Paní Unavená a pan Odpočatý. Hradecká kvůli Hlaváčkové nespala, Štěpánek se vrátil z autu

- LOH 2016 autor: knp

Oba si prožili vlastní příběh, okořeněný složitými situacemi. Na jeho konci vystoupili tenisté Lucie Hradecká s Radkem Štěpánkem v Riu de Janeiro na bronzový stupínek pro olympijskou medaili v mixu.

Lucie Hradecká a Radek Štěpánek na olympijských stupních vítězů

Lucie Hradecká a Radek Štěpánek na olympijských stupních vítězů,zdroj: Profimedia.cz

Štěpánek na hry po odhlášení Tomáše Berdycha málem ani nejel. Dlouho se zdálo, že se s Hradeckou do smíšené čtyřhry nedostanou. On pak šel hrát po týden dlouhém čekání, zatímco ona prožila bezesnou noc po zranění parťačky z deblu Andrey Hlaváčkové a duel o bronz byl v Riu už její 9. během pár dnů, hlavně o víkendu se jí zápasy nakumulovaly.

„On je pan Odpočatý a já ta Unavená,“ vystihla Hradecká rozpoložení bronzové dvojice z mixu. „Snažil jsem se to dost nahnuté energetické letadlo vždy dorovnat. Teď v nás ale je euforie a cítíme se úplně zlatě,“ řekl Štěpánek.

Pro oba byl olympijský turnaj plný emocí, proto se nebránili slzám štěstí a dojetí. „Byla i husí kůže a myslím, že jak bude vyjíždět vlajka nahoru, už dopředu vím, že přijde. Rozhodně se tomu nebudu bránit,“ řekl před medailovým ceremoniálem Štěpánek, jemuž pak s Hradeckou předával bronz netradičně šéf Mezinárodní hokejové federace René Fasel.

Pár zn. last minute

Olympijský příběh 37letého tenisového matadora se málem zhroutil nedávno, když hrál čtvrtfinále Davisova poháru. Do Třince dorazila nečekaná zpráva, že Berdych kvůli viru zika do Ria nejede, a velký srdcař byl najednou ze hry, protože s ním měl hrát 4hru. „Na 15 hodin pro mě olympiáda neexistovala. Byl jsem vyautovaný,“ vzpomínal. Nakonec se ale složil pár s Lukášem Rosolem, s nímž v Riu vypadli v 1. kole.

Díky tomu se ale na hry dostal a pak týden čekal, zda se s Hradeckou vmáčknou do mixu, v němž hrálo jen 16 párů. To se povedlo, ale až díky tomu, že mezinárodní federace ITF nevyužila všechna svá místa. „Vyšlo to v poslední minutě. To je prostě neuvěřitelný příběh, které přináší jen olympiáda. A budeme odjíždět s medailí,“ jásal Štěpánek.

Týden v Riu čekal, fandil a rozehrával krajanky. „Energeticky je to hrozně náročné, protože na kurtu je to daleko jednodušší než na tribuně. Snažil jsem se podporovat, koho jsem mohl, a jsem rád, že jsem se pak konečně dostal do práce,“ řekl.

Hradeckou držela na nohou euforie ze zisku medaile, ale za posledních pár dnů si prošla náročným obdobím. Odehrála jedno utkání ve 2hře, 5 ve čtyřhře a další 3 měla v mixu. „Smekám před ní,“ řekl Štěpánek.

Kdo neskáče, není Čech, skandoval veterán

Především ale po zranění oka Hlaváčkové noc před semifinále mixu nespala. Před soubojem o bronz už ovšem byla fit. „S Radkem nejde být negativně naladěn. Dodával mi energii a já jsem z něj něco na tom kurtě vysála,“ řekla.

Zvládla nelehkou situaci i psychicky, protože zápas o bronz přišel po 3 předešlých prohrách – s Hlaváčkovou v semifinále a v zápasu o bronz ve 4hře a v semifinále mixu. „Bylo to těžké, ale hodila jsem to za hlavu. Nemůžete míchat emoce z jedné disciplíny v té druhé. Přece jenom se jede dál,“ podotkla.

Veterán Štěpánek v tričku s českým lvem před novináři neustále hopsal, chvilku setrvat na místě nedokázal. Pořád poskakoval, tleskal si s Hradeckou a zářila z něj energie. „Mám sil ještě na jednu olympiádu! Prostě kdo neskáče, není Čech!“ volal radostně.

Tagy: bronzová medaile Olympiáda v Rio de Janeiro čeští tenisté česká výprava do Ria

Zdroje: ČTK