Jedna z nejhorších porážek v životě, slzel po vyřazení z OH Djokovič

- LOH 2016 autor: knp

Tenisový suverén posledních let Novak Djokovič dohrál na olympijském turnaji v Riu nečekaně už v 1. kole, kde ho překvapil Argentinec Juan Martín del Potro. Srbský tenista mu podlehl 6:7, 6:7, na olympijské zlato z dvouhry opět nedosáhne a kurt opouštěl v slzách.

Novak Djokovič opouští s emotivním výrazem olympijský dvorec

Novak Djokovič opouští s emotivním výrazem olympijský dvorec,zdroj: Profimedia.cz

„Byla to jedna z nejhorších porážek v kariéře. Jsem smutný a hrozně moc zklamaný, protože olympijské hry považuju za něco speciálního,“ hlesl Djokovič a uznale dodal, že Argentinec byl tentokrát lepším hráčem. „V rozhodujících momentech předvedl fantastický tenis.“

Srbský fenomén si nechal od sponzora vyrobit speciální olympijskou výbavu – zelenožluté tašky i potítko v brazilských barvách – jenže na hřišti kolikrát nebyl absolutně ve své kůži. Kazil i triviální údery, jako by jej důležitost akce a odpovědnost vůči národním barvám vykolejila.

Del Potrovi sice aktuálně patří v žebříčku ATP až 141. místo, jenže už býval světovou čtyřkou a má také grandslamový titul z US Open z roku 2009. Jeho kariéru však poznamenalo několik operací zápěstí. Nyní potvrdil, že je zpátky.

Agresivní hrou a skvělým forhendem přehrál světovou jedničku 2x v tie-breaku: v prvním 7:4, ve druhém 7:2. U sítě se pak oba vřele objali a přímo na kurtu se rozplakali. Zlomený Djokovič při odchodu vzlykal zklamáním, Del Potrovi vytryskly slzy štěstí. Srba porazil i před 4 lety na OH v Londýně a připravil jej o bronz.

Nyní mu zmařil šanci na Golden Slam – vítězství na všech 4 grandslamech plus na olympijských hrách. Dosud se tenhle kousek povedl jen Američanu Andre Agassimu a Rafaelu Nadalovi ze Španělska. Djokovičovi se přitom stalo poprvé od ledna 2009, že by vypadl v 1. kole.

Juan Martín del Potro, tenis, výtah, OH 2016, Rio de Janeiro

Juan Martín del Potro ve výtahu,zdroj:Twitter

Den však nezačal vůbec dobře pro jeho soupeře. Vichřice, která sužuje Rio, totiž způsobila výpadek proudu a Del Potro se na 40 minut zasekl ve výtahu v olympijské vesnici, než ho vysvobodili krajané – házenkáři.

Na kurtu před 9000 diváky si už pak ale užil velké vítězství. „Byl to skvělý večer. Vážně jsem nečekal, že bych mohl vyhrát. Mám problémy s bekhendem, zápěstí pořád není OK,“ tvrdil jihoamerický tenista. Publikum bylo na tenis nezvykle bouřlivé: diváci mezi výměnami hlasitě skandovali, zpívali, mávali národními vlajkami…  

Až známý rozhodčí Pascal María ochraptěl z toho, jak neustále v bouřícím kotli žádal o klid. „Dvě a půl hodiny velkolepé intenzity. Byl jsem unavený, ale zároveň šťastný, že můžu být v takovém prostředí na kurtu,“ dodal Del Potro.

Už před měsícem ve Wimbledonu šokoval vyřazením Švýcara Stana Wawrinky a dnes návrat korunoval Djokovičovým skalpem. Zápas zakončil symbolicky forhendem, který přibrzdila páska – srbský favorit neměl šanci.

Po vyřazení ve wimbledonském 3. kole si tak vítěz 12 grandslamů Djokovič prochází dalším velkým zklamáním. Šance na olympijskou medaili v Riu mu zůstává ve 4hře po boku Nenada Zimonjiče. Del Potro se naopak může těšit na úterní souboj s Portugalcem Joaem Sousou. „Novak mi hned po zápase řekl pár laskavých slov. To jsem ocenil,“ dodal nečekaný vítěz.

Tagy: tenis Olympiáda v Rio de Janeiro

Zdroje: Vlastní,ČTK