Jen 13 setin od medaile… No nic, zítra zas půjdu do práce, usmál se Gebas

- LOH 2016 autor: knp

Titěrných 13 setin sekundy. V přepočtu na jízdu v kanoi jen pár centimetrů připravilo Vítězslava Gebase o olympijskou medaili na kanálu v Deodoru. Když český vodní slalomář v tréninku zkoušel co nejrychleji za sebou zmáčknout a zastavit stopky, nedostal se prý pod 15 setin. Nynější 4. místo pro něj sice znamená životní úspěch, ale i kvůli nicotnému rozdílu se v něm pocity mísily.

Vítězslav Gebas v peřejích olympijského závodu

Vítězslav Gebas v peřejích olympijského závodu,zdroj: Profimedia.cz

„Brambory nemám rád,“ hlesl po závodu, v němž ho na nepopulární místo odsunul Japonec Takuja Haneda. „Fakt mám radši rejži,“ podotkl. Přišel mimo jiné i o prémii 525 tisíc korun od Českého olympijského výboru a pravděpodobně i o potenciální sponzory či o lepší smlouvu v USK Praha. „No nic, půjdu zase zpátky do práce. Nic se nemění. Třeba přijde nějaký klient, který mě viděl, a nabídne mi kšeft za půl mega,“ utrousil s úsměvem majitel realitní kanceláře.

Po medaili toužil. Změnil kvůli tomu loni i trenéra. Reprezentačního kouče Jiřího Pulteru vystřídal Jiří Rohan. „Kdybych to neudělal, do olympiády bych nevydržel,“ namítl Gebas. Získal novou motivaci, okusil nové tréninkové metody, uklidnil se. „Byl jsem rád, dostal jsem impulz, baví mě to. A to je v mém věku nejdůležitější,“ uvedl 32letý závodník. „Za poslední rok jsem neměl stejný trénink. Bylo to precizní, mám to tak rád,“ řekl.

Po kvalifikaci se mu do Ria ozvali lidé, které 15 let neviděl. Psali mu: „Ty ještě pádluješ?“ Možná to bylo kamarádské rýpání, ale Gebas si z toho vzal to pozitivní. „Za chvíli zjistím, co se doma děje, asi mi budou gratulovat a říkat: ‚Nevěš hlavu, to bude dobrý.‘ A takové ty řeči,“ tušil. „Ale i přes tu smůlu to vidím pozitivně, zkušenost z tohoto závodu je pro mě obrovská,“ konstatoval.

Roky měl nálepku kanoisty, jenž umí jezdit pouze na domovském kanálu v Troji. „Vždyť mě taky jinam moc nevypustili, nic jiného mi nezbývalo,“ smál se slalomář, který největší úspěchy zaznamenal až v posledních 3 letech. „Kanoisté dozrávají později, v naší lodi se hůř napravují chyby,“ mínil. Vylepšil sice 5. místa kolegy Stanislava Ježka z posledních 2 olympiád, ale... „Ale chtělo to tam poslat líp,“ vyčítal si.

Naučil jsem se závodit, třeba to ještě posunu dál, říká

O motivaci vydržet až do příštích olympijských her v Tokiu mluvit nechtěl. „To bude záležet na hodně věcech, hlavně na zdraví,“ podotkl. Končit ale nehodlá. „Nakonec jsem se naučil docela dobře závodit a baví mě to o to víc. Poslední roky jsem klidný a na závodech je to vidět. Mám na čem stavět a třeba to posunu ještě dál. Ale jako Štěpánka (Hilgertová) nevydržím, to je jisté,“ pousmál se při zmínce o 2násobné olympijské vítězce, která jezdí i v 48 letech.

Olympijskému snu v minulém roce obětoval hodně. Svou firmu ale nešidil, naopak rozšířil. „Takže jsem měl víc práce,“ poznamenal. Podobné to bude i v dalších letech. Ráno půjde do zaměstnání, pak na trénink, vrátí se do kanceláře, pak si zajde na další trénink a den zakončí opět v práci. „Loni to nejvíc odnesla manželka, takže se taky musím zeptat jí, co dál,“ řekl.

Plánuje totiž rodinu. „Je to na pořadu dne,“ prozradil Gebas. „Od manželky jsem měl letos velkou podporu, bez ní bych to nedal. Takže při dalším plánování musím myslet na ni. Nechci, aby se to teď točilo všechno zase jen kolem mě,“ uvedl kanoista.

Tagy: Olympiáda v Rio de Janeiro vodní slalom

Zdroje: ČTK