Pomohou nebesa? V české olympijské výpravě je poprvé v historii i kaplan

- LOH 2016 autor: knp

S českou výpravou je na olympiádě poprvé v historii i kaplan. Nepředstavujte si však, že 41letý kněz brněnské diecéze Oldřich Chocholáč pobíhá po olympijské vesnici v Riu de Janeiro v kněžském rouchu. Milovník plavání je stejně tak zvyklý chodit ve sportovním, jak je patrné z fotky, navíc je zaníceným fanouškem.

Oldřich Chocholáč na olympiádě v Soči

Oldřich Chocholáč na olympiádě v Soči,zdroj: www.cirkev.cz

Na předloňské zimní olympiádě byl ještě soukromě. „V únoru 2014 jsem si splnil svůj velký sen a na několik dní odletěl spolu s českými fanoušky do Soči na závěr zimních olympijských her. Byla to nezapomenutelná zkušenost a velký zážitek. Možná i díky této cestě následně přišla nabídka provázet českou výpravu na olympijské hry nejen jako fanoušek, ale jako kaplan výpravy českých sportovců,“ vyložil Chocholáč pro web České biskupské konference.

A když brněnský biskup s jeho uvolněním souhlasil, měla česká výprava o člena navíc. U mnohých zemí je osoba kaplana na olympiádě běžná, například Italové ji zavedli už v roce 1988 na letních hrách v jihokorejském Soulu. Čeští sportovci mohli před 4 lety v Londýně využít duchovní služby známého katolického kněze polského původu Zbigniewa Czendlika, jenž ale tehdy nebyl součástí týmu.

Chocholáč je od roku 2015 oficiálně kaplanem Českého olympijského výboru. V Riu bude k dispozici všem, víra podle něj nerozhoduje. „Olympijský kaplan je, slovy papeže Františka, služba přátelské přítomnosti. Vnímám ji v osobním rozhovoru, modlitbě, požehnání, při svátosti smíření, slavení eucharistie. Je však službou nejen pro věřící, ale pro všechny, kteří s kaplanem chtějí sdílet své radosti i naděje, smutky i bolesti, výhry i prohry – nejen ty olympijské,“ uvedl.

Pokud jde o sport, jsem individualista, říká

Kaplan se na hrách snaží zajistit co nejlepší zázemí pro sportovce dané země. „Je až symbolické, že se tak stává na olympiádě ve městě Rio de Janeiro, jehož neodmyslitelným symbolem je socha Krista Spasitele s doširoka otevřenou náručí,“ podotkl Chocholáč.

Ze sportů má nejradši plavání, své okolí prý však s nadsázkou uklidňuje, že do Ria odjel jako duchovní, nikoliv jako reprezentant. „Pokud jde o sport, jsem v tomto směru individualista – vždy jsem měl rád vodu jako úžasný živel, tak u mne dodnes vítězí plavání. Ostatně nebát se plavat proti proudu je v životě také někdy potřeba,“ dodal absolvent teologie na Lateránské univerzitě v Římě a církevního práva Papežské univerzity Jana Pavla II. v Lublinu.

A na závěr vzkázal: „Děkuji všem, kteří budou českou výpravu do Ria provázet svou modlitbou.“ Energie navíc se sportovcům bude hodit…

Tagy: Olympiáda v Rio de Janeiro česká výprava do Ria

Zdroje: Vlastní,ČTK