Páté místo na páté olympiádě. Nash si dojela pro nejlepší individuální výsledek na OH

- LOH 2016 autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Česká bikerka Kateřina Nash skončila v závodě cross country v Riu de Janeiro pátá. Pro osmatřicetiletou rodačku z Prachatic, která se představila už na páté olympiádě, je to nejlepší individuální výsledek pod pěti kruhy v kariéře. Česká závodnice dojela do cíle se ztrátou dvou minut a deseti vteřin na zlatou Švédku Jenny Rissvedsovou.

Nash se zúčastnila pěti olympiád, z toho dvou zimních. V Naganu a Salt Lake City reprezentoval ČR v běhu na lyžích

Nash se zúčastnila pěti olympiád, z toho dvou zimních. V Naganu a Salt Lake City reprezentoval ČR v běhu na lyžích,zdroj: Profimedia.cz

"Jsem velice spokojená. Medaile nebyla daleko, ale nebyla na dosah. Kdyby to šlo, tak kousek přidám, ale jsem moc spokojená. Odjela jsem skvělý závod, jeden z nejlepších v kariéře, a páté místo je nádherné," řekla třetí nejstarší žena české výpravy v Riu i v závodu žen. "Je to jeden z nejlepších výsledků, co se obrovské akce týče. Prostě je to skvělé a jsem ráda, že se to povedlo. Jsem na sebe hrdá."

Rissvedsová předvedla skvělý výkon po celou dobu hodinu a půl dlouhého závodu. Když v závěrečném z šesti celých okruhů, jež následovaly po krátkém zaváděcím, setřásla povedeným nástupem Wloszczowskou, stala se první švédskou šampionkou v cyklistice pod pěti kruhy.

Zkušená česká závodnice klání na atraktivní trati s délkou okruhu 4,85 kilometru dobře rozjela a dokonce se v jednu chvíli objevila v čele pelotonu. "Zasekala jsem se na startu, tak jsem se posunula dopředu. Pak už bylo strategicky lepší tam zůstat. Měla jsem strach, že to v těch točkách lehne, je to klouzavé a na začátku olympijského závodu jsou všichni vyjukaní, takže to byl dobrý tah," řekla.

Pak ale převzala taktovku Švýcarka Linda Indergandová a ujela ostatním. Trio pronásledovatelek tvořily Rissvedsová s Wloszczowskou a další Švýcarkou Jolandou Neffovou, Nash byla v tu chvíli sedmá.

Nástup Kanaďanek nezachytila

Ve třetím kole dojelo silné trio adeptek na medaile Indergandovou, jíž docházely síly, Nash se dostala zpět do pohody a byla součástí další skupinky. V průběhu čtvrtého okruhu byla chvilku i čtvrtá, a když ji dostihly spolupracující Kanaďanky Pendrelová s Emily Battyovou, začaly se společně dotahovat na osmou ženu silničního závodu Neffovou.

Nashovou chvilku napadlo, že by mohla bojovat o cenný kov. "Jo, ta skupina tam byla pěkně, ale bylo tam hodně favoritek, A když tam přijela Pendrelová, tak mi bylo jasné, že pokud bych se toho kola udržela až do cíle, tak to ušpurtuju, jenomže neudržela. Ona jela skvěle," řekla Češka. V pátém kole se Kanaďanek neudržela. "Vzaly za to před největším táhlým kopcem," řekla.

V nájezdu do posledního kola bylo zřejmé, že v čele jedoucí Rissvedsovou s Wloszczowskou už může z prvních dvou příček sesadit prakticky jen technický problém. Pendrelová ztrácela půl minuty, ale měla pár vteřin k dobru na Battyovou, o dalších 11 sekund zpět byla Nash.

Zlato pro mladou Švédku

Rissvedsová, která vyhrála před šesti týdny závod Světového poháru v Lenzerheide, si nakonec mohla vychutnat poklidný triumfální závěr a navázala tak na skvělé výsledky z posledních velkých akcí, v nichž závodila v kategorii do 23 let. Po bronzu z loňského mistrovství světa v Andoře byla letos druhá na mistrovství Evropy a následně se stala v Novém Městě na Moravě světovou šampionkou.

Druhá Wloszczowská, seniorská mistryně světa z roku 2010, si pro druhé olympijské stříbro po Pekingu dojela se ztrátou 37 vteřin, dvojnásobná světová šampionka Pendrelová (2011 a 2014) zůstala zpět o dalších 49 sekund. Nash ztratila na vítězku takřka dvě a čtvrt minuty.

Výsledek závodu:

1. Rissvedsová (Švéd.) 1:30:15, 2. Wloszczowská (Pol.) -37, 3. Pendrelová -1:26, 4. Battyová (obě Kan.) -1:28, 5. Nash (ČR) -2:10, 6. Neffová (Švýc.) -2:28, 7. Davisonová (USA), 8. Indergandová (Švýc.) obě -3:12.

Tagy: Olympiáda v Rio de Janeiro horská kola česká výprava do Ria

Zdroje: ČTK