Sáblíková mluvila u sportovního soudu, ven vyšla s úsměvem. Verdikt se dozví zítra

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 9. 8. 2016 00:00) - LOH 2016 autor: knp

Hodinu a 40 minut trvalo sezení o možnosti startu cyklistky Martiny Sáblíkové ve středeční olympijské časovce u Mezinárodní sportovní arbitráže (CAS) v Riu de Janeiro. Po jeho skončení ale 3násobná olympijská vítězka v rychlobruslení výsledek netušila a odjela trénovat. Verdikt se dozví až v úterý ráno brazilského času, tedy den před startem závodu.

Martina Sáblíková se po slyšení u tribunálu usmívala

Martina Sáblíková se po slyšení u tribunálu usmívala,zdroj: Profimedia.cz

Česká strana to chápe jako důkaz zaujetí tribunálu kauzou. „Panel se rozhodl dát nám k dispozici plné odůvodnění rozhodnutí, což svědčí o tom, že případu věnuje velikou důležitost a nechce zveřejnit rozhodnutí bez plné argumentace, která k němu vedla. Nicméně nemůžeme usuzovat, jaké rozhodnutí přijde,“ uvedl Jan Šťovíček, předseda legislativní komise ČOV.

Sáblíková přišla k tribunálu v tmavě modrém kalhotovém kostýmu. Spolu s ní byl u něj v hotelu Oceánico u Atlantiku předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval a případ přednesl člen legislativní rady ČOV Martin Maisner. Po skončení tribunálu se cyklistka usmívala, ale ihned odjela za přípravou.

Během jednání také sama promluvila. „Měla krátké vystoupení, asi 2minutové prohlášení. Popisovala, jak se připravovala, co pro ni olympiáda znamená. To tribunál zajímalo, protože s právníky hovoří pokaždé, ovšem sportovci k němu chodí málo a tribunál má pak pocit, že sportovcům nestojí za to, aby přišel,“ řekl Maisner.

Argumentace pro Sáblíkovou měla 18 stran, ta Mezinárodní cyklistické unie (UCI) 20 stran. Obě strany pak obhajovaly svůj názor. „Měl jsem pocit, že máme lehce navrch. Tribunál pozorně naslouchal našim argumentům a přišlo mi, že jsme na tom lépe. Skáčeme hezky a daleko, ale nevím, jestli to bude stačit,“ podotkl Maisner.

Bolt také neběží maraton, aby mohl na sprint, argumentovala česká strana

Celkem 3členný panel si od české strany vyslechl, že regule UCI jsou diskriminační. „Pravidlo, že musí jet silniční závod, aby se kvalifikovala do časovky, je podobné, jako kdyby sprinter Bolt běžel maraton, než půjde do sprintu. To je extrémní přirovnání, ale ten argument se jim líbil," poodhalil Maisner fragmenty z jednání.

Měl pocit, že námitky české strany vyzněly přesvědčivě. „Výklad protistrany je také legitimní. Naše situace se nezhoršila, měli jsme dojem, že tribunál je nám přátelsky nakloněný, ale uvidíme, jak to dopadne,“ řekl právník.

Myslel si, že je důležité, že v tomto případě nejde o doping. „Martina je pilířem olympijské komunity. Většina sporů je o tom, jestli brali bobule, nebo ne. Tohle je něco absolutně jiného. Ona je vzor, Mirek Dušín na bruslích, o to je naše pozice lepší,“ mínil Maisner.

Doplňující otázky prý mířily pouze k zástupcům UCI. „Ptali se jich na to, jestli by nejlepší časovkář, kdyby měl hodinový náskok a nejel silniční závod, taky neměl právo na start. Odpověď UCI se panelu moc nelíbila. Tam to byly body pro nás,“ přiblížil ještě Maisner.

Sáblíková dlouho žila v domnění, že si na loňském mistrovství světa olympijský start zajistila. Když ale UCI zveřejnila seznam kvalifikovaných zemí, Česko na něm chybělo. Cyklistický svaz podle všeho pracoval s mylným výkladem kritérií.

Tagy: cyklistika Olympiáda v Rio de Janeiro Martina Sáblíková

Zdroje: ČTK