STŘÍBRNÁ TEČKA! Kulhavý získal pro Česko desátou medaili

- LOH 2016 autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Biker Jaroslav Kulhavý si v olympijském závodě cross country dojel pro stříbrnou medaili. Obhájce zlata dlouho sváděl boj o první místo s Nino Schurterem, v předposledním kole se však Švýcar vydal do trháku, postupně navyšoval svůj odstup a do cíle dojel se skoro minutovým náskokem na českého reprezentanta. Kulhavý si však bez problémů pohlídal druhé místo a pro Českou republiku vybojoval poslední, desátou medaili na hrách v Riu.

Kulhavý a za ním Nino Schurter, nakonec jediný přemožitel českého závodníka

Kulhavý a za ním Nino Schurter, nakonec jediný přemožitel českého závodníka,zdroj: Profimedia.cz

"Radost je obrovská. Panuje spokojenost a myslím, že si to ještě uvědomím s odstupem času," řekl Kulhavý, kterého od třetího kola bolel žaludek. "Za dané situace jsem jel strop, líp jsem se připravit nemohl. Jsem maximalista, chci vyhrávat, ale ještě budu mít šanci," řekl Kulhavý směrem ke hrám v Tokiu za čtyři roky.

V průběhu závodu vše nasvědčovalo repríze čtyři roky starého souboje obou dlouholetých rivalů. Hlavní favorité se brzy usadili v čele a vzdalovali se ostatním. Na závěrečný finiš jako na olympiádě v Londýně ale tentokrát nedošlo. Schurter rozhodl nástupem v předposledním ze sedmi okruhů, na který už Kulhavý nedokázal zareagovat.

I tak si s přehledem dojel pro další velkou medaili. Za švýcarským suverénem posledních let skončil druhý stejně jako na letošním mistrovství světa v Novém Městě na Moravě. "Pro mě to bylo letos asi maximum, tady i v Novém Městě. Ty dva vrcholy vyšly super. Dneska na první místo nebylo," řekl Kulhavý, který nosil do poloviny dubna sádru po dvojité zlomenině levé ruky. "Kdyby mi někdo řekl, že budu druhý, tak tomu neuvěřím. Neuvěřitelný!" radoval se Kulhavý.

Schurter k pěti titulům světového šampiona přidal třetí olympijskou medaili a má kompletní sbírku. Třetí místo obsadil překvapivě Španěl Carlos Coloma, šestý muž z Londýna.

Sagana zpomalil defekt

Po zaváděcím okruhu se dokázal z poslední pozice na startu prodrat vpřed Slovák Peter Sagan. Famózní spurtér mezi silničáři, který v Riu usedl jen na horské kolo, jel v čele s hlavním aspirantem na zlato Schurterem. Na vedoucí skupinu se s každým šlápnutím do pedálů zvolna dotahoval Kulhavý a měl situaci brzy pod kontrolou.

Velmi brzké defekty v krátkém sledu postihly Sagana, Itala Marca Aurelia Fontanu i Francouze Victora Koretzkého. Ve druhém kole se Schurter v ostrém tempu snažil roztáhnout čelo závodu, ale Kulhavý se s přehledem držel a následně ve třetím okruhu se oba favorité odpoutali od ostatních. Za nimi se držel jen Coloma, jehož posléze doplnil Francouz Maxime Marotte. V první desítce se držel i Cink.

Švýcara hnaly kupředu vzpomínky na Londýn

Podobný obrázek dobře spolupracující vedoucí dvojice vydržel dlouhé minuty, ale Schurter svým atakem odmítl podstoupit riziko, že by mu Kulhavý kýžené zlato opět sebral v samém závěru. Český biker už pak neriskoval, držel nastavené tempo a snažil se vyhnout jakémukoliv problému, který by ohrozil jeho stříbro.

V cíli nakonec ztratil jednatřicetiletý rodák z Ústí nad Orlicí na takřka o rok a půl staršího Schurtera 50 vteřin, ale i ze stříbra měl obrovskou radost a náležitě si závěr svého vystoupení vychutnal.

Zklamáním naopak skončil závod pro další medailové kandidáty. Lídr Světového poháru Francouz Julien Absalon, který vyhrál olympiádu v Aténách 2004 a v Pekingu 2008, skončil osmý. Čtvrtý z domácího MS Cink vyrovnal umístění z Londýna, Jan Škarnitzl skončil na 22. příčce z 49 závodníků. Sagan byl klasifikován na 35. místě se ztrátou jednoho okruhu.

Výsledek závodu:

1. Schurter (Švýc.) 1:33:28, 2. Kulhavý (ČR) -50, 3. Coloma (Šp.) -1:23, 4. Marotte (Fr.) -1:33, 5. Botero (Kol.) -2:16, 6. M. Flückiger (Švýc.) -2:24, 7. Braidot (It.) -2:57, 8. Absalon (Fr.) -3:15, ...14. Cink -4:50, 22. Škarnitzl (oba ČR) -7:43.


Tagy: Olympiáda v Rio de Janeiro horská kola česká výprava do Ria

Zdroje: ČTK