PRVNÍ STŘÍBRO! Kajakář Dostál se po své gradující jízdě v cíli vyčerpáním zhroutil

- LOH 2016 autor: knp

Po zlatu judisty Lukáše Krpálka a 5 bronzových medailích slaví česká olympijská výprava v Riu premiérový stříbrný úspěch. V závodě kajakářů na 1000 metrů jej vyjel 23letý Josef Dostál. Mistr světa na této trati z roku 2014 získal už 2. medaili z OH v kariéře: v Londýně byl členem bronzového 4kajaku, s nímž se ještě na těchto hrách také představí.

Josef Dostál si vyjel už 2. olympijskou medaili v kariéře

Josef Dostál si vyjel už 2. olympijskou medaili v kariéře,zdroj: Profimedia.cz

I když jeho loď klouzala po jezeře Rodriga de Freitase ladně a s průběhem tratě se neustále posouvala dopředu, její „řidič“ neskutečně trpěl. S 202 centimetry nejvyšší český olympionik v Riu hnal svých 115 kilogramů do cíle s vypětím všech sil.

Po startu začal na 5. místě, v polovině trati se ale posunul na 3. a následně na 2. příčku. V závěru se mu sice podařilo předjet v té době vedoucího Australana Murrayho Stewarta, ale z vítězství se radoval skvěle finišující Španěl Marcus Walz.

"Posledních tři sta metrů do cíle jsem si říkal, že teď je přesně ta chvíle, kvůli který jsem tady, kvůli které jsem měl pár nechutných tréninků, při kterých jsem se i pozvracel. To pomohlo k medaili," uvedl Dostál.

Po průjezdu cílem sice ještě Dostál v kajaku svými velkými tlapami plácl radostně do vodní hladiny, ale když vylezl na souš, padl k zemi úplně vyčerpaný. A to tak, že ho musel podpírat o hlavu menší šéf české výpravy Martin Doktor, aby se stříbrný obr udržel na nohou a byl si schopen dojít pro medaili. Svou první olympijskou individuální.

K cennému kovu dohnala českého bojovníka obrovská touha po úspěchu."Včera (v rozjížďce a semifinále) jsem byl trochu laxní, dneska jsem se ale vzbudil a věděl jsem, že to půjde," uvedl. "Jelo se mi pohodovým záběrem, chvíli jsem měl strach, jestli jsem to nepřepálil, ale po pětistovce jsem věděl, že to je super, že jedu na medaili. Dal jsem do toho všechno," dodal Dostál.

Výsledky – 1000 m:

K1: 1. Walz (Šp.) 3:31,447, 2. Dostál (ČR) 3:32,145, 3. Anoškin (Rus.) 3:33,363, 4. Stewart (Austr.) 3:33,741, 5. Pimenta (Portug.) 3:35,349, 6. Poulsen (Dán.) 3:36,840, 7. Hoff (Něm.) 3:37,581, 8. Gelle (SR) 3:40,691.

Kompletní výsledky dne

Tagy: Olympiáda v Rio de Janeiro stříbrná medaile rychlostní kanoistika česká výprava do Ria

Zdroje: Vlastní,ČTK