Na poslední chvíli. Phelps překonal 2168 let starý rekord a odešel jako ten největší

- LOH 2016 autor: knp

Dlouho, předlouho se zdála být sbírka 12 individuálních medailí z olympijských her Řeka Leonidase nezdolatelným milníkem.  Přesně 2168 let to bylo. Pak ovšem přišel americký chlapík z Marylandu s dlouhými pažemi a antického hrdinu trumfnul. Michael Phelps se stal v Riu absolutním králem olympiád, ať už těch starověkých nebo novověkých.

Největší sběratelé olympijských individuálních triumfů: řecký atlet Leonidas a americký plavec Michael Phelps

Největší sběratelé olympijských individuálních triumfů: řecký atlet Leonidas a americký plavec Michael Phelps,zdroj: Archiv/Profimedia.cz

Když se o něm neustále mluvilo jako o nejúspěšnějším olympionikovi všech dob, nebyla to tak docela pravda. Kdysi dávno, v dobách, jež o mnoho staletí později inspirovaly francouzského historika Pierra de Coubertina k obnovení pravidelného sportovního zápolení, dobýval soutěže se stejnou vervou jako nyní Phelps Řek Leonidas z Rhodosu.

A také se stejnou univerzálností. Jako první v historii ukázal, že sportovec může být všestranný. Na 4 hrách v řadě triumfoval jak v běžeckých sprintech zvaných stadion (běh na zhruba 180 metrů – každý stadion byl jinak velký…) a diaulos (běh na 2násobnou trať), tak v silové disciplíně hoplitodromos (běh těžkooděnců).

V ní atleti na rozdíl od ostatních závodů nesoutěžili nazí, ale naopak v těžké bronzové výzbroji s masivním štítem v ruce. Délka běhu se určovala pro každé hry jinak, pohybovala se od 700 do 3000 metrů. Šlo spíš o vojenské cvičení, však to také byla součást výcviku válečníků. A spíš než rychlost byly potřeba ocelové svaly a výdrž. „V těch 40stupňových vedrech, která během soutěží panovala, to byl zabijácký závod,“ líčí Paul Cartledge, profesor klasické historie na Univerzitě v Cambridgi.

Antický univerzál však vynikal i v tomto, což mu vyneslo titul „Triastes“ – trojbojař. Svého posledního triumfu navíc dosáhl ve 36 letech… Slavný aténský sofista Filostratus ve svém díle Gymnastikos, jež pojednává o sportovním tréninku, píše, že Leonidas ukázal, jak byly všechny dosavadní teorie přípravy běžců zastaralé.

Nebýt Phelpse, mohl jsem být tím hrdinou já, míní Lochte

Ve své době byl neporazitelný – podobně jako nyní Phelps, který také nedělá rozdíl mezi tím, jestli zrovna plave krátký kraul nebo dlouhý motýlek. Leonidasovu sbírku zlatých sice předčil už dávno, jenže pomohl mu v tom značný počet štafet. Svou 13. zlatou medaili v závodě jednotlivců, jíž překonal Řekův tucet, získal teprve před pár dny ve svém předposledním individuálním startu v kariéře – a v posledním vyhraném.

Po 2168 letech od Leonidasova triumfu v roce 152 před n. l. dohmátl v Riu de Janiero jako 1. v polohovce na 200 metrů. A stal se už neoddiskutovatelně nejúspěšnějším sportovcem her všech dob. „Nebýt jeho, má kariéra by určitě byla úplně jiná. Možná jsem mohl být jako Michael Phelps já,“ prohlásil jeho velký rival a kamarád z americké reprezentace Ryan Lochte, jenž je s 12 olympijskými medailemi (5 zlatými) 2. nejúspěšnějším plavcem v dějinách her. Za Phelpsem skončil v olympijském bazénu celkově 4x…

Stejně jako on má zlata i ze štafet, rekordman jich v nich posbíral celkem 10 ze svých 23. Včetně té poslední v noci na dnešek v polohovém závodě na 4x100 metrů, jenž byl současně závěrečným představením jeho stěží popsatelné kariéry. „Když jsem dneska vystoupil z autobusu a šel k bazénu, cítil jsem, že trochu začínám ztrácet nervy. Poslední rozcvičení, naposledy obléknout plavky, poslední nástup před fanoušky v reprezentaci… Je to šílené,“ vyznal se Phelps, že pro něj bylo loučení hodně emotivní.

„Všechno to začalo jedním klukovským snem o tom, jak změnit plavání a pokusit se o něco, co ještě nikdy nikdo nedokázal,“ vzpomínal. „Přesně takhle jsem chtěl uzavřít kariéru. Prožil jsem si svůj sen. To, že jsem vše dokázal završit na těchto hrách, je zkrátka perfektní způsob, jak skončit.“

Jeden primát přesto bájnému Leonidasovi zůstane. Žádné historické prameny totiž nehovoří o tom, že by kdy na olympiádě prohrál – všechny své starty proměnil ve zlato. To Phelps říct nemůže. Možná je tu pro další generace sportovců přece jen ještě výzva, že je stále co zlepšit…

Tagy: plavání medaile Olympiáda v Rio de Janeiro Michael Phelps

Zdroje: Vlastní,ČTK