Neumějí snad plavat? Na Phelpse a spol. poprvé na hrách dohlížejí u bazénu i plavčíci

- LOH 2016 autor: knp

I když získal americký plavec Michael Phelps rekordních 22 olympijských medailí včetně 18 zlatých, což z něj činí nejúspěšnějšího sportovce v dějinách her, a opravdu se nepředpokládá, že by se během závodů začal on nebo kterýkoliv jiný olympionik topit, musejí na bezpečnost v bazénu během soutěží v Riu de Janeiro dbát plavčíci. Vyžadují to totiž brazilské zákony. 

Plavčík u olympijského bazénu

Plavčík u olympijského bazénu,zdroj: Profimedia.cz

Je to poněkud delikátní situace, když mistry řemesla „hlídají“ studenti, kteří jejich schopnosti ani zdaleka nemají. „Každý bazén v Brazílii od určité velikosti musí mít podle zákona plavčíky. Přáli bychom si, aby tu být nemuseli, ale nemáme na vybranou,“ řekl sportovní manažer plaveckých soutěží Ricardo Prado, bývalý mistr světa a olympijský medailista.

Mezi plavci samotnými vzbuzuje přítomnost mužů a žen v červeno-žlutých úborech s píšťalkami a záchrannými kruhy úsměv. „Tohle je opravdu jedna z nejlegračnějších věcí, co jsem kdy na olympijských hrách viděl,“ uvedl novozélandský plavec Matthew Stanley. „Byli jste někdy na Bali? Tam plavčíci celý den sedí na věži a popíjejí pivo. Tohle mi to připomnělo. A když má někdo infarkt, sejdou dolů.“

Australanka Tamsin Cooková si přisadila. „Po tom šíleném tréninku dneska ráno si dovedu představit, že by plavčíci mohli být potřeba,“ smála se 17letá plavkyně v narážce na nával v bazénu. „Ale jo, je to celkem švanda,“ dodala.

Oproti obvyklé službě si strážci bazénového pořádku budou moci během her užívat klidné chvíle a exkluzivní výhled na zápolení o medaile z míst hned u bazénu. Jejich pomoc by nepotřeboval ani jeden z nejslabších plavců v olympijské historii. V roce 2000 v Sydney zdárně dokončil svůj závod i Eric „Úhoř“ Moussambani z Rovníkové Guineje, přestože se zdálo, že má v závěru trati 100 metrů volný způsob potíže udržet se na hladině…

Daleko méně důvodů k úsměvům než ostatní měli před startem soutěží britští plavci. Po příletu do Ria se jim totiž ztratilo několik zavazadel a krátce před závody tak museli po obchodech shánět nové plavky a další vybavení. Podle britských médií není jasné, zda se tašky ztratily při přepravě, nebo je někdo odcizil. „Co bylo potřeba, koupili jsme nové, ztráta výkony našich sportovců nepoznamená,“ uvedl Britský olympijský výbor.

Tagy: plavání Olympiáda v Rio de Janeiro

Zdroje: ČTK