Judista Krpálek je olympijským vítězem! To zlato je pro mého mrtvého kamaráda, řekl

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 12. 8. 2016 09:59) - LOH 2016 autor: knp

Česká výprava slaví na olympijských hrách v Riu de Janeiro první zlatou medaili! Judista Lukáš Krpálek porazil ve finále kategorie do 100 kilogramů po jasné převaze nasazenou jedničku Ázerbájdžánce Elmara Gasimova na ipon. Den po bronzu kajakáře Jiřího Prskavce přidal do české sbírky 2. cenný kov.

Lukáš Krpálek je v Riu na vítězné vlně

Lukáš Krpálek je v Riu na vítězné vlně,zdroj: Profimedia.cz

Celým turnajem prošel suverénně, největší starosti měl paradoxně v úvodním zápase. Ve finále svého kamaráda Gasimova tlačil od začátku do obrany, po 10 vteřinách už slavil juko, jenže videorozhodčí jej neuznal a diváci v hale Carioca Arena 2 začali bučet. Když už to vypadalo, že se bude prodlužovat, vybičoval se k závěrečnému útoku a Gasimova dostal na ipon.

Krpálek od rána ukazoval neuvěřitelnou vůli a odhodlání. Medaili moc chtěl, po titulech mistra světa i Evropy byla jediná, která mu ve sbírce chyběla. Ale nemyslel jen na sebe. Chtěl ji přivézt ukázat domů nedávno narozenému synovi Antonínovi, jehož musel kvůli hrám na čas nechat v Česku s manželkou Evou.

A pral se také za někdejšího kamaráda z reprezentace Alexandra Jurečku, který před rokem zemřel při potápění. „Ta medaile je i pro mého obrovského kamaráda, který už tu se mnou nemůže být. Ale já doufám, že jsme byli spolu, od rána jsem měl před sebou jeho fotku,“ řekl v emotivním rozhovoru pro Českou televizi před finálovým duelem.

Už tehdy se zalykal dojetím i štěstím. „Jsem z toho úplně hotovej. Můj život je poslední rok jako pohádka. Mám úžasnou rodinu, co na mě doma čeká, úžasného syna, co se na mě těší. Jsem hrozně šťastný, že přivezu medaili malýmu,“ vykládal.

Z turnaje poslal ven 2 mistry světa

I to jej hnalo dopředu, na žíněnce to vypadalo, že snad ani jinak jeho duely dopadnout nemohou. V semifinále zdolal Cyrilla Mareta, aktuální světovou jedničku, s nímž neměl příznivou bilanci. Z dosavadních 6 vzájemných duelů vyhrál český judista jen 2, ovšem na olympijském tatami po tom nebyla ani stopa. Krpálek od začátku chtěl o výhře rozhodnout víc a rozhodčí udělili Francouzi trest za pasivitu. V samém závěru se pak po nepovedeném pokusu o juko podařilo Krpálkovi svého soupeře přidržet na ipon a s přehledem se přiblížil svému snu.

S Hagou se pral poprvé v kariéře, ale ukázal, že má Japonce načteného ze společných tréninkových kempů. Dával si pozor na jeho silné zbraně, rovněž ho donutil ke 2 trestům a sám zůstal v taktické bitvě bezchybný. „Už se hrozně těším, až bude tenhle den za mnou. Hrozně tu medaili chci,“ řekl po čtvrtfinále zadýchaný Krpálek České televizi. „Bude to náročný, teď už bude jen záležet na tom, kolik má kdo sil.“

O kolo dřív si vlajkonoš české výpravy při zahajovacím ceremoniálu poradil s Kazachem Maximem Rakovem taktickým výkonem taktéž na tresty. Paradoxně nejvíc práce tak měl při svém úvodním vystoupení v turnaji ve 2. kole, kam byl jako světová čtyřka nasazen.

Portugalec Jorge Fonseca byl úvodní 2 minuty lepší a bodoval na juko. Pak předvedl Krpálek své obrovské odhodlání odvézt si vytouženou medaili a také svou největší zbraň – výbornou kondici. Soupeře dostal pod velký tlak, donutil ho ke 3 trestům, 22 vteřin před koncem notně unaveného Fonsecu hodil na wazari a výhru už si pohlídal.

„Celou dobu jsem prohrával, ale pořád jsem se snažil udělat nějakou techniku nebo ho donutit k trestům. Byl jsem aktivnější a nakonec to dobře dopadlo. Jsem šťastný,“ řekl Krpálek cestou do šatny.

V osmifinále proti Rakovovi Krpálek potvrdil, že za poslední roky takticky dozrál. Mistra světa z roku 2009 si nepouštěl k tělu a velmi dobrým bojem o úchop nedovolil Kazachovi téměř nic. Navíc donutil soupeře ke 2 trestům a zkušeně si došel pro postup. „Oba zápasy byly hrozně moc těžké, vyrovnané, s těmihle menšími judisty se mi těžko pere a těžko se poráží. Jsem moc rád, že jsem přes ně prošel a vyšlo to,“ prohlásil pozdější vítěz.

České judo dosud mělo na kontě jedinou olympijskou medaili, o níž se v roce 1980 v Moskvě postaral Vladimír Kocman 3. místem. Nyní ho Krpálek výrazně překonal…

Tagy: judo zlatá medaile Olympiáda v Rio de Janeiro česká výprava do Ria

Zdroje: Vlastní,ČTK