to probrat s doktory. V říjnu mi bude 34, myslím, že moc let mi už sportování nezbývá. Jedu 16 let na hraně a taky už jsem z toho vyždímaný, odvařený… Není jednoduché se za prvé pořád motivovat, za druhé regenerovat. Je to strašný. Když mi bylo 20, šel jsem na pivo do hospody a další den jsem mohl trénovat. Dneska jdu na pivo a 3 dny se z toho dostávám,“ líčil.

Přesto zkusí podle svých slov ještě vydržet do olympiády v roce 2020 v Tokiu. Zlatá medaile, na níž mu dnes ani na 3. pokus nevyšel útok, mu nedá spát. „Zkusím to. Jestli to zdravotně vydržím a přežiju. Chtěl bych pokračovat, ale bude záležet na zdraví. Nechci se dostat do situace, aby mi děti řekly: ‚Táto pojď s námi na kolo nebo sportovat.‘ a já jim řeknu: ‚Nemůžu, bolí mě záda.‘.“ Drysdale a jeho triumf v 37 letech je podle něj samostatná kategorie. „Proto je tak velký sportovec a proto vyhrál podruhé.“

V sezoně se musel vyrovnat se strašnými bolestmi zad

Před finále vyhlásil útok na zlato, ale nakonec se k němu vůbec nedostal. Proto necítil, že by promarnil svou šanci na vítězství jako v Pekingu a v Londýně, kde pokaždé bral stříbro. „Dneska ne. Tehdy jsem na tom byl lépe. Cítil jsem, že tam je to lepší a blíž. A možná nejblíž to bylo v Pekingu, tam jsem mohl vyhrát, ale neměl jsem zkušenosti. Dneska jsem měl zkušenosti, ale neměl jsem dobrý den.“

Přesto Synek vstoupil do historie, je teprve 6. českým sportovcem, který má medaile ze 3 olympijských her. „Opravdu jen 5 jich bylo?“ divil se. „To je hezký, ale trochu mě mrzí, že aspoň jedna není zlatá,“ litoval skifař. Zařadil se po bok sportovních gymnastek Věry Čáslavské a Evy Bosákové, oštěpaře Jana Železného, diskaře Ludvíka Daňka a rychlostního kanoisty Felixe Brzáka.

Lítost ale nebyla dnes Synkovou hlavní emocí. Když mu na jaře lékaři zjistili, že má už dlouho zlomený 4. obratel, jeho kariéra dostala velké trhliny. Roky to netušil, ale až letos se trápil s bolestí. Byla taková, že měl černé myšlenky. „Každý den to strašně bolelo, že jsem to častokrát chtěl vzdát,“ přiznal.

Z jeho slov tak dnes byla hlavně cítit vděčnost. „Jsem rád, že jsem tady vůbec mohl být. Na jaře to nebylo vůbec jednoduché, celou sezonu se to se mnou táhlo a kolikrát jsem na to neměl sílu,“ vzpomínal. Trpělo jeho tělo i psychika. „Když jsem si sedl do lodě, chtěl jsem z toho okamžitě slézt, kolikrát to fakt nešlo,“ řekl.

Mohl jsem být klidně 6., vážil si bronzu

Pomohli mu zejména fyzioterapeut Vladislav Brejcha a profesor Pavel Kolář, kteří ho dali dohromady. „Nejhorší to bylo před tím, než mi udělali rezonanci a zjistili, co mám. Udělali obstřik, tak se to trochu zklidnilo, ale do té doby to bylo strašný,“ prozradil Synek. Nemohl dělat nic, jen trénovat přes bolest. Tolik toužil v Riu vyhrát…

Jeho stav se zlepšil až v dějišti her, kde už tolik nevesloval a pouze ladil formu. Nyní si dopřeje odpočinek a bude záda léčit. Nikoliv však operací. „Žádný zásah určitě ne, to nechci, spíš alternativně.“ Bude odpočívat, cvičit a chodit na fyzioterapii. „Musíme něco vymyslet, věřím, že to ještě pár let vydrží,“ doufal.

I kvůli nalomené psychice bylo obtížné celou sezonu myslet na jediný cíl – zlatou olympijskou medaili. „Samozřejmě jsem to zlato moc chtěl, ale to je život, někomu se to podaří hodněkrát, někomu vůbec. Tady se každá medaile vyhrává, je to strašně vypjatý, všichni tu medaili chtějí, mohl jsem klidně být 6., nebo ani nebýt ve finále,“ upozornil.

Dnešek ale nebyl jeho dnem. Závod mu nesedl, včerejší semifinále se mu jelo lépe. Už od startu tušil, že ve finále to není on v plné síle. „Moc jsem se nedokázal rozjet. Od začátku jsem prostě věděl, že to není ono. Na 2. kilometru zrychlili, já tam sotva visel,“ uvedl. Že zlato mít nebude, vytušil právě v té chvíli. „Nakopli to a bylo to jasné,“ prohlásil. „Ale po těch problémech je z toho nakonec pěkné 3. místo,“ řekl smířlivě.

Tagy: skif veslování bronzová medaile Olympiáda v Rio de Janeiro Ondřej Synek česká výprava do Ria

Zdroje: ČTK