Senzace S+Š: Strýcová se Šafářovou vyřadily na OH „neporazitelné“ sestry Williamsovy!

- LOH 2016 autor: knp

Tak přece jsou k poražení! Tenisovému světu tuhle vlastnost amerických sester Sereny a Venus Williamsových odhalil český pár Lucie Šafářová a Barbora Strýcová, jenž se postaral na olympijském turnaji v Riu de Janeiro o prvotřídní senzaci. Česká dvojice vyřadila v 1. kole 4hry trojnásobné olympijské vítězky 6:3 a 6:4 a ukončila tak jejich 16 let trvající olympijskou hegemonii!

Barbora Strýcová (vlevo) a Lucie Šafářová po vítězném zápase se sestrami Williamsovými

Barbora Strýcová (vlevo) a Lucie Šafářová po vítězném zápase se sestrami Williamsovými,zdroj: Profimedia.cz

Sesterská dvojice dokázala ovládnout deblový turnaj na OH v Sydney, Pekingu i Londýně, na hrách dosud nikdy neprohrála. Její snaha o 4. olympijské zlato však skončila v Riu zásluhou českého páru záhy. Šafářová výborně returnovala, Strýcová řádila na síti a nasazené jedničky vyřadily po skvělém výkonu za hodinu a 33 minut.

„Sedlo nám všechno a v důležitých momentech Lucka vytáhla skvělé returny, takže jsem mohla jít na síť. Je to nádherné,“ zářila Strýcová. „Bylo to fajn. Věděly jsme, že musíme hrát agresivně a jestli je chceme porazit, musíme do toho jít i za cenu chyb, rizika, a sedlo nám to. Hrály jsme výborně,“ vyzdvihla Šafářová. „Určitě si vítězství nad Serenou a Venus hodně ceníme, ale musíme zůstat při zemi. Čekají nás další těžké zápasy. Jede se dál,“ dodala.

Původně přitom měla hrát v Brazílii s Karolínou Plíškovou, jenže ta se účasti vzdala kvůli obavě z viru zika. Ve 2. druhém kole narazí v úterý české tenistky na Kanaďanky Eugenii Bouchardovou a Gabrielu Dabrowskou. „Na olympiádě se namíchaly dvojice, které spolu běžně nehrají. Jako třeba my 2,“ smála se Šafářová a Strýcová dodala: „Přesně! Takže musíme dát na Kanaďanky bacha. Možná se rodí zajímavý příběh. Doufáme, že napíšeme ještě další stránky.“

Češi, Češi! skandovali Brazilci

Sestry Williamsovy budily dojem neporazitelných monster, z grandslamů mají 14 deblových trofejí, tu zatím poslední vybojovaly před měsícem ve Wimbledonu.  Na minulé olympiádě v Londýně zametly ve finále s jinou českou dvojicí Lucie Hradecká, Andrea Hlaváčková. Hned v dalším zápase na olympijské půdě tak přišla z české strany odplata.

Strýcová po nečekaném triumfu udělala z prstů srdce a točila se s úsměvem dokola. Její parťačka mávala nadšeným fanouškům, i těm brazilským, co skandovali „Češi! Češi!“ Dodatečně složený pár si pochvaloval výkon, ale i atmosféru turnaje. „Bylo to úžasný. Měly jsme výbornou souhru proti nejlepšímu týmu světa,“ řekla Šafářová. „Neměly jsme co ztratit, to se hraje jinak,“ uvedla Strýcová.

Svým výkonem obě strhly i fanoušky v ochozech. Češi na tribunách, mezi nimi i další čeští olympionici, nezůstali osamoceni. K jejich skandování se přidali nečekaně i Brazilci. „Což bylo celkem vtipné. Podpora byla úžasná a hnala nás dopředu,“ ocenila Šafářová. „Bylo to neuvěřitelné,“ dodala Strýcová.

Výkon českých tenistek trochu rozezlil světovou jedničku Serenu Williamsovou, která se snažila hrát tvrději než jindy. U sítě pak Američance sršely jiskry z očí na českou stranu. „V jeden moment jsem zahrála rychlejší volej mezi nohama Venus, tak jsem si říkala: ‚Teď si nasadím helmu a je konec, protože to začne střílet.‘ Jdou do toho obě, a když začnou zuřit, někdy jsem se bála,“ netajila Strýcová.

Šafářová: Snad se ta vítězná vlna povalí dál

K úhoně ale nepřišla. Češky naopak dokázaly svým výkonem americký pár zchladit. Šafářová několikrát prohodila na síti špatně přebíhající Serenu. „Nó,“ smály se shodně Šafářová a Strýcová počínání Američanky. „Když přebíhala, Lucka jim to výborně četla. Ona jí to vlastně hlásila dopředu,“ řekla Strýcová.

Strýcová zase vládla na síti, ke které se tlačila při každé příležitosti. Nedala soupeřkám klid, dokázala si vyčíhnout údery a zakončovat voleji. „Hrají singlovým stylem. Jak dávají přímky, na voleje se chodí jednodušeji,“ řekla.

Při 2. mečbolu netrefila Venus dobře return a míč se pomalu snášel za základní čáru. „Říkala jsem: ‚Foukej, foukej, větříčku!‘,“ usmívala se Strýcová. Češky doufaly, že jim výhra nad favoritkami pomůže také ve dvouhře. „Snad se ta vítězná vlna povalí dál,“ přitakala Šafářová. Obě čeká 2. kolo dvouhry dnes.

Tagy: tenis Olympiáda v Rio de Janeiro

Zdroje: ČTK