Odměny za olympijské medaile: miliony, zkrácená vojna, ale také nic

- LOH 2016 autor: knp

V Riu de Janeiro bylo rozděleno celkem 306 zlatých medailí. Na pohled jsou všechny stejné, zlata je v každé za 600 dolarů, ale jejich hodnota se v jednotlivých zemích velmi liší. Někteří olympijští vítězové dostanou v přepočtu desítky milionů korun, jiným zkrátí vojenskou službu, některým je odměnou „jen“ hymna zahraná na jejich počest a potlesk fanoušků. Česko je s 1,75 milionem korun za zlato někde uprostřed spektra.

Zlatá medaile z her v Riu

Zlatá medaile z her v Riu,zdroj: Profimedia.cz

Například Britové tradičně žádné odměny za olympijské medaile nemají. Jejich motivaci to však nijak nesnižuje. Hry v Riu pro ně byly nejúspěšnější v novodobé historii, 67 medailí bylo o 2 víc než před 4 lety doma v Londýně. Víc cenných kovů získali jen v roce 1908 také v Londýně, tam ale byl světový sport ještě v plenkách a jeho britští průkopníci měli pramalou konkurenci.

Jen o čest na hrách bojovali například Norové (kuriózně vyjma házenkářek, která si každá díky bronzu přilepšila o přibližně 150 000), Chorvaté a Švédové, kteří dostávali v Riu pouze plyšové maskoty her různých velikostí v závislosti na lesku medaile.

Naopak největší „balík“ si z Ria odvezl sportovec, jehož většina diváků ani nezaznamenala. Vzpěračka Hsu Šu-čching z Tchaj-wanu za triumf v kategorii do 53 kilogramů dostala v přepočtu 22 milionů korun. Víc než 20 milionů vydělal singapurský plavec Joseph Schooling. Stačila mu k tomu „maličkost“ – porazit neporazitelného Michaela Phelpse.

Země, která je podle hrubého domácího produktu na hlavu na 3. místě na světa za Katarem a Lucemburskem, si lukrativní odměny může dovolit. Hodně štědré jsou tradičně bývalé sovětské republiky, což nepřekvapí u Ázerbájdžánu bohatého na ropu, zato u Moldavska, které je nejchudší evropskou zemí, ano.

Odměna v Íránu: mince, boty, auto a pozemek

Přesto slíbilo za zlato v přepočtu víc než 3 miliony korun. Státní rozpočet to však nijak neohrozí – zlato žádný Moldavan nezískal a jediný bronz bude muset kanoista Serghei Tarnovschi vrátit kvůli pozitivnímu dopingovému testu.

Také zlatá cihla za 14 milionů korun určená pro olympijského vítěze v Malajsii zůstane dál v trezoru. Celkem 4x k ní však měli malajsijští sportovci hodně blízko, a ani prémie za stříbro asi nebudou k zahození.

Hostitelská země vypsala 11 000 dolarů (zhruba 260 000 korun) za medaili, ať už měla jakoukoli hodnotu. Výjimku měli fotbalisté, za zlato dostal každý člen týmu 100 000 dolarů, z čehož je jasně patrné, kterou medaili si Brazilci přáli nejvíc. Ragbisté Fidži získali pro svou zemi první zlato v historii a vedle státních vyznamenání si odnesli každý skoro tři čtvrtě milionu.

Některé odměny mají kuriózní podobu. Íránci dostávají zlaté mince za téměř 2,5 milionu, k tomu zlaté boty vážící 1 kilogram, auto (oboje zhruba za 800 000) a pozemek na stavbu domu. V Kazachstánu za medaile rozdávají rovnou hotové byty, od 3+1 za zlato po garsonku za bronz. V Koreji olympijským vítězům zkrátí povinnou vojenskou službu ze 2 let na 4 týdny. Rumuni mají zajištěnou doživotní rentu.

Phelps musel velkou část vrátit

Země, které sbírají hodně medailí, za odměny tolik neutrácejí. Američané, kteří měli na hrách vůbec nejúspěšnější výpravu, dostávají za zlato 25 000 dolarů, tedy asi 600 tisíc korun. A ve Spojených státech se vedou diskuse o tom, zda by odměny alespoň neměly být osvobozeny od daní. Návrh v Kongresu zatím neprošel, a tak Phelps za svou medailovou žeň odvede státu víc než 50 000 dolarů, čili dobrou polovinu (v Riu získal ještě stříbro).

Němci mají za zlato 20 000 eur, Číňané 27 000, Francouzi 50 000, Rusové 53 000 a Italové 150 000. List Komsomolská pravda však poznamenává, že v Rusku sportovní úspěch otvírá cestu k moci. Jako příklad uvádí zápasníka Alexandra Karelina, boxera Nikolaje Valujeva a gymnastku Světlanu Chorkinovou, kteří po skončení sportovní kariéry úspěšně vstoupili do politiky.

Zatím neurčená finanční odměna čeká na Řeky, kteří drží tradici odměňování úspěšných olympioniků už od 1. novodobých her v roce 1896. Maratonský vítěz Spiridion Louis si tehdy za zlato řekl o oslíka a jako bonus ho dostal i s vozíkem…

Tagy: medaile odměna Olympiáda v Rio de Janeiro

Zdroje: ČTK