Nejodvážnější sportovec her se v Etiopii bojí zabití. Lidé se mu skládají na azyl

- LOH 2016 autor: knp

Před zraky stamilionů lidí z celého světa poukázal ve finiši olympijského maratonu na vojenská zvěrstva, která páchá vláda v jeho vlasti. A teď se stříbrný medailista Etiopan Feyisa Lilesa bojí návratu domů. Má strach, že jej potká totéž, co lidi jeho kmene – vězení nebo smrt. Někteří jej proto považují za nejstatečnějšího účastníka ukončených her. A lidé v internetové sbírce zatím vybrali víc než 40 000 dolarů (téměř milion korun) na jeho azyl. Vláda v Addis Abebě tvrdí, že se může do vlasti bez obav vrátit…

Gesto protestu Feyisy Lilesy

Gesto protestu Feyisy Lilesy,zdroj: Profimedia.cz

Lilesa při dobíhání do cíle závěrečného olympijského maratonu zkřížil ruce nad hlavou jako výraz odporu proti násilí, kterého se vláda v Etiopii dopouští na členech nejpočetnější, avšak marginalizované etnické skupiny Oromů. Gesto se používá i při solidárních manifestacích ve světě, naposledy minulý týden v jihoafrickém Johannesburgu a v lednu v americkém New Yorku.

Sám vytrvalec je příslušníkem kmene Oromů. „Etiopská vláda zabíjí můj národ, takže stojím za všemi protesty, ať jsou kdekoliv, protože Oromové jsou můj kmen. Mí příbuzní jsou ve vězení, a pokud mluví o demokratických právech, jsou zabiti,“ řekl po závodu.

Proto se obává toho, že by po návratu mohl dopadnout stejně. Skupina Etiopanů v USA najala tým právníků, který odjel do Ria pomoci Lilesovi v žádosti o azyl v USA. Maratonec má ale v Etiopii manželku a 2 děti.

Etiopská vláda ovšem tvrdí, že běžci v zemi žádné nebezpečí nehrozí a čeká jej uvítání jako hrdinu. Mluvčí vlády řekl, že Etiopie nemá důvod Lilesu zavřít a že respektuje jeho politický názor. Popřel také, že by byl některý z jeho příbuzných kvůli protestům Oromů ve vězení. Státní média však neukazují záběry Lilesy z konce maratonu.

Krátce po protestu založil na internetu organizátor z Kalifornie ve prospěch maratonce crowdfundingovou kampaň, v rámci které lidé z celého světa společně sbírají příspěvky na podporu běžce a jeho rodiny. Podle kampaně projevil Lilesa „mimořádné hrdinství“ a stal se „mezinárodním symbolem“ protestů Oromů. Původně stanovené nižší cílové částky sbírky byly překročeny během několika hodin…

Olympijská charta přitom zakazuje jakékoliv politické projevy během her. Mezinárodní olympijský výbor řekl, že o Lilesově případu nyní sbírá informace.

V posledních měsících v Etiopii opakovaně protestovali lidé, kterým se nelíbí přístup vlády k Oromy obývaným oblastem Oromija a Amhara, kde má být mimo jiné přerozdělena půda. Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch uvedla, že etiopské bezpečnostní síly zabily více než 400 protestujících Oromů. Addis Abeba toto číslo zpochybnila…

Tagy: lidská práva etiopský běžec Olympiáda v Rio de Janeiro kmen Etiopie

Zdroje: ČTK