Kde jsou sběrači? Šli na svačinu? hledala je tenistka Strýcová i její soupeřka

- LOH 2016 autor: knp

Nezvyklé scény zažívala tenistka Barbora Strýcová v 1. kole olympijského turnaje v Riu de Janeiro. Sběrači a pořadatelé pořádně nevěděli, co dělat, až vznikaly komické situace.

Olympijský tenisový turnaj zatím svým servisem vzbuzuje rozpaky

Olympijský tenisový turnaj zatím svým servisem vzbuzuje rozpaky,zdroj: Profimedia.cz

„Bylo to zvláštní, všechno kolem nebylo na 100% připravené. Je to škoda, protože olympiáda je jednou za 4 roky a mělo by to být tip ťop,“ řekla 21. hráčka světa Strýcová po své premiérové výhře na OH v kariéře.

V duelu s Belgičankou Yaninou Wickmayerovou, kterou zdolala 7:6 a 6:1, se třeba stalo, že sběračka u sítě posílala míč k zadní čáře v době, kdy už si hráčky nadhazovaly na druhý servis. „Byla jsem trošku v šoku. Sběrači nevěděli kdy, co a jak posílat, takže jim to musel hlavní rozhodčí vysvětlit,“ divila se Strýcová.

Zmatených sběračů jí bylo místy až líto. „Chudinky někdy nevěděli, co se tam děje, ale jak jsme hrály déle a déle, bylo to dobrý,“ uvedla plzeňská rodačka.

V 1. setu se dokonce stalo, že jedna parta sběračů odešla střídat, ale druhá se zapomněla a přišla později. Tenistky tak na sběrače čekaly. „Obě jsme s Yaninou byly paf. Co se děje? Kde jsou? Šli na svačinu? Tři minuty jsme čekaly, než dostaneme balony. Ještě nikdy se mi to nestalo,“ nechápala Strýcová.

Štěpánkovi s Rosolem chyběly ručníky i míčky

Zpočátku se nezvyklým chováním sběračů a hlukem v hledišti nechala rozhodit. Možná ještě víc to ale vadilo soupeřce, která hraje strojový tenis. „Jak jsme různě čekaly, prospělo to spíš mně,“ přikývla Strýcová a šéf českých tenistů v Riu Petr Pála souhlasil. „Bylo to k její pomoci, ale je to taky nepříjemné,“ podotkl fedcupový kapitán.

Nezvyklý start utkání měli i deblisté Radek Štěpánek a Lukáš Rosol. Když přišli na kurt před zápasem se Španěly Robertem Bautistou a Davidem Ferrerem, rozhodčí se jim omlouval, že chybějí ručníky. „Šel to řešit a přišel za 2 minuty s tím, že se omlouvá, že nemá náhradní míče, že máme jen ty na rozehrávku a že snad v jejím průběhu druhé míče dorazí,“ žasl 37letý Štěpánek.

I 2násobného daviscupového vítěze překvapilo, že na olympiádě není vše připraveno, jak by mělo být. „Mělo by to fungovat. V Brazílii se hrají normální turnaje, takže tady vědí, jak to obyčejně funguje, ale olympiáda je výjimečný turnaj se vším všudy,“ řekl. S Rosolem zápas proti španělskému páru prohráli 1:6 a 4:6. „Všechno nakonec dorazilo, takže to zápas neovlivnilo,“ dodal.

Podle Rosola odpovídá organizace turnaji nižší kategorie. „Nevím, jestli se to dá s akcí ATP úplně srovnávat, spíš s lepším challengerem,“ uvedl. „Je vidět, že všechno honí na poslední chvíli. V Pekingu fungovalo všechno na minutu, v Londýně taky fantastický, ale tady to je taková exotika,“ dodal Štěpánek.

Ani Lucii Šafářové se nevyhnuly problémy se sběrači. Někteří byli nejistí a nedokázali na první pokus chytit míček. Navíc v horkém dni praskl ručník s ledem, kterým se hráčky ochlazují o pauzách mezi gamy. „Trvalo, než ho přinesli. A nefungovala páska na síti, ale snad to dají do kupy. Není jednoduché připravit všechno na tak velký turnaj, musíme být trochu tolerantní,“ vyzvala Šafářová.

To vše nepokazilo zážitek kajakářské mistryni světa Kateřině Kudějové a skeetařce Libuši Jahodové, které pomohly svým fanděním Strýcové. V Riu si poprvé v životě užily atmosféru velkého tenisového zápasu. „Super! Po pravdě jsem na zápase nikdy nebyla, nevěděla jsem moc, jak to má probíhat. Tak jsem to tady všechno zjišťovala,“ řekla Kudějová. „Taky jsem byla poprvé a bylo to super. Ty emoce! Tenis byl na jedničku,“ doplnila Jahodová.

Tagy: tenis Olympiáda v Rio de Janeiro

Zdroje: ČTK