Skákejte, máte zelenou! (Vodu…) Bazén pro synchro plavání je náhle jako brčál

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 10. 8. 2016 17:36) - LOH 2016 autor: knp

Vypadalo to, jako kdyby se včera v Riu natáčela na soutěži v synchronizovaných skocích do vody hraná znělka k večerníčku o Rákosníčkovi a jeho rybníku Brčálníku. Závodnice v soutěži dvojic z 10metrové věže se totiž úplně stejně jako kreslený hrdina snášely z výšky do naprosto zelené vody…

Modrá, zelená, jaká barva přijde příště? ptají se ironicky plavci

Modrá, zelená, jaká barva přijde příště? ptají se ironicky plavci,zdroj: Twitter

Bronzový Brit z pondělní stejné soutěže mužů Thomas Daley se podivil, jak moc se barevně liší vedlejší bazén na vodní pólo. Podle organizátorů není voda nebezpečná. Barva obsahu v bazénu pro skokany kontrastovala nejen s tím, jaká byla o kousek vedle, ale i s odstínem, který měla o den dříve. „Ehm, co se stalo?“ napsal na twitteru Daley.

Organizátoři uvedli, že podle testů nepředstavuje zelená voda žádné zdravotní riziko, příčinu náhlé změny barvy nadále zjišťují. „Nevíme, co se přesně stalo. Kdyby byla voda žlutá a zelená, byla by to asi vlastenecká záležitost,“ vtipkoval mluvčí organizačního výboru Mario Andrada s odkazem na barvy brazilské vlajky. „Provedli jsme testy, které děláme každý den, a výsledky byly stejné jako v době, kdy byla voda modrá,“ dodal.

Samotným plavcům už tak do smíchu nebylo. Barva vody není jen estetickou záležitostí, její odstín byl postupně čím dál tím víc tmavý, takže sportovkyně neviděly dno bazénu. „Vizuální vjemy jsou během skoků velice důležité, skokani jsou zvyklí vidět vodu určitým způsobem,“ řekl šéf kanadského týmu Mitch Geller. Podle něj se možná na vodě podepsalo horké a slunečné počasí.

Přes noc zezelenal i vedlejší bazén!

Kvalita vody se už v souvislosti s hrami v Riu řešila, ale ne v bazénech. Hovořilo se především o zátoce Guanabara, určené pro soutěže jachtařů, veslařů či dálkových plavců. Studie tam odhalily množství nebezpečných virů i bakterií, včetně některých odolných vůči všem známým antibiotikům.

Vodní pólisté se svým sousedům nesmáli dlouho. Problém s podivně zelenou vodou se totiž přes noc rozšířil i do jejich bazénu! Ještě v úterý průzračně modrá voda se zabarvila, a pokud bude podobně jako ve skokanské nádrži stále tmavnout, budou mít rozhodčí problémy sledovat při zápasech případné fauly pod vodou.

Organizátoři si záhadu nedovedou vysvětlit, příčinu změny barvy nadále zjišťují. Zápasy mužského turnaje ve vodním pólu zatím pokračují, neboť i přes nezvyklou barvu vody jsou stále dobře vidět černé čáry na dně bazénu vymezující hrací pole. Zhoršená viditelnost pod hladinou ale může přinést výrazné komplikace.

Tagy: plavání bazén Olympiáda v Rio de Janeiro

Zdroje: ČTK