Šermíř Beran se zachoval jako čestný rytíř. Opravil sudího, přišel o bod a prohrál

- LOH 2016 autor: knp

Ukázal, že šerm v jeho podání je sportem, z nějž kdysi vzešel. Čestných rytířů, kteří se sice utkají se zbraněmi v rukách, ale jinak v naprosto čestném boji a jen dovoleným způsobem. Český kordista Jiří Beran dal svým činem vzpomenout na souboje mušketýrů, a to nejen proto, že proti němu stál v 1. kole olympijského turnaje Brazilec Athos Schwantes, jehož táta pojmenoval po jednom z Dumasových hrdinů. Beran v rozhodující chvíli souboje upozornil rozhodčího na to, že mu přiřkl bod neprávem. A nakonec byl pro prohře 6:8 vyřazen.

Jiří Beran

Jiří Beran,zdroj: Praha.eu

Do svého premiérového závodu na olympiádě v kariéře přitom vstoupil výborně a po úvodní 3minutové části vedl 3:0. Zpočátku si držel soupeře od těla. „Na dlouhou vzdálenost se dá zúročit kvalita. Pak padla pauza, dostal radu od trenéra, aby to zkrátil a začal riskovat,“ všiml si Beran. Šermíři se dostávali blíž k sobě a on ztrácel. „Vždycky jsme se srazili a v kuchačce nablízko všechno rozsvítil. Neměl bych dopustit, abychom se takhle srazili. Měl bych dát zásah dřív,“ posteskl si.

Schwantes dokázal v prostřední 3minutové části vyrovnat a v prodloužení odskočil na 3:5. Pouhých 18 sekund před koncem prodloužení se oba soupeři znovu dostali blízko k sobě a zelené světlo ukázalo Beranův zásah. Rozhodčí mu připočetl bod a rozdíl byl nejtěsnější možný. Jenže český olympionik sudího opravil, že trefil sám sebe. „Kdybych byl špatný šermíř, řekl bych, že jsem zásah dal. Ale já to miluju…“ vyznal se srdečně Beran. „Byl to hodně důležitý zásah, ale takhle bychom se měli chovat všichni. Prostě bych to v rámci fair play nikdy nepřipustil, aby rozhodčí uznal zásah, který jsem nedal.“

Brazilec si pak vybudoval 4bodový náskok, který už Beran stačil v závěru jen snížit. „Je to sport, je to šerm. Byl jsem rád, že jsem šel s Brazilcem, a jsem rád, že jsem si olympiádu zažil. Nerozklepaly se mi kolena, cítil jsem se perfektně. Možná by byl lepší scénář prohrávat 3:0, protože on pak riskoval a měl štěstí,“ uvedl 34letý kordista.

Za stavu 3:7 ještě snížil, ale vyrovnat kvůli krátkému času už nestihl. „Říkal jsem si, že jsem pako, že jsem mohl zkusit dřív rychlou akci,“ kritizoval se. Špatně se mu však kontroloval čas, jelikož časomíra byla nad šermíři. „Kdybych se podíval nahoru, zaostřím tam a v tu chvíli, když soupeř udělá útok, jsem mimo koncentraci. Čas je normálně vedle nás. Je to trochu nepříjemné, ale bylo to tady krásné,“ pochvaloval si.

Krásné ovšem bylo i jeho gesto fair play…

Tagy: Olympiáda v Rio de Janeiro šerm

Zdroje: Vlastní,ČTK