Krpálek šel na stupně vítězů s fotkou zesnulého parťáka: To on mi to vyhrál…

- LOH 2016 autor: knp

Už je to skoro rok, co v Havířově nesl při pohřbu jeho rakev. Přesto nezapomněl, ba naopak. Přítomnost na olympiádě v Riu bez parťáka z reprezentace Alexandra Jurečky myšlenky Lukáše Krpálka na obrovského kamaráda hodně zintenzivnily. Na hrách měli být teď spolu, jenže zářijová nehoda při potápění v hloubce 84 metrů italského jezera Lago di Garda jejich plány rozdrtila.

Lukáš Krpálek na stupních vítězů se zlatou medailí a fotkou zesnulého kamaráda Alexandra Jurečky

Lukáš Krpálek na stupních vítězů se zlatou medailí a fotkou zesnulého kamaráda Alexandra Jurečky,zdroj: Profimedia.cz

Krpálek tak na svého souputníka myslel neustále, to zlato vyhrál hlavně pro něj. Touha jej získat ho hnala dopředu jako motor, díky němuž přejel dýchavičné soupeře. Na stupně vítězů pak coby novopečený olympijský šampion vystoupil s fotkou zesnulého kamaráda, kterou měl celý den na očích.

Už po jeho smrti se k tomu vlastně zavázal. „Budeme se všichni judisté snažit dokázat to, co ty jsi dokázat chtěl, ale už jsi to nestihl. RIP, můj druhý bráško,“ napsal Krpálek na Facebooku po Jurečkově smrti. Ten se přitom tehdy zrovna vracel po zranění do formy, která jej předtím vynesla na MS 2x do elitní desítky.

Před odletem do Ria svůj závazek Krpálek zopakoval přímo u hrobu kamaráda. Navštívil Lysou horu v Beskydech, kde má rodák z Havířova pomník. „Slíbil jsem mu tam, že tu medaili musím přivézt, takže to byla moje obrovská povinnost,“ prohlásil Krpálek.

Alexandr Jurečka, Lukáš Krpálek, judo

Alexandr Jurečka (vlevo) s Lukášem Krpálkem,zdroj:Facebook

Právě to ho dnes táhlo za triumfem. „Poslední 2 zápasy jsem žil ve vidině, že tu medaili vybojuju pro Sašu. Bylo by to pro mě mnohem těžší, kdybych neměl tahový tah a touhu to vybojovat pro něj. Věděl jsem, že tam stojí celou dobu se mnou. Když jsem nemohl, když jsem ležel na zemi, vzpomněl jsem si na něj, že jsme tam spolu. A vlilo mi to nové síly do žil. Jsem hrozně rád, že se to povedlo,“ vykládal dojatě obrovitý judista.

S Jurečkou vyrůstali odmala. „Celý ten rok po tom byl pro všechny judisty hrozně těžký, protože to byl obrovský parťák, byla s ním velká sranda,“ líčil. Při české hymně pro vítěze mu ale vzpomínka na něj zalila oči slzami. Když dozněly poslední tóny, sáhl do kapsy a vytáhl jeho fotku. Jen on sám věděl, jak důležitá to pro něj je chvíle. „Chtěl jsem, když se ta medaile povedla, aby tam šel se mnou na vyhlášení,“ vysvětlil pak tichým hlasem své gesto.

Tagy: judo zlatá medaile Olympiáda v Rio de Janeiro česká výprava do Ria

Zdroje: Vlastní,ČTK