Plavecké hvězdy v Riu přepadli! Dali mi pistoli k hlavě, líčí Lochte

- LOH 2016 autor: knp

A je to tady… Pouliční kriminalita v Riu namířila svou hlaveň na hvězdy sportovního nebe. Americká olympijská legenda Ryan Lochte a 3 jeho parťáci z plaveckého týmu byli v noci na neděli v dějišti her oloupeni asi 35 kilometrů od centra. V noci se vraceli z párty taxíkem z Francouzského domu od jezera Rodriga de Freitase, kde slavili kamarádovy narozeniny, do olympijské vesnice. Lupiči, kteří se vydávali za policisty a byli ozbrojeni, je zastavili a sebrali jim peníze.

Ryan Lochte si z Ria odveze olympijské zlato i nepříjemný zážitek

Ryan Lochte si z Ria odveze olympijské zlato i nepříjemný zážitek,zdroj: Profimedia.cz

„Předjeli nás a nakázali nám, ať zastavíme. Nesvítili na nás, jen nám ukázali policejní odznak. Vytáhli zbraně a řekli ostatním klukům, ať si lehnou na zem. Já odmítl, protože jsme neudělali nic špatného. Načež ten chlap natáhl kohoutek, přiložil mi pistoli na čelo a řekl: ‚Na zem!‘. Dal jsem ruce nad hlavu a poslechl,“ popisoval Lochte, 12násobný olympijský medailista, den po incidentu v rozhovoru pro stanici NBC, v němž však vypadal na pláži s událostí vyrovnaný.

„Vzali nám peníze, mobilní telefon a doklady mi nechali,“ popisoval po Phelpsovi 2. nejúspěšnější plavec v historii her, který v Riu získal zlato se štafetou na 4x200 metrů volný způsob. V taxíku s ním byli reprezentační kolegové a další zlatí medailisté z her ze štafet Gunnar Bentz, Jack Congera a Jimmy Feigen. „Všichni 4 jsou v bezpečí a spolupracují s úřady,“ prohlásil mluvčí olympijského výboru USA Patrick Sandusky.

Policie už zahájila vyšetřování přepadení. V případu se nevyznamenal Mezinárodní olympijský výbor, jenž nejdřív tvrdil, že zpráva je „absolutně nepravdivá“. Později vzal své tvrzení zpět. Lochteho maminka Ileana byla v šoku. „Kluci jsou vyklepaní, těch útočníků bylo celkem dost,“ řekla.

Taktika útočníků převléknout se za policisty je v Riu poměrně rozšířená. Minulý měsíc takhle obrali novozélandského mistra v MMA, jemuž namluvili, že ho staví kvůli kontrole pasu. Na druhé straně podle organizace Amnesty International policie za 5leté období do srpna 2015 zabila 1519 lidí, což je každý 6. zavražděný v Riu. Na bezpečnost během her dohlíží 85 000 příslušníků ozbrojených složek, ti ale nemohou být u všeho…

Plavci se pomalu z přepadení vzpamatovávají. „Jsme v pořádku,“ napsal na Twitteru Bentz. „P.S.: A naše zlaté medaile taky.“

Tagy: kriminalita Rio de Janeiro Olympiáda v Rio de Janeiro

Zdroje: Vlastní,ČTK