Obhajoba bronzu se komplikuje. Český čtyřkajak možná přijde o klíčového člena

- LOH 2016 autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Do Ria odletěli jako obhájci olympijského bronzu z Londýna, jejich cesta za dalším cenným kovem se však komplikuje. Český čtyřkajak řeší zdravotní potíže háčka Daniela Havla, kterého možná bude muset zastoupit náhradník Jakub Špicar. Klíčové rozhodnutí o konečném složení reprezentační posádky teď leží na bedrech trenéra Pavla Hottmara.

Český čtyřkajak trápí střevní potíže Daniela Havla

Český čtyřkajak trápí střevní potíže Daniela Havla,zdroj: Profimedia.cz

Havel má střevní potíže, dva dny pořádně nejedl a má za sebou dvě jízdy na deblkajaku, byť vypuštěné. Jeho síla zmizela. Přitom je klíčovým mužem posádky, jako háček udává tempo a frekvenci záběrů. Za ním sedí Lukáš Trefil, který ještě v Riu nezávodil, v třetí díře je stříbrný olympijský medailista ze singlu Josef Dostál a zadákem, jenž loď řídí, je Jan Štěrba. Ten s Havlem dnes jel finále B deblkajaků tak, aby se neunavil.

O složení týmu se musí rozhodnout dnes večer. Podle pravidel neexistuje možnost, že by rozjížďku jel Špicar a do finále by nastoupil případně uzdravený Havel. V nezáviděníhodné situaci tak je reprezentační kouč Pavel Hottmar. Riskne to a nechá v lodi nemocného a zesláblého háčka? Nebo to riskne a do lodě posadí muže, s nímž se v letošní sezoně čtyřkajaku ve dvou startech nedařilo?

"Zatím držíme osvědčenou sestavu. Jsme připraveni na všechno, ale nechtěl bych předbíhat. Věříme, že Dan (Havel) bude v pořádku, že to byla jen nějaká dvoudenní viróza," doufal dnes Hottmar. Klíčový bude odpolední první trénink sestavy v Riu na vodě. Případnou změnu sestavy by dnes večer musela schválit komise kanoistické federace ICF a zástupci MOV. "Věřím, že k této možnost nedojde," uvedl kouč.

Medaile jako dárek pro dceru, vysnil si Havel

Poslední slovo bude mít Havel a jeho pocity. Jeho objektivní stav posoudí lékaři. "Trochu se to zlepšuje, ale za dva dny jsem snědl suchou rýži a banány," podotkl Havel. I on sám věří, že se dá dohromady. "Prášky zabírají, nechci vrchol čtyřletého snažení prosedět na záchodě," utrousil.

Špicar tak byl v Riu uveden do pohotovostního režimu, jezdí každý den na vodě v kajaku. "Proto tady je. Trénuje, připravuje se," řekl Hottmar. Do čtyřkajaku ho ale dnes neposadí. "Zatím všichni doufáme, že Dan bude v pořádku a do finále bude fit. Jedeme v osvědčeném sehraném složení. Věřím, že je to nerozloží a doufám, že je to semkne," doplnil kouč.

Havel má ještě jednu motivaci navíc, proč v Riu uspět. Domů by rád přivezl medaili jako dárek pro dceru, jejíž narození očekávají s manželkou Andreou krátce po skončení olympiády. "Je to motivace. Udělat výsledek, aby na mě dcera pak byla pyšná. Hodně mě to žene dopředu," řekl Havel již před odletem do dějiště olympijských her. Podobně na tom byl i judista Lukáš Krpálek, jemuž se ale syn Antonín narodil na začátku července.

Tagy: zdravotní problémy Olympiáda v Rio de Janeiro čtyřkajak česká výprava do Ria

Zdroje: ČTK