To je ona. Ta, která pomohla odhalit ruský doping. Teď se bojí o život

- LOH 2016 autor: knp

To ona se přičinila o to, že ruští atleti teď sledují olympiádu v Riu jen v televizi. Půlkařka Julia Stěpanovová spolu s manželem pomohla odkrýt dopingový skandál v ruském sportu, po němž následoval pro její krajany a kolegy z reprezentace tvrdý postih: zákaz startu na všech mezinárodních akcích včetně olympiády. 

Julija Stěpanovová

Julija Stěpanovová,zdroj: Profimedia.cz

Trest padl na všechny – ty s dopingovou minulostí (tu má ostatně i Stěpanovová), ty, kteří možná dopují aktuálně, ale také na nevinné sportovce, kteří se 4 roky tvrdě připravovali na závod, jenž jim pak někdo bezdůvodně vzal. Většina z nich obrací svůj hněv na mezinárodní organizace, ale někomu se zřejmě přestala líbit i „žalobnice“ Stěpanovová. Ta se teď bojí o svůj život.

Vše začalo před pár dny, kdy se neznámý hacker naboural do administračního systému Mezinárodní antidopingové agentura (WADA), v němž jsou mimo jiné vedena osobní data včetně toho, kde se sportovci aktuálně nacházejí. „Zjistili jsme, že někdo jiný než Julija Stěpanovová se přihlásil k jejímu účtu. Okamžitě jsme ho zamkli a sportovkyni jsme informovali,“ oznámili zástupci WADA. Podle nich byl napaden pouze účet Stěpanovové…

Ta se tak nyní raději s rodinou v USA přestěhovala na jiné tajné místo. Už předtím totiž 30letá atletka žila kdesi v USA, neznámo kde. Před časem neuspěla se žádostí, aby jí Mezinárodní olympijský výbor povolil start na hrách v Riu. O tuto šanci ji připravilo rozhodnutí MOV nepustit do soutěží nikoho z Rusů, kdo měl v minulosti problémy s dopingem. Stěpanovová byla v roce 2013 potrestána za nesrovnalosti v biologickém pasu.

Následně společně s manželem Vitalijem, bývalým pracovníkem Ruské antidopingové agentury, poskytli důležité svědectví komisi WADA, jež vyšetřovala státem řízený doping v ruském sportu. Na konci bádání přišla tvrdá sankce. A jak známo, ruské orgány mají prsty všude a se svými nepřáteli se dokážou vyrovnat…

Stěpanovová to tuší. „Ráda bych řekla, že pokud se nám něco stane, měli bystě vědět, že to není náhoda,“ uvedla ve včerejším videorozhovoru s novináři. „Jediný důvod, proč by se někdo snažil dostat do systému WADA, je, aby zjistil naši přesnou polohu. Chtěli jsme udělat maximum pro to, abychom byli v bezpečí, takže jsme se přestěhovali. Zjistili jsme, že pokud by nám někdo chtěl něco udělat, pravděpodobně by uspěl. Máme obavy, máme malé dítě…“ bojí se ruská běžkyně.

Tagy: doping Olympiáda v Rio de Janeiro

Zdroje: ČTK