Šokující nezájem o zraněnou cyklistku. Myslela jsem, že je mrtvá, řekla soupeřka

VIDEO - LOH 2016 autor: knp

Pouhých 11 kilometrů před cílem olympijského závodu žen byla první a jela si pro jednu z medailí. Jenže obtížný a kritizovaný sjezd nizozemská cyklistka Annemiek van Vleutenová nezvládla, v obrovské rychlosti podklouzla na vlhké silnici v zatáčce, přepadla přes řídítka a hlavou narazila do betonového obrubníku. Otřesné video, které natočil divák u trati, navíc ukazuje absolutní nepřipravenost brazilských organizátorů a nezájem doprovodných vozů.

Annemiek van Vleutenová ležela bezvládně na obrubníku bez pomoci dlouhé desítky vteřin

Annemiek van Vleutenová ležela bezvládně na obrubníku bez pomoci dlouhé desítky vteřin,zdroj: repro youtube

Na témže místě a v téže situaci se den předtím rozbil při závodu mužů Ital Vincenzo Nibali. Také jel kousek před cílem na špici, načež skončil se zlomeninou obou klíčních kostí. Poté, co se místo ukázalo jako velmi nebezpečné, organizátoři ovšem nejenže nezměnili trať, ale ani alespoň nezesílili v kritickém bodu zdravotní dohled. Záchranáři tak na místo přibíhají bez pár vteřin 2 minuty (!) po hrůzostrašném pádu.

Po celou tu dobu ležela Van Vleutenová bezvládně u silnice, míjela ji doprovodná auta jednotlivých týmů i jezdci na motocyklech. Nezastavil nikdo. Triumf na olympiádě je triumf na olympiádě… Stejně se zachovala Van Vleutenové krajanka a pozdější vítězka Anna van der Breggenová. „Vypadalo to dost ošklivě, myslela jsem, že je mrtvá. Nikdo s tím nic nedělal,“ uvedla. Včetně ní samotné… „Musela jsem se soustředit na závod a jet dál.“ Ovšem – kdo ji nutil?

Van Vleutenová žila. A naštěstí žije dál, po děsivém pádu má „jen“ těžký otřes mozku a 3 praskliny obratle. Zůstává v nemocnici v péči lékařů na jednotce intenzivní péče, kde si pobude den, je mimo ohrožení života i bez vnitřního krvácení. Už během převozu do nemocnice byla podle zpráv z nizozemského tábora při vědomí a schopná smysluplně komunikovat.

Van Vleutenová přijíždí v čase 1:40

Jak informovali trenéři a lidé z jejího týmu, v tomto stavu byla i poté v nemocnici na jednotce intenzivní péče. Sama 33letá cyklistka pak z lůžka vzkázala přes Twitter: „Mám několik zranění a zlomenin, ale zase bude dobře. Ze všeho nejvíc jsem hrozně moc zklamaná, protože jsem jela nejlepší závod kariéry.“

Shodou nešťastných náhod přesně před rokem přitom skončila v nemocnici rovněž, když ji při tréninku v Itálii srazilo auto. Také tehdy utrpěla držitelka bronzu z časovky z loňských Evropských her vážnější zranění v podobě 3 zlomených žeber, fraktury klíční kosti a potíží s plící.

Někdejší olympijský vítěz v časovce Chris Boardman kritizoval stavitele trati. „Jsem naštvaný. Schválně jsem se na to místo byl podívat. To už nebyla technická pasáž, to byl čistě nebezpečný úsek. Viděl jsem ty hrany obrubníku… Lidé, kteří trať navrhovali a kteří stanovili, jaká bezpečnostní opatření budou potřeba, to viděli a nechali to být,“ soptil.

Není to příliš na místě, ale… Zraněním aktuální nizozemské mistryně v časovce se uvolnilo jedno místo ve středečním závodě. Během pár hodin má Mezinárodní sportovní arbitráž CAS rozhodnout o osudu české cyklistky Martiny Sáblíkové, která o místo v časovce žádá…

Tagy: nehoda cyklistika Olympiáda v Rio de Janeiro

Zdroje: Vlastní,ČTK