Sáblíková trénuje v Brazílii. Mimo Rio a tajně

- LOH 2016 autor: roj

Cyklistka a rychlobruslařka Martina Sáblíková se nevzdává olympijského snu. Odjela do Brazílie, aby byla na svůj případný start připravená. Trénuje však na utajeném místě mimo Rio de Janeiro. Kvůli tomu, že nemá olympijskou akreditaci, nemůže si vyzkoušet závodní trať.

Martina Sáblíková trénuje v Brazílii, protože stále věří, že bude moci na olympiádě startovat

Martina Sáblíková trénuje v Brazílii, protože stále věří, že bude moci na olympiádě startovat,zdroj: Facebook Martiny Sáblíkové

O jejím startu by měl jednat zvláštní panel Mezinárodní sportovní arbitráže (CAS). Termín jednání však ještě nebyl stanoven.

Sáblíková se svým týmem odcestovala do dějiště her v závěru minulého týdne a už v sobotu se poprvé vydala na trénink. Místo jejího pobytu je však tajné.

"Pro její tým jsme zařídili ubytování a možnosti tréninku úplně mimo Rio, aby mohla v klidu trénovat. Samozřejmě jsme ve spojení," uvedl šéf české výpravy Martin Doktor pro Český rozhlas.

Sáblíková totiž nemá olympijskou akreditaci, nemůže proto být ubytovaná s dalšími sportovci a ani nemůže trénovat na trati závodu. Mimo Rio se podle Doktora připravuje i s ohledem na bezpečnost.

"Trénuje se mi skutečně dobře, máme zde super zázemí a počasí nám také přeje. Za dva dny mám za sebou více než 200 kilometrů včetně dvou rychlých úseků v délce olympijské časovky," uvedla dnes Sáblíková na svém webu.

K dispozici má i polského sparing partnera Sebastiana Druszkiewicze a podle fotografií, které zveřejnila na sociálních sítích, s ní trénuje i předseda představenstva agentury Sport Invest Marketing David Trávníček, jenž je také nadšeným cyklistou.

"Každý den jsme v kontaktu s předsedou ČOV Jiřím Kejvalem. Řešíme aktuální vývoj situace a zůstáváme směrem ke startu Martiny pozitivní," řekl Trávníček.

Trojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení se původně domnívala, že si devátým místem v redukovaném pořadí časovky na loňském mistrovství světa zajistila olympijský start.

Při zveřejnění kvalifikovaných zemí před necelými dvěma měsíci ale vyšlo najevo, že ČR žádné účastnické místo nezískala. Cyklistický svaz podle všeho pracoval s mylným výkladem kritérií.

Česká strana se od té doby snaží všemi možnými cestami dosáhnout toho, aby mohla Sáblíková v Brazílii startovat. Dokonce za ni orodoval prezident Miloš Zeman, jenž napsal dopis šéfovi Mezinárodního olympijského výboru Thomasi Bachovi se žádostí o divokou kartu. Všechna snaha dosud vyzněla naprázdno. Poslední šancí, jak se může Sáblíková na OH představit, je verdikt CAS.

Tagy: Olympiáda v Rio de Janeiro česká cyklistika

Zdroje: ČTK