Terorismus na hrách: navzdory hladkému průběhu zahájení varuje před klidem historie

- LOH 2016 autor: knp

Příliš nahlas se o tom nemluvilo. Ovšem – reálná hrozba tu byla. Kdy jindy také spáchat teroristický čin než při nejsledovanější události světa, které na obrazovkách mohly přihlížet až téměř 4 miliardy lidí na této planetě? Celkem 80 000 diváků v hledišti, většina z 10 500 sportovců a další tisíce činovníků na ploše stadionu Maracaná, v čestné lóži 37 světových státníků, včetně francouzského prezidenta Francoise Hollanda, jehož země dostává od teroristů zabrat možná nejvíc ze všech. Zahajovací ceremoniál olympiády v Riu de Janeiro však proběhl bez incidentu.

Bezpečnost na hrách střeží na 80 tisíc příslušníků ozbrojených složek

Bezpečnost na hrách střeží na 80 tisíc příslušníků ozbrojených složek,zdroj: Profimedia.cz

Celý stadion byl obklopen členy bezpečnostních složek, jichž je během her v pohotovosti 85 000, což je téměř 3násobek ve srovnání s minulými letními hrami v Londýně. Jen 5 dní před ceremoniálem měli pohotovost pyrotechnici. V hale Maracanázinho, která při ceremoniálu posloužila jako „čekárna“ pro sportovce, než vejdou při slavnostním nástupu s vlajkami na plochu sousedního Maracaná, se totiž našel podezřelý kufřík. O bombu však nakonec nešlo.

Navzdory tomu, že teroristé zřejmě nejlepší terč nevyužili, nebezpečí rozhodně nepominulo. Podle ředitele pařížského institutu pro mezinárodní vztahy Pascala Bonifaceho sice není Brazílie jejich primárním terčem, protože není zapojena do konfliktů na Blízkém východě, ale… „Teroristé se chtějí hlavně zviditelnit. A není lepší událost ke zviditelnění než olympijské hry,“ domnívá se Boniface.

Hodně práce v prevenci odvedly brazilské bezpečnostní služby. Tamní úřady vytvořily před olympijskými hrami protiteroristické centrum, to spolupracuje s podobnými agenturami z USA, Británie, Francie, Španělska, Belgie, Paraguaye a Argentiny. Bezpečnostní koordinátor pro hry Andrei Augusto Passos Rodrigues uvedl, že jeho podřízení „prověřili zhruba 460 000 lidí a asi u 11 000 (!) z nich akreditaci na olympiádu nedoporučili“.

Atentát během her plánovali mladí amatéři

Byli mezi nimi i 4 osoby podezřelé z napojení na teroristické organizace, jejich totožnost nebyla zveřejněna. Dotyční jsou podle deníku The Daily Telegraph na seznamu osob, které jsou celosvětově sledovány rozvědkami. Akreditaci na olympiádu potřebují všichni zaměstnanci médií, VIP hosté, představitelé, sportovci a další lidé, kteří chtějí mít přístup do vyhrazených oblastí.

Protiteroristický tým sleduje mimo jiné 24 hodin denně hotely, kde budou představitelé a VIP hosté v průběhu her ubytováni, také sportoviště a tréninkové areály.

Ještě 2 důležité zásahy se policistům povedly. Už 2 týdny před začátkem her zatkli 10 mladých lidí kvůli podezření z plánování atentátu během her. Podle ministra spravedlnosti Alexandra de Moraese šlo o „absolutní amatéry“, z nichž někteří přísahali věrnost Islámskému státu (IS). S touto organizací ale neměli přímý kontakt.

Dočasný prezident Michel Temer na to konto svolal mimořádné zasedání vlády. Po něm zdroj z prezidentského paláce uvedl, že brazilská policie monitoruje asi stovku lidí kvůli možným kontaktům na teroristické skupiny. „Jde o domnělou teroristickou buňku, která posílala přes internet podezřelé vzkazy o přípravách na údajný atentát,“ řekl ministr spravedlnosti De Moraes. Skupina podle něj v komunikaci zmiňovala použití zbraní a guerilové taktiky pro atentát během her. Neuváděla ale žádné konkrétní cíle útoků.

V Brazílii dochází k aktivní podpoře IS

Někteří ze zatčených podle ministra přísahali přes internet věrnost IS. Všech 10 je brazilské národnosti, šlo o mladé lidi, z nichž jeden je nezletilý. Vyšetřováni byli podle ministerstva spravedlnosti od dubna jako součást „skupiny zvané Ochránci šaríi“.

Policejní operace se uskutečnila jen několik dní poté, co brazilská tajná služba oznámila, že místní skupina Ansar Chiláfa Brazil vyjádřila v prohlášení podporu IS. Není ale jasné, zda zadržení měli s touto skupinou nějaký kontakt.

Týden po rozbití skupiny skončili v celách další 2 muži na různých místech země. Jeden z nich byl podle policie spojen se zmíněnou organizací, druhý plánoval spolupracovat s IS. Byl to 34letý brazilský muslim libanonského původu Chaer Kalaoun, který byl zadržen na předměstí Ria de Janeiro a obviněn z podpory terorismu. Podle policie, která jej sledovala od roku 2014, měl v plánu odjet do Sýrie a připojit se k IS.

Podle úřadů bylo celkem zadrženo 13 lidí viněných z přípravy atentátu v průběhu olympiády. Snad pochytali všechny, kteří měli v úmyslu hry a jejich účastníky ohrozit…

Mnichov a Atlanta jako mementa

Teroristé už letní hry narušili 2x v historii. Nejhůř v Mnichově 1972, kdy pojala pořadatelská země ve snaze ukázat demilitarizované Německo otázku bezpečnosti kolem olympijské vesnice dost laxně. A palestinští teroristé tak snadno přelezli zeď, zabili 2 izraelské sportovce a 9 dalších vzali jako rukojmí. I tito zajatí sportovci byli ale později zabiti při zpackaném pokusu o jejich záchranu. Soutěže byly po 34hodinovém přerušení obnoveny.

O 24 let později v americké Atlantě panovaly před hrami velké obavy z možného terorismu. Oficiální činitelé se chvástali, že hry budou mít nejsofistikovanější bezpečnostní opatření za 100 let novodobých olympiád. Jenže víc než týden poté, co hry začaly, tento pocit rozmetala exploze v olympijském parku. Vyžádala si 2 oběti. Jednou z nich se stal kolemjdoucí, kterého zabil samotný výbuch, zemřel také turecký kameraman na infarkt, když jel natočit místo útoku. Víc než stovka lidí byla zraněna, ale hry toho dne pokračovaly podle programu.

Vyšetřovatelům trvalo přes 7 let, než našli tehdejšího útočníka. Byl jím Eric Rudolph, který později prohlásil, že jeho cílem bylo vyřadit z provozu městskou elektrickou síť a zastavit tak olympiádu, aby zostudil Spojené státy a potrestal je tak za legalizaci potratů…

Tagy: terorismus Olympiáda v Rio de Janeiro

Zdroje: ČTK