Kvitovou přemohly slzy olympijského štěstí. Jsem za ně moc ráda, vyznala se

- LOH 2016 autor: knp

Oba své wimbledonské triumfy slavila tenistka Petra Kvitová krátce po mečbolu rozzářená s úsměvem. Po zisku bronzové olympijské medaile na hrách v Riu de Janeiro si však klekla na betonový kurt a slzela štěstím.

Petru Kvitovou na kurtu přemohlo dojetí

Petru Kvitovou na kurtu přemohlo dojetí,zdroj: Profimedia.cz

„Slzy štěstí jsem neměla hodně dlouho. Jsem moc ráda, že přišly,“ řekla pár minut po zápase. Oči měla stále vlahé, ale na tváři už se jí rozlil slastný úsměv a velká úleva. Na začátku roku si totiž předsevzala, že hlavním cílem je vybojovat medaili na olympiádě. A povedlo se. „Po roce, který není úplně hvězdný, je získat bronz skoro nadlidský úkol,“ oddechla si.

Od začátku roku se jí nedařilo. Po Australian Open se po 7 letech rozešla s trenérem Davidem Kotyzou a pak i s přítelem, hokejistou Radkem Meidlem, s nímž už byla půl roku zasnoubená. Řešila různé zdravotní problémy a neuhrála žádný velký výsledek. Až v Riu z ní najednou vyzařovalo odhodlání. „Jsem ráda, že jsem si schovala nejlepší tenis sem,“ řekla.

Několikrát na své 3. olympiádě zopakovala, jak je nabuzená a že fakt, že hraje v národních barvách, jí dodává energii. „Zápasy za Česko jsou pro mě vždy výjimečné. Přišla jsem předvést, co umím,“ poznamenala 26letá hráčka z Fulneku, která měla lví podíl na 4 českých titulech ve Fed Cupu v uplynulých 5 letech.

Toužila po zlatu, ale v semifinále prohrála s překvapením turnaje Mónicou Puigovou z Portorika. V olympijské vesnici pak půl hodiny brečela a jen těžko se ze zklamání dostávala. „Smutek byl opravdu obrovský. Nedokázala jsem si představit, jaké to bude bojovat o bronz, ale pro medaili jsem sem přijela.“

Jsem rozsypaná, ale slavit půjdu. Potřebuju se uvolnit, těší se

Když se připravovala na duel o bronz s Madison Keysovou z USA a dívala se na videa, úplně se nesoustředila. Večer prý usínala spíš s pocitem prázdnoty než natěšením. Ráno už se cítila lépe. Rozehrála se s šéfem české tenisové výpravy Petrem Pálou a nebyla nervózní. „Což bylo zvláštní, ale cítila jsem, že to tam je a že udělám všechno pro to, abych získala aspoň ten bronz. Nakonec jsem se dokázala namotivovat, za což jsem strašně ráda,“ uvedla.

Poprvé v kariéře si Kvitová řekla, že něco dokáže – a také to dokázala – za stavu 5:4 ve 2. setu ve finále Wimbledonu 2011 proti Rusce Marii Šarapovové. „Mohl to být jediný moment v mém životě, tak ať to dám. A dala jsem to,“ vzpomínala.

V Riu dohrávala s bolavým předloktím, začala se jí ozývat noha. „Jsem ráda, že to mám za sebou. Jsem dost rozsypaná,“ svěřila se. Na oslavu se však těšila. „Něco si dám, potřebuju se uvolnit. Ten týden byl opravdu ve stresu. A chci si konečně užít olympiádu. Já nebyla nikde. Na Ježíšovi, na Copacabaně, ani na jiném sportu. To je tragédie. Ale mám medaili,“ usmála se.

A podle jejího trenéra David Vydry nemusí být jedinou olympijskou. „Vzhlíží k legendám, které získaly zlato. To se jí nepovedlo,“ podotkl Vydra, jenž proto věří, že šance přijde zase za 4 roky v Tokiu. „Třeba to zmákne. Myslím, že ještě bude hrát,“ dodal. Tažení wimbledonské vítězky olympijským turnajem mu totiž potvrdilo, jak velké má jeho svěřenkyně srdce. „Hrozně moc!“ zdůraznil.

Kvitová po zisku bronzu běžela k ochozům, plácla si s Pálou, doktorem Vlastimilem Voráčkem a Vydra se k ní dolů ke kurtu naklonil nejvíc. Objali se a on ji požádal, aby mu dala pusu. „A dostal jsem!“ řekl očividně dojatý kondiční trenér.

Tagy: česká tenistka bronzová medaile Olympiáda v Rio de Janeiro Petra Kvitová česká výprava do Ria

Zdroje: ČTK