Střelec Kostelecký prohrál duel o bronz. Zatáhlo se a kvůli nemoci očí neviděl terče…

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 9. 8. 2016 11:23) - LOH 2016 autor: knp

Olympijský vítěz v trapu z Pekingu 2008 David Kostelecký měl dnes v téže disciplíně na dosah další medaili z her. Do finále šel ze 3. místa, bronz ale v rozstřelu s Britem Edwardem Lingem po prohře 9:13 nezískal. Přesto je jeho 4. příčka zatím jasně nejlepším výsledkem trápící se české výpravy v Riu de Janeiro. Dosud jím byla 9. pozice judisty Pavla Petřikova. 

David Kostelecký (vpravo) odchází z neúspěšného souboje o bronz.

David Kostelecký (vpravo) odchází z neúspěšného souboje o bronz.,zdroj: Profimedia.cz

Ve 41 letech nejstarší český olympionik na hrách postoupil z 2denní kvalifikace jako 5. v pořadí. V 6členném semifinále pak trefil 13 z 15 terčů, zatímco úřadující vicemistr světa Ling o 1 méně a musel absolvovat s Egypťanem Ahmedem Kamarem dodatečný rozstřel o postup do duelu o bronz.

V klání s Kosteleckým pak sice minul úvodní ránu, ale brzy si vypracoval 3bodový náskok. Medaili si zajistil už předposledním výstřelem. Český reprezentant pokazil i poslední pokus, při němž už o nic nešlo, a nakonec prohrál o 4 body. Ze své 5. olympiády však odjížděl vyrovnaný. „Už jsem starší borec,“ usmál se. „Mrzí mě to, samozřejmě, ale musím to zase hodnotit tak, že jsem do finále šel s nejmenším nástřelem, takže jsem se posunul ze 6. místa na 4.,“ poznamenal. „Kluci stříleli celý den lépe, takže to dopadlo, jak mělo. Zasloužili si to.“

Dlouhých 5 dní nad Riem svítilo sluníčko, ale dnes se poprvé zatáhlo, oblohu zahalily mraky, a to byl pro Kosteleckého kámen úrazu. Trpí totiž očním astigmatismem, způsobujícím nepřesné zaostření světla na sítnici. V boji o bronz v šeru tak skoro neviděl. „Asi bych si na to potřeboval posvítit baterkou,“ pousmál se. „Měl jsem už špatné reakce. Snažil jsem se ještě něco udělat, dívat se jinam, abych to zaregistroval líp, ale už to nebylo ono,“ vysvětloval.

Už od roku 2004 kvůli oční vadě nosí speciální brýle. Unavený nebyl, jen potřeboval víc světla. „Včera sice foukal vítr, ale bylo sluníčko. Kdyby bylo jasné počasí, bylo by to lepší. Tušil jsem, že je zle, když jsem jednu ránu poslal asi 4 metry vedle, protože jsem to uviděl pozdě,“ vysvětlil. Také mu moc neseděla finálová střelnice, na té vedlejší byl pro jeho slabší oči lepší terén. „Dělal jsem tady nejvíc chyb,“ podotkl.

Větší nesouhlas byl z jeho hlasu cítit při hovorech o pravidlech. Semifinále od nuly, následný souboj mezi 2 dvojicemi o zlato a o bronz. Na olympiádě střílel podle tohoto systému poprvé. „Střelba je matematika. Měl by to vyhrát ten, kdo sestřelí nejvíc terčů za celou dobu,“ mínil. „I tak jsem rád, že to takhle dopadlo, pohřbil jsem kvůli tomu závodu sezonu,“ připomněl, že dnes byl letos poprvé ve finále. „Kdybych doma žádnou olympijskou medaili neměl, štvalo by mě to,“ připustil.

Svůj střelecký život nechá běžet ještě nejméně 4 roky. O 6. olympiádě v Tokiu se ale moc bavit nechtěl. „Existuje takové rčení, že když chcete rozesmát boha, řekněte mu o svých plánech za 4 roky,“ usmál se. „Spíš by do toho měli jít mladší,“ nabádal kolegy.

Zlato v soutěži získal chorvatský brokař Josip Glasnovič, jenž ve finále zdolal Itala Giovanniho Pelliela 4:3 v rozstřelu. Už 46letý Pellielo (čili o 5 let starší než jeho český soupeř) je smolař: v trapu získal už 4. olympijskou medaili, ale nikdy ne zlatou. V Sydney 2000 začal bronzem a dnes potřetí skončil na 2. místě. Stříbro bral v Aténách 2004 a pak i v Pekingu za Kosteleckým. V Riu trefil v kvalifikaci 122 terčů a o 2 body ji vyhrál, v semifinále minul jen jednou a finále ztratil až 4. ranou v dodatečném rozstřelu.

Tagy: sportovní střelba Olympiáda v Rio de Janeiro

Zdroje: Vlastní,ČTK