Kudličkovi vadili ubozí fanoušci. Bylo to jako za Hitlera, přisadil si Lavillenie

- LOH 2016 autor: knp

Útočil na medaili, ale nakonec pochopil, že jde o příliš vysokou hru. Přesně o závratných 18 centimetrů vyšší, než kolik ve finále olympijského závodu v Riu tyčkař Jan Kudlička skočil. Český rekordman nakonec obsadil výkonem 575 centimetrů dělené 4. místo.

Jan Kudlička si v Riu ve srovnání s letošními tabulkami vylepšil pozici

Jan Kudlička si v Riu ve srovnání s letošními tabulkami vylepšil pozici,zdroj: Profimedia.cz

Rozhodně však potěšil. I sebe. „Myslím, že jsem ostudu neudělal. Jel jsem sem s hodně vysokým umístěním ve světových tabulkách a ještě jsem ho trochu vylepšil. Předvedl jsem maximum, co jsem asi mohl. Byl jsem dobře připravený, ale byli lepší,“ pokrčil rameny.

Ze svého výkonu měl celkově hodně dobrý dojem, na světové akci nikdy takhle vysoko neskončil. Skákal bez nervů a cítil se v pohodě. „Za mě super, byl jsem skvěle připravený. A co dodat? Jsem čtvrtej, tak jsem prostě čtvrtej. Škoda. Třeba někoho chytnou,“ vtipkoval o možné změně výsledků kvůli dopingu.

Napoprvé skočil 3 postupné výšky a neuspěl až na 585 cm, čímž by vylepšil o 2 centimetry vlastní národní rekord. V taktické bitvě pak 2x nepřekonal ani 593 cm a o místo těsně pod stupni vítězů se podělil s Polákem Piotrem Lisekem.

„Může se stát cokoliv, ale musím být realista,“ říkal si Kudlička při pohledu na soupeře. „Věděl jsem, jak kluci skákali během sezony přes 590, a byla velká pravděpodobnost, že když jsou dobré podmínky, které tentokrát panovaly, že to skočí. A skočili,“ shrnul nedávný stříbrný medailista z ME v Amsterdamu.

Na český rekord jsem měl, lituje

První pokus na 585 cm, čímž by o 2 centimetry vylepšil vlastní český rekord z letošní Pražské tyčky, nezvládl. Pak musel kvůli úspěšným pokusům soupeřů riskovat na 593 cm a neuspěl. „Tolik jsem na stojanech nikdy neměl… Ale věděl jsem, že kdyby se mi povedl udělat relativně technický skok na té tyči, na které jsem skočil rekord, mohl bych to skočit. Ale neskočil. Já chtěl postupně, nejdřív 585, rozsvítilo by se mi tam NR (národní rekord) a pak bych šel dál. Určitě jsem na 585 měl, ale scénář se vyvíjel tak, že mě to (soupeři) nenechali doskákat. Medaile by byla zajímavější než skočit 585 a být 4.,“ řekl.

Byl rád, že nejtvrdší tyč, jakou měl na stadionu, vydržela a nepraskla. Na ME v Amsterdamu ji totiž při vytahování z obalu porušil v úchytu. „Trenér zapracoval, slepil ji a já ji omotal. Vydržela. Zaplaťpánbůh za to,“ oddechl si.

Nečekaně zvítězil Brazilec Thiago Braz da Silva skvělým výkonem a osobním i olympijským rekordem 603 cm před světovým rekordmanem Renaudem Lavilleniem z Francie (598). Před Kudličku a Poláka Piotrem Lisekem se dostal ještě Američan Sam Kendricks.

Závod začal se zpožděním. Tyčkaři se rozcvičili, ale pak se spustil silný liják. „Skákat nešlo, to jsme nemohli. Spíš jsem se bál, že nás sem pošlou ještě další den,“ řekl Kudlička. Půl hodiny strávili tyčkaři v tunelu v útrobách stadionu, „Posadili nás na beton a seděli jsme tam. A byla to příjemná pauzička,“ usmál se.

Zklamalo ho však publikum. Brazilci stejně jako na jiných sportech při pokusech protivníka domácího sportovce bučeli. V tomto případě na obhájce zlata Francouze Lavillenieho. „To mi přijde ubohé a do sportu to nepatří. Zachovali se nesportovně,“ řekl tyčkař. „Tohle kdyby se stalo v Česku, za české fanoušky bych se styděl.“

Lavillenie bučení brazilského publika nesl těžce. Dokonce přirovnal atmosféru na stadionu k hrám v Berlíně 1936, které zneužil Adolf Hitler k propagaci nacismu. Řekl, že si připadal jako Jesse Owens – na atleta tmavé pleti tehdy lidé také bučeli. Za tato slova, která pronesl v emocích krátce po závodě, se na následné tiskové konferenci omluvil. Da Silva diváky hájil. „Chápu naše lidi, že chtěli, aby vyhrál domácí závodník. Brazilci neumějí kontrolovat emoce,“ dodal na vysvětlenou.

Tagy: atletika Olympiáda v Rio de Janeiro skok o tyči

Zdroje: ČTK