Synek si před zítřejším finále skifu oloupe kiwi. Zabere na Drysdala tohle 'voodoo'?

- LOH 2016 autor: knp

Hladina jezera Rodriga de Freitase byla konečně rovná jako sklo a skifař Ondřej Synek si bez problémů dojel pro postup do finále her v Riu. Dál tak může snít o zlaté olympijské medaili, kterou chce získat po 2 stříbrech z Pekingu a Londýna.

Ondřej Synek po vítězství v semifinálové jízdě

Ondřej Synek po vítězství v semifinálové jízdě,zdroj: Profimedia.cz

Vítr na laguně nedaleko slavné pláže Copacabana se uklidnil a on si poprvé v Riu veslování užíval. „Bylo to konečně úplně super,“ radoval se. Odrazilo se to také na jeho výkonu, který byl precizní. Své semifinále ovládl, i přes zvolnění v závěru téměř o sekundu porazil silného Chorvata Damira Martina, aby ve finále jel vedle svého největšího soka o zlato Mahého Drysdalea z Nového Zélandu. „Chtěl jsem, abychom měli k sobě blízko,“ prohodil.

Odložení semifinále vinou větru na dnešek se mu úplně nezamlouvalo, finále je totiž na programu hned zítra. „Nebylo to příjemné. Teď už je to v pohodě, ale včera to na mě nějak padlo. Měl jsem splín, protože všichni už tady skončili a já ještě neměl za sebou ani semifinále. Nosili medaile, slavili, loděnice byla poloprázdná," povídal. „Kluci z dvojky šli slavit, ale ještě jeden závod a snad půjdu také,“ věřil.

Rád by zapíjel olympijské zlato, které ještě nemá, byť je 4násobným (a úřadujícím) mistrem světa. „Bude to bolet určitě hodně. Ale těším se moc a udělám pro to všechno,“ slíbil. Druhé semifinále nestihl sledovat, neviděl tak výkon svého největšího rivala Drysdala. „Asi musel tahat až do konce, protože pak se tam prý honili. Doufám, že nebude v takové formě jako v Londýně,“ přál si Synek. Před 4 roky ve finále OH s Novozélanďanem prohrál.

Drysdale ale nebude jeho jediným soupeřem. Chorvat Martin šetřil síly, silný bude i Belgičan Hannes Obreno, který má také výbornou formu. „Je to nový soupeř a určitě taky bude chtít medaili. Na Bělorusa a na Kubánce si věřím, zbytek bude boj,“ tušil český veslař. „Dobré je vědět, že už můžu o medaili bojovat reálně, do dneška jsem nemohl, protože jsem v tom finále ještě nebyl,“ upozornil.

Na zlato jsem měl už před 4 lety, ohlíží se

S koučem už technické detaily a taktiku neprobírají, nyní je to na Synkovi. Na jeho mentální připravenosti, momentální fyzické formě… „Celé 4 roky trénuju a připravuju se na něco, co musím prodat v 7 minutách, to je na tom to nejtěžší. Ale chci uspět jako Lukáš Krpálek. Nezaváhat v klíčové chvíli, to dělá šampiony,“ inspiroval se ve zlatém úspěchu českého judisty.

Ve 33 letech už Synek dozrál v šampiona. Vyspěl ale i k olympijskému vítězství? „To jo. Už v Londýně jsem na to měl, ale tam se to prostě nesešlo v ten jeden okamžik,“ vzpomínal na stříbro. „Vyhrál jsem 4x MS, zkušenosti už mám,“ ujistil.

Aby byl v sobotu v pohodě a připraven, musí se dobře vyspat a hlavně najíst. Co nejvíc zregenerovat. Semifinále je totiž hranicí mezi úspěchem a neúspěchem a Synka vždycky unaví. Dá si hlavně maso, ovoce, zeleninu, k snídani muffin a jogurt.

A k dopolední svačině dost možná i kiwi. To je kromě ovoce také na Novém Zélandu, Drysdalově domovině, vzácný a endemický nelétavý pták s dlouhým špičatým zobákem. „Budu ho loupat, oloupu ho celý a pak ho sním,“ dodal s úsměvem.

Snad tohle „voodoo“ zafunguje, jeho soupeř bude zítra podobně neohrabaný jako zmíněný pták a Synek si ho „oloupe“ také…

Tagy: skif Olympiáda v Rio de Janeiro Ondřej Synek

Zdroje: ČTK