Mám bronz, ale mám se radovat, nemám? Hloupá situace, cítila s krajankami Šafářová

- LOH 2016 autor: knp

V zápase o 3. místo olympijské ženské 4hry se odehrálo přesně to, co si ani jeden z českých párů před semifinále nepřál: duel proti krajankám. A tak na kurt v Riu nastoupily 4 hráčky v identickém úboru z národních barev – červené sukni a modrém tílku – a pustily se do vzájemného souboje. Lucie Šafářová, Barbora Strýcová vs. Andrea Hlaváčková, Lucie Hradecká. Pro 2 páry byla připravena jako odměna jen 1 medaile…

Lucie Šafářová (vlevo) s Barborou Strýcovou nakonec po zisku bronzu své emoce na kurtu projevily

Lucie Šafářová (vlevo) s Barborou Strýcovou nakonec po zisku bronzu své emoce na kurtu projevily,zdroj: Profimedia.cz

Zahajovací set na dlouhé desítky minut ovlivnila velká tréma na obou stranách, z prvních 4 her si podání uhájila jen Hlaváčková a i dál tenistky hodně kazily. „Byla jen 1 medaile a zápas byl vypjatý. Každá z nás byla hrozně nervózní a podle toho taky vypadal tenis. Nebyl to zrovna nejhezčí zápas, co jsme tu hrály,“ řekla Strýcová.

Po využitém mečbolu ukázaly vítězky emoce štěstí jen vlažně. „Byla to hrozně hloupá situace,“ ulevila si Šafářová. „Mám se radovat, nemám se radovat, když jsou na opačné straně Češky? Vždyť jsme vyhrály…“ říkala si Strýcová. Po podání rukou u sítě teprve propuklo nadšení. „Pak jsme si zaskákaly,“ usmála se.

Výkon poraženého týmu ovlivnil zdravotní stav Hlaváčkové, která má po zásahu míčkem od Martiny Hingisové ve včerejším semifinále zlomeninu pod oční bulvou a lékaři jí nedoporučovali nastoupit. Rozmlouvala jí to i její parťačka. „Ale já si myslím, že by mi to pak bylo líto. Prostě jsem to riskla. Jsme sportovci a hrajeme se zraněními,“ namítla Hlaváčková.

Hrála ale s obavami. Ke smečím se otáčela zády a údery nebyly agresivní, jak by chtěla. „Celkový přehled na kurtu chyběl, nemohla jsem reagovat na míč. Tak jsem to tam tak šolichala a doufala v zázrak, který se nestal,“ posteskla si. „Přejeme si, ať se dá Andrea dohromady, ale musely jsme tam jít,“ pokrčila rameny Šafářová a spolu se Strýcovou označily duel o olympijskou medaili proti krajankám za „hrozný“.

Šafářová musela v Riu skrečovat 2hru: Ale debl jsem vzdát nechtěla

Obě patří k předním světovým deblistkám, Šafářová loni získala s Američankou Bethanií Mattekovou-Sandsovou 2 grandslamové tituly. I proto si věřily. „Před odletem jsem řekla, že jedeme pro medaili,“ podotkla Šafářová a připomněla Strýcové, že ta se na ni přitom zle podívala. „Jsem laik, no,“ smála se teď. „Žily jsme náš příběh a ten je teď dopsaný. A dost dobře,“ zářila Strýcová.

Ta přitom do páru nastoupila až na poslední chvíli jako náhradnice za Karolínu Plíškovou, jež se účasti na olympiádě 14 dní před jejím startem vzdala. „Myslím, že nám pořád ještě nedochází, co se stalo. Splněný sen,“ vyznala se Šafářová, která se během turnaje musela vyrovnávat se střevními problémy a skrečovala kvůli nim zápas ve 2. kole 2hry. „Debl jsem vzdát nechtěla. Prostě jsem chtěla hrát za každou cenu,“ prohlásila. A Strýcová se přidala: „Je to nádherné. Medaili mám i proto, že jsem vydržela, trénovala jsem každý den. A už se mi chce brečet. Nemluvím.“

V kariéře si prošla temným obdobím, když musela na přelomu let 2012 a 2013 vytrpět půlroční trest za doping, protože měla v těle zakázaný stimulant sibutramin, který byl obsažen v potravinovém doplňku. „Samozřejmě mi to blesklo hlavou. Hrozně moc a často. Přemýšlela jsem, čím vším jsem si musela projít, jak jsem se vracela. Medaili mám i proto, že jsem vydržela, trénovala každý den,“ řekla. Kdyby přitom MOV uspěl s aplikací pravidla o zákazu startu sportovců s dopingovým hříchem, pod pěti kruhy by nastoupit nesměla. To se ale nestalo.

Teď už jen musejí se Šafářovou den počkat, než si na krk pověsí bronzovou olympijskou medaili. Cenný kov si sice zajistily, ale slavnostní vyhlášení se v Riu de Janeiro uskuteční až o den později po finálovém utkání 4hry. „Těšíme se na medaili moc a počkáme si moc rády,“ hlásily svorně. „Ale abys na to viděla,“ dobírala si Šafářová Strýcovou v narážce na to, aby nepřehnala oslavu.

 

Tagy: české tenistky bronzová medaile Olympiáda v Rio de Janeiro česká výprava do Ria

Zdroje: ČTK