Sluková s Hermannovou si získaly brazilské fanoušky. Ti jim pomohli sundat nůž z krku

- LOH 2016 autor: knp

Vypadaly bez života, jako skomírající ryby, které uvízly v písku slavné Copacabany. Jenže plážové volejbalistky Markéta Sluková a Barbora Hermannová zdánlivě ztracený duel o postup do play off olympijského turnaje proti Argentinkám otočily a Sluková dál může snít o napodobení výsledku z Londýna, kde s bývalou parťačkou Kristýnou Kolocovou skončily na 5. příčce. Ke zmrtvýchvstání pomohla české dvojici v bouřlivém kotli argentinských fanoušků podpora domácích Brazilců i výzva adrenalinové situace.

Markéta Sluková (vlevo) a Barbora Hermannová se konečně na Copacabaně svezly na vítězné vlně

Markéta Sluková (vlevo) a Barbora Hermannová se konečně na Copacabaně svezly na vítězné vlně,zdroj: Profimedia.cz

Polovinu duelu to vypadalo na hladkou prohru, chybující Hermannová byla absolutně mimo utkání. „Řekla jsem si: ‚Takhle ne! Musím všechno změnit.‘ Bojovaly jsme o každý balon, protože jsme nechtěly takhle skončit. Já začala hrát razantněji a ne přímo jim do ruky. Spadlo jim sebevědomí, zatlačily jsme je servisem. Maki zaběhla lajnu nebo čapla smeč, což bylo důležité pro naše sebevědomí,“ poznamenala Hermannová.

„Po 1. setu jsme mohly být rychle hotový doma. Řekly jsme si, že už to nemůže být horší, že chceme ukázat dobrý volejbal, jestli tohle má být náš poslední zápas, že ho chceme odehrát se ctí a přiblížit se tomu, co umíme,“ uvedla Sluková a pokračovala: „Bylo to zdravé naštvání společně s frustrací, že to snad není možný, že tohle bude náš konec. Prostě jsme se semkly, zabojovaly a tohle je pro nás cenný. Opět to byl zápas s nožem na krku, už jsme se blížily do zhoubného konce a utekly jsme mu.“

Zkrácený „zlatý“ set jim vyhovuje. Vyhraný tie-break rozhodl před měsícem o jejich postupu na olympijské hry a přímo v Riu si ziskem poslední sady ve skupině v boji o všechno vybojovaly postup do play off. „Evidentně nám vyhrocené situace sedí. Není nejsnazší se s tím srovnat, ale možná, když do toho jdeme ve chvíli, že už nemáme co ztratit, už to je buď, anebo, je to spínač, že tam dáme všechno,“ přemítala Sluková. „Doteď jsme všechny nože na krku zvládly, takže jsme rády a určitě nás to posílí,“ dodala Hermannová.

Apokalypsa je tady, napadlo Slukovou, když začalo pršet

Češky musely v turnaji na Copacabaně porazit v duelu o 3. místo ve skupině B argentinskou dvojici Ana Gallayová, Georgina Klugová a po špatném začátku dokázaly zápas vyhrát 13:21, 21:19 a 15:8. „Poslední měsíc jsme si prošly tolika vyhrocenými zápasy, kdy jsme měly vykřičník nad hlavou, že skončíme, nebo budeme hvězdy a postoupíme, že nám to určitě teď pomohlo a dokázaly jsme ze sebe dostat všechno,“ řekla Hermannová.

Zápas se hrál v silném větru a občasném dešti. „Podmínky byly opravdu náročné, na centrkurtu se to honilo a šlo to ze všech stran. Když ke konci 1. setu začínalo pršet, říkala jsem si, to už je naše apokalypsa. Podmínky byly nejtěžší, o to cennější je, že jsme to i za toho větru a deště zvládly,“ vyzdvihla Sluková.

Už poněkolikáté pomohli českým sportovcům na hrách brazilští fanoušci. „Argentinců tam bylo dost a na začátku byli na vlně,“ podotkla. Když s Hermannovou začaly vývoj otáčet, získaly na svou stranu i domácí diváky. „Jsme rády za každou podporu a a bylo tam i pár strakatých bund z českého týmu. Byly jsme v početním oslabení, ale přežily jsme to,“ usmála se.

Vybojovaný postup může české dvojici pomoct v play off. „Zvedne nám to sebevědomí. Je lepší jít dál s výhrou z minulého zápasu, v kterém jsme bojovaly jako draci. A když budeme prohrávat jenom o 2 body, můžeme si říct, že už to bylo daleko horší a stejně jsme to dokázaly otočit,“ poznamenala Hermannová.

Pro český pár, jenž spolu po rozchodu „Kiki“ a „Maki“ hraje teprve rok, nyní bude každá další výhra bonusem. „Už postup na olympiádu byl pro nás úspěch. Projít ze skupiny bylo přáním a uvidíme, co se stane teď. Rozhodně tam necháme všechno, protože víme, že když budeme hrát dobře, můžeme porazit kohokoli,“ soudila Hermannová.

Nyní budou Češky čekat do čtvrtečního večera brazilského času, až se dohrají zbývající 3 ze 6 skupin, aby zjistily, zda postoupí ze 3. místa rovnou do osmifinále, nebo ještě bude muset sehrát předkolo.

Tagy: Olympiáda v Rio de Janeiro plážový volejbal

Zdroje: ČTK