Studená válka ve sportu s olympiádou nekončí, naopak. Doping ji bude dmýchat dál

- LOH 2016 autor: knp

Sportovní svět se – bohužel – vrátil o 30 let zpět. Do doby, kdy „západní“ a „východní“ politické bloky bojkotovaly účast na olympiádě pořádané buď Sovětským svazem či USA. Hry v roce 1980 a 1984 byly znehodnocené neúčastí špičkových sportovců podobně jako ty právě skončené v Riu de Janeiro. I na nich častokrát vítězila politika a je otázkou, jak a kdy se povede nastolit smír. Zatím to spíš vypadá na začátek války.

Největší projev rozpolcení: váda mezi plavkyněmi Lilly Kingovou (uprostřed) a Julií Jefimovovou (vpravo)

Největší projev rozpolcení: váda mezi plavkyněmi Lilly Kingovou (uprostřed) a Julií Jefimovovou (vpravo),zdroj: Profimedia.cz

O té studené hovořili v Brazílii především zástupci ruské výpravy, kteří se právem cítili poškozeni. Před hrami Mezinárodní olympijský výbor (MOV) vážně uvažoval o tom, že nepustí do Ria jediného ruského sportovce jako reakci na zveřejněnou zprávu o systematickém dopingovém – a nejvyššími úřady krytém či podporovaném – programu. A nikoho nezajímalo, jestli trest padne na vinné či nevinné. Nakonec k této tvrdé sankci došlo v ruském případě (tak nějak v tichosti) u celé paralympijské výpravy.

Přímo na hrách bylo odhaleno 7 dopingových hříšníků (2 ještě před závodem), mezi nimi však žádný z Ruska. Moldavský kanoista Serghei Tarnovschi a vzpěrač Izzat Artykov z Kyrgyzstánu museli vrátit bronzové medaile, další nálezy se zřejmě dají ještě očekávat. Podezřelé jsou především výkony Etiopanky Almaz Ayanaové, která v běhu na 10 000 metrů zlepšila světový rekord o 14 sekund a svůj pak téměř o 50… I když tvrdí, že jejím dopingem jsou pouze trénink a Ježíš a je křišťálově čistá.

Podobný je případ kazašského vzpěrače Nijata Rahimova, jenž v kategorii do 77 kg posunul světový rekord v nadhozu na 214 kg. Soupeři označují jeho zlepšení za nemožné. Kazachstán přišel po zpětném prověření vzpěračských vzorků z her v letech 2008 a 2012 o 5 zlatých olympijských medailí a jeho reprezentantům hrozil zákaz startu v Riu. Sám Rahimov už má za sebou 2letý trest za dopingový nález z roku 2013, kdy ještě závodil za rodný Ázerbájdžán.

Přesto dostal šanci v Riu zápolit, což je jedině správně. Původně totiž chtěl MOV nesmyslně zakázat účast na hrách všem s dopingovou minulostí, ale nakonec nechal rozhodnout jednotlivé sportovní instituce. Přítomnost některých závodníků na hrách se některým soupeřům hrubě nelíbila, zapomínají však na to, že nelze trestat za 1 prohřešek 2x…

Olympiáda obvykle války zastavovala, tahle jednu zplodila…

Nejkřiklavější byl případ ruské plavkyně Julie Jefimovové. Kdykoliv se objevila na startu, fanoušci na ni bučeli. Jefimovová dostala předloni 16měsíční distanc za užití anabolického steroidu, navíc přišla o 5 medailí z evropského šampionátu. Trest jí vypršel loni v únoru. Letos unikla trestu za užití meldonia a arbitráž CAS jí krátce před zahájením soutěží v Riu umožnila start, i když rodačka z Grozného původně nevyhověla požadavkům MOV.

Mezi jejími soupeřkami to moc pozitivních ohlasů nevyvolalo. „Všem nám to vadí, nikdo ji tady nechtěl,“ uvedla během her česká reprezentantka Martina Moravčíková. A Simona Baumrtová by byla pro komplexní potrestání ruských sportovců za doping. „Když se to jednou stalo, je šance, že se to stane znovu. Je to hodně přísné, ale podle mě by to bylo nejlepší,“ uvažovala. Čili – jednou jsi zabil, je šance, že zabiješ podruhé? Zvláštní logika… Co takhle trestat až ve chvíli, kdy bude za co?

Po finále prsařské stovky, v níž Jefimovová brala stříbro, jí vítězná Američanka Lilly Kingová nepodala ruku a na tiskové konferenci dala v napjaté atmosféře jasně najevo, co si o vedle sedící soupeřce myslí. „Tohle vítězství potvrzuje, že se dá závodit čistě, pouze díky tvrdé práci na tréninku a v posilovně. Je možné dostat se na vrchol a dělat to fér,“ řekla Kingová.

Jefimovová se pak rozplakala. „Nemůžu říct, že jsem šťastná. Jsem ráda, že jsem mohla závodit. Politika by se do sportu neměla míchat. Spousta sportovců se prostě jen dívá na televizi a všemu věří,“ prohlásila plavkyně, která poslední roky žije a trénuje v americké Kalifornii. „Jednou jsem chybovala, podruhé už to má vina nebyla. Proč si sportovci nemohou porozumět mezi sebou?“ štkala. „Obvykle olympiáda války zastavovala, ale tahle jednu zplodila.“

Nefunkční WADA bude na podzim rozprášena

Předolympijské dopingové tahanice zřejmě v součtu s některými dalšími případy z minulosti povedou ke zrušení Světové antidopingové agentury WADA, na jejíž neakceschopnost a přezíravost se sype kritika ze všech stran. Reforma dopingového systému má být oznámena na podzim a zahrnuje 3 zásadní návrhy. „Prvním je zrušení WADA. Agendu boje proti dopingu by si měl pod sebe vzít MOV a vytvořit na to vlastní aparát,“ uvedl Jan Šťovíček, který je předsedou Legislativní rady Českého olympijského výboru a také jedním z rozhodců Mezinárodní sportovní arbitráže (CAS).

Právě CAS by měl v reformě hrát svou roli. „Druhým návrhem je odejmutí kontrolních a disciplinárních pravomocí mezinárodním federacím a jejich soustředění pod MOV. Pokud se týká disciplinárních řízení, pak přímo pod CAS. Třetím bodem je reforma a posílení CAS, jež by nadále měla být prvoinstančním disciplinárním orgánem pro boj proti dopingu,“ přiblížil Šťovíček.

Výsledkem neschopnosti WADA bylo i nucené uplatnění principu kolektivní viny těsně před hrami, které odnesli ruští atleti. Medaile z královny sportu (a nejen z ní) z Ria jsou navždy znehodnocené. Doma zůstala zhruba stovka ruských olympioniků, ale třeba i kompletní výprava vzpěračů Bulharska. „Je to rána pro světový sport a olympijskou myšlenku,“ uvedl ještě před hrami ruský prezident Vladimir Putin. „Vaši kolegové z ostatních sportovních velmocí pochopí, že hodnota jejich medailí bude jiná. Ta vítězství budou mít jinou příchuť, nebo také vůbec žádnou,“ řekl.

Generálka Jelena jde do boje

Doma tak musela zůstat i fenomenální tyčkařka Jelena Isinbajevová, s níž ještě před startem OH soucítil celý sportovní svět. „Když nemají důkazy, nemohou přeci vyloučit všechny sportovce, kteří nebyli usvědčeni. Ti by měli mít možnost v Riu závodit. Isinbajevové je mi fakt líto. Ta s dopingem podle mě nemá nic společného. Měla by platit presumpce neviny, takže s rozšiřováním na další sporty nesouhlasím,“ prohlásil například vodní slalomář Jiří Prskavec, bronzový medailista z Ria.

Přesto právě osoba Isinbajevové, která se zdála být sportovním i lidským idolem celého sportovního světa, otiskla razítko na posílení rozdělení „západního“ a „východního“ tábora. Respektive její volba do komise sportovců MOV. Hlasitá kritička vyřazení ruských atletů z olympijských her v Riu, které neslavně a násilně ukončilo její medailemi a světovými rekordy protkanou kariéru, při ní nedostala podporu od plné třetiny členů výboru.

Nepřátele jí udělal její nesmiřitelný postoj k rozhodnutí Mezinárodní atletické federace IAAF vyřadit ruské atlety z OH. „Je to porušení lidských práv. Půjdu s tím k soudu a dokážu, že se IAAF a WADA mýlily,“ řekla. Veřejně také deklarovala, že se chce ucházet o post šéfky Ruského atletického svazu a zasadit se o co nejrychlejší navrácení členství v IAAF, a tím pádem i comeback ruských atletů do mezinárodních soutěží. „Návrat ruských sportovců mezi elitu pro mě představuje obrovskou motivaci a zároveň vidinu jakési kompenzace za absenci v Riu,“ řekla.

Další válečné tažení tedy přijde pro změnu z východu… Mimochodem – příští olympijské hry (zimní) hostí za 2 roky korejský Pchjongčchang a Rusko má v posledních měsících s Korejskou republikou daleko lepší vztahy než USA…

Tagy: doping Olympiáda v Rio de Janeiro

Zdroje: Vlastní,ČTK