Trpký konec: Phelps prohrál poslední individuální závod kariéry! S tímhle klukem

- LOH 2016 autor: knp

Tuhle větu jste určitě mockrát v životě nečetli, ani nemohli: americký plavec Michael Phelps prohrál! A to navíc v posledním individuálním závodě své veleúspěšné kariéry! K tomu dost drsně… Dosud téměř neznámý 21letý Singapurec Joseph Schooling s výrazem nevinného klučíka Phelpse v jeho zamilovaném stylu motýlek rozdrtil na nejkratší možné olympijské trati 100 metrů, na níž Američan útočil na 4. olympijské zlato v řadě, o tři čtvrtě vteřiny! A to ještě může být za stříbro rád, neboť po 50 metrech obracel až na 6. místě.

Tys mi hochu dal... I tohle mohl říct legendární Michael Phelps (vlevo) svému přemožiteli Josephu Schoolingovi ze Singapuru cestou z medailového ceremoniálu

Tys mi hochu dal... I tohle mohl říct legendární Michael Phelps (vlevo) svému přemožiteli Josephu Schoolingovi ze Singapuru cestou z medailového ceremoniálu,zdroj: Profimedia.cz

Téměř pokaždé, když vleze do bazénu, skončí závod jeho triumfem. Už 22x se to takhle stalo na olympijských hrách, dokonce 26. na mistrovství světa.  Je to plavecké monstrum a jednoznačně největší sportovec v dějinách her. Jenže Schoolinga tyhle počty nezajímají. Příliš úspěchů na svém kontě dosud neměl, jeho nejlepším výsledkem je bronz z loňského MS v Kazani, ale tímhle triumfem se stal nesmrtelným. Přinejmenším ve své vlasti, pro niž získal historicky první olympijské zlato.

Fenomenálního Američana a zbytek finálové osmičky v bazénu – věren svému příjmení – vyškolil. Časem 50,39 překonal olympijský rekord a vyhrál s velkým náskokem před trojicí Phelps, Jihoafričan Chad Le Clos a Maďar László Cseh.

Schoolig, jenž je studentem univerzity v texaském Austinu, přitom měří pouhých 184 centimetrů, což je pro plavce stejná nevýhoda jako třeba pro basketbalistu. To však kdysi neodradilo kouče Eddieho Reeseho, aby nevzal talentovaného mladíka do svého týmu. Jeden z nejlepších plaveckých koučů ve Spojených státech už vychoval řadu olympijských šampionů a světových rekordmanů včetně nedávných hvězd Iana Crockera či Aarona Peirsola.

Do Tokia pojedu, slíbil Phelps

A teď i Phelpsova soupeře. Oba se potkali už v roce 2008, když se Američan připravoval v Asii na hry v Pekingu. Tehdy 13letému klukovi vděčně věnoval autogram, dnes Schooling svůj velký vzor porazil. „Kdyby nebylo Michaela, nemyslím si, že bych tady byl. Jako kluk jsem chtěl být jako on. Mám jen jedno zlato, ne 22. Měl jsem prostě dobrý den,“ řekl Schooling po svém triumfu skromně.

Michael Phelps, Joseph Schooling, OH 2016, Rio de Janeiro

Oba dnešní soupeři se potkali už před 8 lety,zdroj:Twitter

V hledišti jeho parádní jízdu sledovala nejen maminka, ale i singapurský prezident Tony Tan. „Dokázal jsem něco, co se nikomu z mé země dosud nepovedlo. Ale byla to náročná cesta. Když chcete dohmátnout jako první, vždycky je to drsné,“ dodal.

Phelpsova rekordní bilance na olympiádě nyní čítá 22 zlatých, 3 stříbrné a 2 bronzové medaile. Poslední šanci rozšířit svou fenomenální sbírku bude mít 31letá legenda dnes v noci v polohové štafetě. „A to bude definitivní konec. Do Tokia pojedu, ale závodit tam nebudu,“ řekl Phelps, jenž už se z plaveckého důchodu vrátil před Riem.

Při svém 5. vystoupení na těchto hrách si poprvé po závodě nešel pro zlatou medaili, ale „jen“ pro stříbrnou. I tak je pořád nejúspěšnějším z 10 500 sportovců v Riu, i když ho v noci 4. zlatem vyrovnala 19letá krajanka Katie Ledecká, jež má stejně jako on ještě stříbro. Na to své čekal Phelps při ceremoniálu společně s dalšími 2 závodníky, Le Clos a Cseh totiž měli v cíli na setinu stejný čas a na 2. nejvyšší stupínek vystoupili všichni 3!

profimedia-0296819187

Michael Phelps (zcela vlevo) na přeplněném stříbrném stupínku. Vpravo je vítězný Singapurec Joseph Schooling,zdroj:Profimedia.cz

Medaili za totožný výkon dostali na OH naráz už i 4 sportovci

Zdá se téměř nemožné, aby 3 plavci dosáhli na setinu sekundy stejného času, přesto stejný výkon sportovců v soutěžích pod pěti kruhy úplně výjimečný není. Statistici už před Riem registrovali 20 takových případů.

Agentura AP s odkazem na sportovního historika Billa Mallona uvádí, že to byla 21. „remíza“ 3 sportovců v olympijské historii. Hodně jich má na svědomí starší gymnastický systém do 10 bodů, jenž také přinesl jedinou shodu dokonce 4 sportovců – ve finále přeskoku mužů na OH v roce 1984.

Dělení medailí mezi 3 závodníky bývá k vidění také v atletice, a to především v tyči a ve výšce, když skokané dosáhnou stejného výsledku se shodným zápisem. Naposledy se to stalo před 4 lety v Londýně, kde se o bronz ve výšce podělili Katařan Issa Mutaz Baršim, Brit Robert Grabarz a Kanaďan Derek Drouin.

Plavecká trojitá shoda je po 52 letech 1. v závodě na rychlost od zimních her v Grenoblu 1968, kde zajely stejný čas 3 americké rychlobruslařky na 500 m. Tehdy se nicméně výsledky měřily pouze na desetiny sekundy…

Tagy: plavání Olympiáda v Rio de Janeiro Michael Phelps

Zdroje: Vlastní,ČTK